Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting2_1/d/9/d9fc26de-32ab-41ff-a8f2-202ea3d1c327/minoritykids.sk/web/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

Letné prázdniny predstavujú pre rodičov plus záťaž, keďže potrebujú na 2 mesiace zabezpečiť dozor a program pre deti. Deti sa nato pozerajú úplne ináč, pre nich leto znamená obdobie absolútnej slobody, počas ktorého sa dočasne zbavia povinností, bremena, v horšom prípade pocitov úzkosti, strachu, ktoré zažívajú počas školského roka. Skúsme na chvíľu pochopiť význam a dôležitosť prázdnín z pohľadu dieťaťa: ak si urobím prestávku, na určitý čas prestanem vykonávať danú činnosť, pričom táto prestávka má u mňa za cieľ osviežiť sa, vyslobodiť sa z monotónneho kolobehu, vďaka čomu naberiem nové sily, ktoré viem naplno využiť po návrate k povinnostiam.

Myslím si, že letné prázdniny by mali byť v plnej miere využité na oddych. Venovať sa takým činnostiam, na ktoré počas roka nie je možnosť, keďže sa treba učiť. Aj počasie ponúka viacero možností trávenia času v prírode, na čerstvom vzduchu. Pokúsme sa „vytrhnúť“ z ruchu mesta, a vyberme sa spoločne s deťmi na turistiku. Na Slovensku sa nachádza veľa krásnych miest, nie je problém vybrať si jedno z nich. Oplatí sa obetovať jeden celý deň výletu a zodpovedne sa naň prichystať . Teda vopred naplánovať kam presne ideme, čo všetko tam môže dieťa vidieť, s akými zvieratami a rastlinami sa môže stretnúť. Malá príprava je síce nutná a znovu zaberie čas, no určite sa vyplatí. Predsa dieťa sa počas takého výletu môže veľa naučiť aj napriek tomu, že toto celé chápe ako výlet.

Nechať dieťa sedieť v izbe a vykonávať na leto vopred určené domáce úlohy nie je najlepším spôsobom, ako stráviť letné prázdniny. Áno uznávam, je pravda, že dieťa počas letných prázdnin veľa vecí pozabudne, no tomuto sa dá predísť takým spôsobom, že mu spravíme učenie zaujímavejším. Ak túto prácu vykonáme správne, ani sa nenazdá a veľmi veľa vecí, ktoré sa v škole naučili, si zopakuje, len hravé učenie je zaujímavejšie.
Načerpanie duchovných síl je naozaj potrebné, ako aj to, aby sa dieťa vymanilo z prostredia, v ktorom sa nachádza po najdlhšiu časť roka. Predsa dieťa strávi väčšinu času v škole, medzi spolužiakmi, a rovesníci sú stále hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi život dieťaťa. Lenže vďaka prázdninám sa od nich trochu vzdiali, viac času trávi doma, a viac času mu ostane na rodinné rozhovory. Neviem prestať zdôrazňovať mieru vplyvu rodinných rozhovorov na život dieťaťa. Môže spoznať názory rodičov, príbehy z ich detstva. Tu sa dostávam k rodinným príbehom, ku dôležitosti ich vyrozprávaniu a vzájomnej komunikácie.
V lete je život trochu voľnejší, svieti viac slnka, večery sú dlhšie, a človeka ľahko chytí nostalgická nálada. Takéto príležitosti treba využiť na to, aby sme našim deťom priblížili a vyrozprávali najmilšie spomienky z nášho detstva, alebo práve aj tie menej milé, keď sa veci nevyvíjali presne podľa našich plánov, no aj tie negatívne príbehy boli potrebné k tomu, aby sme sa vedeli postaviť na nohy a poučiť z vlastných chýb aj do budúcna. Počas rozhovoru deti začnú v našom príbehu vidieť seba a prídu nato, že rodičia si prešli podobnými vecami, ako oni. Jedným slovom, jednoduchý rozhovor môže urobiť zázraky s detskou dušou.

Naozaj je užitočné, ak aj samotné dieťa oboznámime s jeho vlastným príbehom, s tými spomienkami, ktoré sa viažu k obdobiu, keď bolo ešte malým bábätkom, no na tie veci si ešte nespomína. Letné prázdniny sú viac než vhodné na dobehnutie všetkých tých vecí, na ktoré počas roka nie je čas ani možnosť, no predovšetkým, najdôležitejšie je dať dieťaťu priestor, aby očakával september duševne oddýchnutý.

Autorkou článku je Kantner Éva, preložila Noémi Kalmár

The following two tabs change content below.
Eva Kantner

Eva Kantner

Eva Kantner

Latest posts by Eva Kantner (see all)