Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting2_1/d/9/d9fc26de-32ab-41ff-a8f2-202ea3d1c327/minoritykids.sk/web/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

Pre rodičov je radostnou novinkou príchod druhého potomka. No váš prvý potomok na to má zvyčajne iný názor. Z dôvodu, aby ste od samého začiatku vytvárali pozitívny vzťah ku súrodencovi a upevnili aj váš vzťah, treba venovať patričnú pozornosť príprave na túto udalosť.

  Najideálnejšie je, ak správu oznámite svojmu dieťaťu spolu a nebudete očakávať, že v každom prípade sa bude tešiť, alebo, že vám na to niečo povie. Sú deti, ktoré túto informáciu potrebujú stráviť osamote. Citlivo treba reagovať aj na vety typu: „ja nechcem brata, ani sestru“. Pomôcť môže to, že parafrázujete vetu vášho dieťaťa, tým vyjadríte porozumenie a čakáte, či sa rozvinie rozhovor alebo nie. Všetko má svoj čas.
Upriamte pozornosť vášho dieťaťa na to, že vaša rodina bude väčšia, že sa spolu budete o každého člena starať, že budete mať aj viac radostí. Ak sa dieťa pýta, či bude mať aj viac povinností, alebo dá nejakú praktickú otázku, kde napríklad bábätko bude spať, či sa bude musieť deliť o hračky, odpovedajte úprimne a citlivo.
Nápomocné môže byť, keď mu budete hovoriť o tom, aké to bolo, kde ste čakali jeho, ako veľmi ste sa tešili a ako ste radi, že teraz už môžete prežívať radosť v trojici. Otvorte rodinný album a popozerajte fotky, na ktorých je ako malé bábätko. Týmto vytvárate bezpečné prostredie aj pre rozhovor o bábätku. Pozorne počúvajte obavy aj starosti vášho dieťaťa.
Vaše dieťa sa môže cítiť dôležito, ak sa ho spýtate na jeho názor pri zariadení novej detskej izbičky, alebo pri kúpe maličkostí pre bábätko. Môže aj on sám vybrať napríklad čiapku pre bábätko, môže vás odprevadiť k lekárovi, alebo pripraviť hračky pre malého súrodenca. Všetky tieto situácie znovu vytvárajú priestor pre rozhovor.
Váš vzťah môžete upevniť pravidelným časom tráveným spolu aspoň raz týždenne, kedy sa sústreďujete len na neho, bavíte sa, hráte sa, rozprávate sa. Tento váš čas nesmie byť nikým a ničím rušený. Takýmto spôsobom dávate vášmu dieťaťu najavo, ako veľmi vám na ňom záleží. Nezabudnite mu častejšie povedať, ako veľmi ho milujete a ako veľmi sa tešíte, že ho máte. Pomôcť môže aj pravidelne opakujúca sa činnosť každý deň, ktorá síce trvá krátko, ale je pre vás dvoch špeciálna. Napríklad čítanie rozprávky v posteli každé ráno, spoločné raňajky, alebo že sa preveziete najprv na 10. poschodie výťahom, aj keď bývate na štvrtom, len tak zo srandy.
Úloha otca a starých rodičov sa stáva stále dôležitejším. Vaše dieťa môže tráviť viac času práve s nimi.

Prajem vám radostné a pokojné očakávanie.

The following two tabs change content below.
Silvia Érseková

Silvia Érseková

Detská sychologička, hrová terapeutka, autorka projektu Na káve so psychologičkou.Svoje štúdium psychológie ukončila v roku 2010 na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Svoje skúsenosti získavala v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Nových Zámkoch, neskôr v Bratislave, a v Plamienok n. o. ako dobrovoľníčka. Jej snom bolo zúčastniť sa výcviku v Terapii hrou, ktorý sa jej splnil pred rokom. Naďalej spolupracuje s Inštitútom Terapie Hrou. Momentálne vedie projekt Na káve so psychologičkou, ktorého zámerom je priniesť psychológiu medzi ľudí, odbúravať mýty a predsudky a zameriavať pozornosť na predchádzanie problémov. Okrem psychológie buduje svoju sieť e-shopov v spolupráci s jednou špičkovou anti-agingovou spoločnosťou. Už odmalička snívala o tom, že bude ľuďom pomáhať, teraz má na to všetky nástroje.
Silvia Érseková

Latest posts by Silvia Érseková (see all)