Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting2_1/d/9/d9fc26de-32ab-41ff-a8f2-202ea3d1c327/minoritykids.sk/web/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

Obezita u detí na Slovensku z roka na rok stúpa. Aké sú hlavné príčiny tohto civilizačného ochorenia? Aké zdravotné riziká so sebou obezita prináša? A akou cestou sa môžeme vybrať pri riešení zdravotného stavu obézneho dieťaťa?

   Obezita detí je čoraz rozšírenejšia hlavne vo vyspelých krajinách. O hlavných príčinách sa už toho popísalo dosť, ale poďme si ich zopakovať. V prvom rade sú to zlé stravovacie návyky, či už nezdravá strava alebo nepravidelné stravovanie. Druhou príčinou je minimálny pohyb, alebo až žiadny, hlavne pri školopovinných deťoch. V neposlednom rade za to môže aj napríklad porucha činnosti štítnej žľazy (alebo iného orgánu). Deti v predškolskom veku sa hýbu podstatne viac ako školáci, ktorých záujmové aktivity sa už viac sústreďujú na tablet, mobil, počítačové hry a pohyb ide bokom. Ďalšou príčinou môže byť dedičnosť, ale v tomto prípade platí pravidlo, keď sa človek neprejedá, nepriberie. Takže milí rodičia neviňme z obezity našich detí genetiku.

   Tak ako aj u dospelých, aj u detí prináša obezita so sebou zdravotné riziká. Ani u detí nejde výlučne o estetický problém. Obézne deti sú vystavené vyššiemu riziku vzniku: cukrovky II.typu, vysokého krvného tlaku, spánkového apnoe, srdcovocievnych ochorení a iným ochoreniam vo vyššom veku ako deti, ktoré nemajú nadváhu. Preto, keď vám vaša pediatrička, alebo pediater povie, že treba chudnúť, tak treba počúvať a nečakať, že v puberte sa dieťa vytiahne a problém zmizne…lebo vo väčšine prípadov si obezitu dieťa prenáša aj do dospelosti!
V prvom rade by sme mali vedieť, že deti by nemali držať žiadne diéty. Deti potrebujú zdravú a vyváženú stravu. Mali by sa  pravidelne stravovať, to znamená päťkrát denne. Raňajky sú základ!!! Ak vaše deti neraňajkujú, tak ich to naučte. Nájdite si 10 minút aj pri tom rannom zhone, sadnite si spolu k stolu a naraňajkujete sa! Pripravte svojmu dieťaťu doma desiatu (aj nápoj), aby si jedlo nekupovalo v školskom bufete. Keď dieťa cestuje do školy,  nech chodí na obed do školskej jedálne, je to vždy lepšie, ako keby si niečo kúpilo v bufete. Verte, že aj moje deti by boli veľmi šťastné keby mohli jesť hot dogy, hamburgery, bagety, nanuky, ktoré dostať v školskom bufete, ako doma  pripravovanú desiatu. Pridávajte deťom do jedálnička čerstvé ovocie a zeleninu, veľa zeleniny. Naservírujte im namiesto kompótu k mäsu šalát a namiesto ryže bulgur… Obmedzte vyprážanie a pečenie na oleji, zameňte biele pečivo za celozrnné a biely cukor za iné sladidlo, napríklad za kokosový cukor a med. Začnite experimentovať s bylinkami, napríklad  tymian je úžasný. Vymeňte vegetu za ligurček, postupne odoberajte množstvo soli pridávanej do jedál a soľte až na konci varenia. Prestaňte kupovať sladené nápoje a zaraďte do svojho pitného režimu čistú vodu, doma pripravované limonády. Môžete skúsiť kombináciu citrón, med, medovka, alebo mäta, limetka, jahody či iné ovocie. Fantázii sa medze nekladú, dôležité je, aby nápoje neboli presladené a zafarbené syntetickými farbami. Zaraďte pohyb do svojej každodennej činnosti (aspoň hodinku). Áno aj vy, pretože MY rodičia ideme príkladom našim deťom! Choďte spolu na prechádzku napríklad do parku, striedajte rýchlosť chôdze z pomalej na rýchlejšiu a opačne. Takéto prechádzky so svojimi dcérami milujem, všeličo sa podozvedám a dokážeme spolu celé hodiny preklebetiť.

Možností je mnoho, ako postupne zmeniť svoje stravovacie návyky, toto je len zopár rád, ale najmä sa nenechajte odradiť počiatočnými protestmi dieťaťa. V prvom rade nezabudnite na zásadu, že zmenu musíme začať od seba.

The following two tabs change content below.
Rozália Kováčová

Rozália Kováčová

Volám sa Rozália Kováčová a som kvalifikovaná výživová poradkyňa, ktorá sa o dôležitosti zdravého stravovania presvedčila sama. Moja dcéra mala 5 mesiacov, keď sa jej začal prejavovať atopický ekzém, najprv tu a tam, ale časom sa jej ekzém rozšíril po celom tele. Minulý rok som sa začala odborne vzdelávať v oblasti výživy v Bratislave a potom v Prahe. Ekzém mojej dcéry sa natoľko upravil, že nemusíme brať lieky a nepotrebujeme ani kortikoidy. Preto som presvedčená o tom, že zdravá a vyvážená strava môže veľmi pozitívne vplývať na naše zdravie.