Tanácsadó: Az anyai kiégésről
Oldalunkhoz kérdés érkezett, amelyben egy ismeretlen arról kérdezett bennünket, vajon milyen jelei vannak, ha az egyik szülő, tegyük fel az anya, kiégett a szerepében. A szakértő, Nagy Mészáros Krisztina válaszol, aki képzésben lévő családterapeuta.
Az anyaság csodálatos élmény, ugyanakkor rengeteg kihívást is rejt magában. A gyermekek nevelése, a család mindennapi működtetése és az egyéb élethelyzetek egyszerre kívánnak figyelmet, energiát és időt, mindamellett az öngondoskodásra is időt kellene szánni. A folyamatos terhelés és a sokrétű elvárások hatására egyre többen tapasztalják meg az úgynevezett ,,anyai kiégést” — azt az állapotot, amikor az anyák fizikailag és mentálisan is kimerülnek a rájuk nehezedő terhek miatt.
Az anyai kiégés kifejezés arra a mentális, érzelmi és fizikai kimerültségre utal, amely akkor alakul ki, amikor az anyák( apák) úgy érzik, hogy már nem képesek helytállni a mindennapi feladatokban. A kiégés az érzelmi kimerültség mellett az empátia csökkenésével, a fokozott idegességgel és a személyes határok elmosódásával is járhat.
A modern világ gyors tempója, a munkavégzés, a háztartásvezetés és a gyermekek nevelése egyszerre gyakran túlterheli az anyákat. Ez a folyamatos multitasking és a túlzott felelősségérzet különösen a szülői szerep túlzott elvárásainak megfelelni próbáló anyáknál vezethet kiégéshez. Azon személyek veszélyeztetebbek, akik nagyon jól akarnak teljesíteni.
A kiégés tünetei fokozatosan, szinte észrevétlenül jelentkezhetnek. Az anyák gyakran úgy érzik, hogy minden feladatot el kell látniuk, hogy mindent jól csináljanak.
A kiégés jeleinek észlelése bonyolult, mivel az anyák gyakran hajlamosak elnyomni érzéseiket és túlterhelni magukat, vagyis akkor is tagadják, elfedik a krízisüket, amikor erre rákérdeznek. Fontos, hogy mind az egyének, mind a társadalom támogassa azokat az anyákat, akik a kiégés tüneteit mutatják, vagyis íteletmentesen álljanak ehhez az állapothoz. A figyelemfelhívás, a megfelelő segítségnyújtás és az önálló pihenés alapvető fontosságú ahhoz, hogy az anyák mentálisan és fizikailag is egészségesek maradhassanak.
Az egyik legfontosabb lépés a kiégés elkerülése érdekében, hogy az anyák ne féljenek segítséget kérni. Ez lehet a pár, család, barátok vagy akár szakemberek segítsége is. Az anyáknak gyakran nincs idejük magukra, de fontos, hogy saját szükségleteiket is figyelembe vegyék. Ez lehet egy pihentető fürdő, egy séta a friss levegőn vagy akár egy óra olvasás. A kiégés megelőzéséhez fontos, hogy az anyák megtanulják, mikor kell nemet mondani. A túlzott vállalások és elvárások elkerülése segíthet a terhek csökkentésében. A közösség és a barátok fontos szerepet játszanak abban, hogy az anyák ne érezzék magukat elszigetelve. Az őszinte beszélgetések és támogatás sokat segíthetnek. Bár sok anya úgy érzi, hogy mindig tennie kell valamit, a pihenés és a kikapcsolódás alapvető. Még egy rövid szünet is segíthet az újratöltődésben.
A kiégés nem egyéni hiba, nem a nő felelőssége egyedül, hanem a túlhajszolt modern élet egyik következménye, amely felismeréssel, tudatossággal és segítségnyújtással enyhíthető. Az anyák testi és lelki egészsége alapvető ahhoz, hogy boldog és kiegyensúlyozott életet élhessenek, és szeretettel nevelhessék gyermekeiket.
Remélem tudtunk megfelelő választ adni és amennyiben olvasónk felismerte magát, próbáljon segítséget kérni.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében.