skip to Main Content
A Játékok Világa Karácsonykor- Gyermekpszichológus Rovata

A játékok világa karácsonykor- gyermekpszichológus rovata

A cikk írója Mgr. Érsek Szilvia gyermekpszichológus.

A gyerekek imádják a játékokat, ez nem kérdés. Főleg így karácsony idején járjuk a játékboltokat, hogy kiválasszuk a megfelelőt csemeténknek vagy épp megvegyük azt, amelyiket a Jézuskától kérte.

A játéküzletben gyakran látok tanácstalan szülőket, melyik játékot is válasszák, melyik a legmegfelelőbb. Egyik játékkal sem ronthatunk el semmit, abban az esetben, ha nem vásárolunk egy abszolút a gyerek érdeklődési körén kívül eső játékot (például sportos lánynak Barbie babát sminkkészlettel).

A “trükk” abban rejlik, hogy maga a tevékenység a játszás során teljes figyelmet biztosítsunk a gyermeknek, és együtt játsszunk vele. Először akár úgy, hogy hagyjuk hogy felfedezze a játékot, mi is az, amit kapott, és ha feltalálja magát, hagyjuk őt játszani úgy, ahogy akar a saját szabályai alapján. Ha tanácstalanul áll a játékhoz, megmutathatjuk, hogyan is lehet vele játszani és élvezzük a közös pillanatokat. Természetesen respektálnunk kell, ha a gyermek épp egyedül szeretne játszani vagy nincs kedve játszani.

Egy alkalommal barátnőmnél jártunk, aki 4-5 éves lánya egy lufit kapott tőlünk. Együtt játszottunk, nevettünk, míg a kislány így szólt hozzánk: “Szilvi néni, ez a legjobb ajándék”.

„Nem számít, hogy a gyermekünknek mennyi játéka van,az sem, hogy nincs meg az összes, amelyet szeretné.Egyedül csak az számít, hogy játszunk-e együtt”.

Figyeljük csak meg a gyerekeket, hogy néha egy üres doboz, egy pici gyurma, egy egyszerű kréta megkorra örömet tud nekik okozni. A fantáziaviláguk olyan gazdag, hogy bármit el tudnak képzelni. Ez a gyermekkor a legcsodálatosabb képessége, elképzelni valamit, ami valójában nem létezik, nem megfogható. Egy üres dobozban hirtelen gyönyörű barbie házat, egy szuper garázst vagy egy remek bunkert látnak.

 

Léteznek fiús és lányos játékok?

Régebben találkozhattunk ezzel a kérdéssel, sőt a szakirodalomban is gyakori, hogy vannak fiús és lányos játékok, amelyek elősegítik, hogy egy gyermek megtanulja a férfi vagy a nő szerepét.

Viszont a fiúk is szeretnek főzőcskézni, babázni, a lányok kardozni, hangoskodni, futkosni. Még ma is találkozok olyan nézettel, hogy egy fiú ne tologasson babakocsit, ne játszon babákkal, egy lány pedig “szépen”, csendesen játszon, mert azt úgy illik.

Több kutatás szerint is a fiúk tornyok, várak építését részesítik előnyben, a játszás során hangosabbak, elevenebbek, míg a lányok a szimbolikus, kreatív és “babás” játékokat kedvelik. Ez a tény nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a fiúk babázhassanak, ha szeretnének a lányok pedig kardozzanaka, ha úgy érzik, azt szeretnének csinálni. A minap találkoztam egy játéküzletben egy érdekes próbálkozással a sztereotípiák eltörlése érdekében. Egy óriás rózsaszín teherautó volt az…

Back To Top