Alkotás 2
- 1.Alkotás 1
- 2.Alkotás 2
további 4 tipp a plasztikus anyagokkal való játékra, alkotásra
Plasztika
Ha a kisgyermekünkkel való közös alkotásról beszélünk, rendszerint mindannyiunknak a színes ceruza és a papír jut csupán eszünkbe. Új cikksorozatunk azzal kapcsolatban ad ötletet a kisgyermekes családok számára, hogy a ceruza-papír kombináción kívül milyen eszközöket és ötleteket lehet érdemes kipróbálnunk otthon gyermekünkkel/gyermekeinkkel.
Sorozatunk második része a plasztikus anyagokkal való alkotás további lehetőségeire próbál bővebb rálátást nyújtani. A plasztikus anyagokkal való tevékenykedés általában közelebb áll a legkisebb gyermekekhez, mint például a rajzolás, ezért érdemes lehet akár napi szinten teret biztosítani a kisgyermekek számára a plasztikus anyagokkal való munkára.
1. Hó
- Figyeljük meg közösen az apró hópelyhek hidegségét és olvadását.
- Szánkózás, csúszkálás
- Építkezés
- Nyomkeresés-nyomozás folyamán megfigyelhetjük, hogy a különböző élőlények milyen nyomokat hagynak a hóban.
- Elrejthetünk néhány apró játékot a hóban. Nagyobb gyerekekkel hideg-meleg játékkal, fiatalabbakkal pedig a hó alól jobban kilógó játékokkal segíthetjük a keresést.
- A homokhoz hasonlóan ennél az anyagnál is használhatunk ágakat, köveket, botokat a dekoráláshoz, építkezéshez.
Mindig ügyeljünk, hogy gyermekünk a téli udvari játék folyamán megfelelően fel legyen öltöztetve!
2. Agyag
Az agyaggal történő alkotás folyamán a gyermekek a látásuk, szaglásuk, és tapintásuk egyszerre vonhatják bele a játékba.
Érdemes lehet az agyaggal való játék során különböző természetes anyagokat, például különböző terméseket, fűszereket, és például csigaházat is belevonnunk. Engedjük hogy gyermekünk szabadon alkosson a rendelkezésére bocsátott anyagokkal, és megfigyelhesse ahogyan a tárgyak beleragadnak, majd pedig újra kijönnek az agyagból.
3. Méhviasz
A méhviaszt lapokban vagy tömbökben szerezhetjük be. Előnye, hogy jó illata van, azonban kissé ragacsos. A méhviasz meleg hatására válik formázhatóvá. A tömböt apró darabokra vágva,
a lapokat pedig egészben helyezzük a radiátorra. A megszilárdult viaszt hajszárítóval újra formázhatóvá varázsolhatjuk.
Készíthetünk belőle akár gyertyát, mécsest is, vagy csak egyszerűen gyurmaként is használhatjuk. A kézről, ruháról meleg vízzel eltávolítható.
4. Sütemény készítése
A sütemény tésztájának gyúrása, nyújtása, formázása, formákkal való kiszúrása nagyszerű lehetőséget biztosít a gyerekek számára a plasztikus anyagokkal való foglalatoskodásra, ráadásul ennek a tevékenységnek egy édes végeredménye is van 🙂 Ne legyenek túl nagy elvárásaink gyermekünk felé, nem baj ha nem lesznek tökéletes formájúak azok a kekszek, a lényeg, hogy a gyermekünk örömmel készítette el azokat.
Forrás:
Gyöngy Kinga: Első lépések a művészetek felé I.
Pátria Nyomda Zrt. 2022
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.