skip to Main Content
Családi Rituálék

Családi rituálék

Fotó: gyerekszoba.hu

A család összetartó erejének számos aspektusa létezik. Ideális esetben családi közegben tapasztaljuk meg elsőként a leginkább meghatározó módon a szeretetet, a biztonságot, az összetartozás érzését. A legtöbb családban jelen vannak bizonyos hagyományok, szokások, rituálék, amelyek erősítik az összetartozást, valamint segítik a család tagjait a nehéz helyzetekkel való megküzdésben. Kutatási eredmények igazolják továbbá, hogy a kellően rugalmas, érzelemmel telített rituálék pozitív hatással lehetnek a lelkiállapotunkra, a személyiségfejlődésünkre és a társas kapcsolataink alakulására is. 

A családi rituálé fogalma Wolin és Bennett (1984) meghatározása szerint olyan szimbolikus kommunikációs forma, mely során viselkedésünkkel, jelenlétünkkel vagy hiányunkkal üzeneteket közvetítünk a családunk számára. 

A családi rituálé módszere drámaian ráirányítja a figyelmet a formális viselkedésre, s a családi mítoszokra, megvilágítja ezeket minden családtag előtt. Új gyorsan kiépülő viselkedési mintákat és normákat biztosít a funkciójukat be nem töltő sémák helyett.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében.

Nagy Mészáros Krisztina

Nagy Mészáros Krisztina

Mediátor, képzésben lévő családterapeuta, a Mert nőnek lenni jó PT alapító tagja. Az Új Szóban jelennek meg heti rendszerességgel írásai, a Szent Erzsébet főiskola óraadó tanára, aki Dunaszerdahelyen működő irodájában individuális, páros tanácsadóként dolgozik, és kommunikációs, konfliktusoldási technikákat tanít.

Back To Top