skip to Main Content
Így írjunk Otthon Saját Mesét!

Így írjunk otthon saját mesét!

Ha már rongyosra olvastuk a gyerekek kedvenc mesekönyveit, akkor ideje kitalálni és megkreálni a saját mesénket. A közös cél, a közös projekt fel fogja villanyozni a kicsiket. Próbáljátok ki ti is, mutatjuk hogyan!

Hogyan írjuk közösen mesét?

  1. Találjunk ki egy új karaktert! Beszéljük meg a csemeténkkel, melyik a kedvenc állata, amiről szívesen hallana mesét. Az állatos meséket imádják a gyerekek! Lehetnek benne szarvasok, őzek, medvék, fecskék, bárányok, bármilyen állat. A legfontosabb, hogy legyen egy fő karakter. Esetünkben, legyen például egy zebra.
  2. Miről szóljon a mese? Gondoljuk végig, mi történt velünk az elmúlt napokban és abból válasszunk ki egy momentumot. Például a gyerek nem akarta megenni a levesben a borsót? Akkor, a kis zebra szintén makacsolja meg magát, és ne egye meg a zebraoviban a borsót, mert attól fél, hogy zöld színűek lesznek a csíkjai. 
  3. Legyen benne bonyodalom, mint a mindennapi életben! Másnap a zebrának eltűnik néhány csíkja. Mindenhol keresni kezdi őket. Az ágyban, a szekrényben, az udvaron. Most mitévő legyen? Kihez forduljon segítségért? Keresse fel a barátait!
  4. Legyen vicces a mese! A szóviccek, a meglepődések mindig szórakoztatják a kicsiket. A zebra a barátaival már mindenhol keresi az eltűnt csíkokat. Megnézik a tónál, hátha úszni mentek ezek a fránya csíkok, de hiába úsznak a barátok a tóban, a csíkokat mégsem találják. A búsuló bolháját! Ha nem ide, hát hova mehettek? (A csudába! A manóba! A kakas csípje meg!)
  5. A megoldás mindenképp kapjon helyet a mesében. A sok keresgélés után a zebrát elkísérik a pajtásai a Meglógott Holmik Hivatalába, ahol megtalálja az elkóborolt csíkjait. Rájönnek, hogy a közösen eltöltött nap milyen jó móka volt. A kis zebra megfogadja, hogy tesz egy próbát a borsólevessel is, hátha úgy nem szöknek meg legközelebb a csíkok.

+1 tipp! A kitalált mesét másnap vessétek papírra, készítsetek belőle saját, hajtogatós mesekönyvet! A mesének egyáltalán nem kell hosszúnak lennie. A következő nap pedig folytassuk az új kedvenc mesehősünk történetét. A legegyszerűbb mesék a legnagyszerűbbek!

A meseolvasásnak számtalan előnye van, többek között fejleszti a kommunikációs- és a beszédkézséget, fejleszti a logikát, a koncentrációt és az empátiát, az erkölcsi értékeket (jó és rossz megkülönböztetése), de mindenekelőtt elmélyíti a szülő és a gyerek kapcsolatát. Ugyanakkor nem a képernyő előtt ülnek a lurkók, hanem a saját fantáziavilágukat színesítik.

A gyermekkönyvek nemzetközi napját április másodikán tarják, mely Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapjának emlékét őrzi. A célja, hogy a gyerekkel világszerte megszerettessék az olvasást. 

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.

A kiemelt kép forrása: Freepik

Derzsi Betti

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán két mesterképzést végzett (Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudomány, illetve Szlovák nyelv és irodalom szakon). Jelenleg szabadúszó újságíróként tevékenykedik.

Back To Top