Miért olyan fontos a biciklizés gyerekkorban?
Számos olyan pici közlekedési jármű létezik már, amivel a gyerek egy-másfél éves korától útnak indulhat, vagyis lábbal hajtja magát, így könnyedén megtanul négy-ötéves korára pótkerék nélkül biciklizni. A mozgás elengedhetetlenül fontos a kisgyermekkorban, hiszen mind a futkározás, a fáramászás, és nem utolsó sorban a biciklizés elősegítik a gyerek kognitív képességeinek fejlődését.
Miért olyan fontos a biciklizés? A gyerek szórakozva fejlődik, miközben ez a fajta mozgás hat a két agyfélteke összehangolására, ezzel együtt az idegrendszerre. A testet és a lelket edző mozgás által erősödnek az izmok, élesedik a figyelem, illetve a tekerés hat a nyelv- és beszédfejlődésre is. A biciklizés stresszoldó hatású, a gyerkőcöt energiával tölti fel az ovi, vagy az iskola után is. A biciklizés által önállóságot tanulnak, tudatosabbak lesznek.
A szülők és a nagyszülők sokszor mondogatják, hogy bezzeg az ő idejükben nem volt ennyi limlom játék, ők mégis megtanultak biciklizni, ám ezek a kis rollerek, lábbal hajtható kétkerekűk, autók és futóbiciklik mind a gyerek mozgáskoordinációját, egyensúlyérzékét fejlesztik.
Rögtön elsőként kezdhetik egy lábbal hajtható, kényelmes kismotorral, ezután jöhet a futóbicikli, amelyen még nincs pedál. Amikor már képes a gyerkőc úgy menni azzal, hogy mindkét lábát a magasba emeli, jöhet a pedálos bicikli. Bár a szakemberek szerint ekkorra már nem kell pótkerék, hiszen pont ezt alapozták meg a kisebb járművekkel és futóbiciklikkel, mégis javasolt a kerékpárt elsőként pótkerékkel kipróbálni.
Tekerjünk együtt! A családi biciklizés kiváló szabadidős program, közös időt tölthetünk szeretteinkkel a természetben, és számos közös kalandra ösztönzik az egész családot.
Ugyanakkor ne feledkezzünk meg a védőfelszerelésről sem! Szerezzünk be sisakot, biciklis kesztyűt, térd-és könyökvédőt a lurkóknak, illetve mutassunk példát, és mi se legyünk restek feltenni a sisakot. Válasszunk olyan terepet, ahol a gyerekek biztonságban tudnak elindulni a kismotorral, futóbiciklivel, majd szépen lassan ismertessük velük a közlekedési szabályokat. Gyakoroljuk a biztonságos elindulást és a táblák jelentését. Azzal, hogy a mozgás szeretetére neveljük őket, az egészségtudatos életet kövezzük ki a számukra.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.
A kiemelt kép forrása: Freepik