skip to Main Content
Mit Tegyek, Ha Túl Okos A Gyermekem?

Mit tegyek, ha túl okos a gyermekem?

Sokszor találkozhatunk azzal a jelenséggel, hogy egy gyermek rosszul teljesít az iskolában. Egyértelműen tudjuk, hogy ebben a helyzetben az adott gyermeknek segítségre van szüksége, és jellemzően vannak is ötleteink, hogy hogyan segíthetnénk neki. Azonban mi a teendő olyankor, ha egy gyermek képességei éppen hogy túl jók, és unatkozik az órákon? Hogyan tudjuk ezt időben észrevenni, és mit is tehetünk ilyenkor? Ezen cikkünkben erre a kérdésre keressük a választ.

Hogyan vehetjük észre, ha egy gyermek tehetséges?

A tehetséges gyerekek általában azok, akik rendkívül korán megtanulnak számolni, műveleteket hasznbálni. Általában szélesebb szókinccsel rendelkeznek, és rendkívül jól tudnak érvelni is. Érdekes ötleteik vannak, széles érdeklődési körrel rendelkeznek, jó a memóriájuk és a humoruk, gyorsan tanulnak, és a művészi képességeik is gyakran kiemelkedőek. Az intellektuálisan tehetséges gyermekeket néha alacsony önbecsülés, fejletlen finommotorikus készségek, hiperaktivitás, perfekcionizmus vagy alvászavarok gyötrik.

Hová fordulhatunk, ha azt gyanítjuk gyermekünk képességei túlmutatnak kortársaién?

Ilyenkor célszerű szakembert – a pedagógiai-pszichológiai tanácsadás és megelőzés központjának pszichológusát – felkeresni. Fontos ilyenkor az általános képességek, azaz az intelligencia szintjének kimutatása. Az intellektuálisan tehetséges tanulókat egy tanácsadó központban diagnosztizálják, hogy megerősítsék intellektuális tehetségüket, és meghatározzák az oktatásuk formáját.

A tehetséges tanulók oktatása ezután történhet intellektuálisan tehetséges tanulók számára fenntartott iskolákban, intellektuálisan tehetséges tanulók számára fenntartott osztályokban, vagy integráció (beilleszkedés) révén egy általános osztályban.

Mi jellemző ezekre a különböző oktatási formákra? Mik az előnyeik és hátrányaik?

A tehetséges tanulók oktatásának célja a tehetségük optimális kibontakoztatásának segítése, és a tudásuk társadalom javára történő fordítása. A tehetséges tanulók iskoláira és osztályaira például jellemző a kisebb osztálylétszám, az azonos korosztályú tanulókkal való interakció segítése, és ezáltal a kirekesztés kockázatának csökkentése. Hátránya viszont ezeknek a speciális osztályoknak és intézményaknek, hogy nagy a verseny a gyermekek között, és magasak a gyermekek vállára nehezedő elvárások, melyek negatív hatással lehetnek a tanulók önbecsülésére.

Szlovákiában van iskola a tehetséges gyermekek számára, például Pozsonyban, továbbá körülbelül 30 iskolában vannak olyan osztályok, amelyekben kivételesen tehetséges gyermekek/ tanulók tanulnak. Számos intellektuálisan tehetséges tanuló pedig Szlovákia-szerte megtalálható a normál/szabályos osztályokban integrálva.

Sokan mégis felfedezetlenek maradnak. A szakértők megjegyzik, hogy Szlovákiában nem fordítanak elég figyelmet a tehetséges gyermekekre. A sajátos nevelési igényű tanulók csoportján belül csak a figyelem perifériáján vannak. Ezt bizonyítja az is, hogy évről évre csökken a „felfedezett” intellektuálisan tehetséges tanulók száma. Kevés szó esik róluk. Fontos, hogy ha észrevesszük, hogy gyermekünk tehetséges foglalkozzunk vele, vigyük szakemberhez, és ne hagyjuk, hogy különleges képességei kiaknázatlanok maradjanak. Támogassuk a tehetséges gyermekeket, hogy tudásukat társadalmunk javára fordíthassák!

Forrás: https://www.skolske.sk/clanok/57441/nadanym-sa-stale-nevenuje-dostatocna-pozornost-aktivit-a-projektov-pre-nich-vsak-pribuda?fbclid=IwAR07VK7tQw7DMlEoDz7HpcENDgVS3DEo-M9CHpgjFQ_NrpICMr1ht7BNAs0

Image by rawpixel.com on Freepik

Back To Top