skip to Main Content
8+1 Tipp, Hogy Hogyan Segítsük Gyermekünk Beszédfejlődését Csecsemő-, és Kisgyermekkorban

8+1 tipp, hogy hogyan segítsük gyermekünk beszédfejlődését csecsemő-, és kisgyermekkorban

1. Gügyögés

Csecsemőkorban a szülői gügyögés is segíthet a csecsemők beszédfejlődésének segítésében, hiszen ezáltal megtanulja anyanyelvének fonémáit, ráadásul egyes kutatások megállapították, hogy a babáknak jobban tetszik a gügyögés, mint a “rendes” beszéd. 🙂

2. Beszéljünk hozzá

Fontos, hogy a gügyögés mellett nyelvtanilag helyesen is beszéljünk gyermekünk felé fordulva, rá figyelve.

3. Éneklés

Az énekléssel, mondókázással további segítséget nyújthatunk gyermekünk számára anyanyelve elsajátításához.

4. Mondatok kiterjesztése

Amikor a gyermek már egy szavas mondatokkal beszél segíthetünk neki szókincse fejlesztésében mondatai kiterjesztésének segítségével. (Pl. “Zsiráf!” “Milyen szép hosszú nyakú barna pöttyös zsiráfot találtál a mesekönyvedben!”)

5. NE javítsuk ki a nyelvtani hibákat!

A kisgyermekek beszédtanulás során maguk állítják fel a nyelvünk szabályait megfigyeléseik alapján, így alkotva aztán saját szavakat. Mivel a nyelvtani szabályok sokszor rendhagyóak, ezeket a gyermekek nem tudják maguktól kitalálni, ezért sokszor számunkra szokatlan szavakat használnak (pl. szamárok szamarak helyett vagy toronyot tornyot helyett). Ezeket a hibákat ne javítsuk ki, mert csak elvesszük vele gyermekünk önbizalmát a beszéddel kapcsolatban. Ha sokszor javítgatjuk frusztrációt is okozhatunk benne, mert úgy érezheti nem tud megfelelni az elvárásainknak, ráadásul jelenleg nincsen rá bizonyíték, hogy a javítással ténylegesen segíthetnénk a gyermek beszédfejlődésében. Azzal segítünk neki legtöbbet, ha tisztán, érthetően, felé fordulva minél többet beszélünk vele, így idővel maga fogja megtanulni a rendhagyó ragozások helyes alakjait.

6. NE tanítsunk indirekt módon szavakat

Nincsen szükség arra, hogy gyermekünkkel szavakat ismételtessünk indirekt módon. (Pl. “Ismételd utánam: ALMA A-L-M-A”) Gyermekünk önmagától meg fog tanulni beszélni azáltal hogy beszélünk hozzá, játsszunk, foglalkozunk vele, nincsen szükség arra, hogy ilyen indirekt módon próbáljuk megtanítani a beszédre.

7. Kössük össze a szavakat a jelentésükkel

Mivel a gyermekek mozgásfejlődése, érzelmi fejlődése, és beszédfejlődése összefügg érdemes lehet összekötni a mozgásokat a szavakkal. Erre nyújtanak nagyszerű lehetőséget többek között az ölbeli ringatók, höcögtetők (pl. “Borsót főztem!” “Hóc-hóc katona”) illetve a különböző nagymozgásos tevékenységekkel összekötött dalok, mondókák (pl. “Ugráljunk, mint a verebek”). Ha egy dalhoz/mondókához nem tartoznak mozdulatok, akár nyugodtan ki is találhatunk hozzá illő mozdulatokat.

8. Versek, mesék

Sokat segíthetünk gyermekünk beszédfejlődésében azzal is, ha sokszor olvasunk neki meséket, verseket. A kisebbek számára a néhány soros versek, néhány soros mesék javallottak számos illusztrációval, ahogy a gyermekek növekednek és egyre hosszabb ideig leköthető a figyelmük úgy választhatunk számukra egyre hosszabb verseket és meséket. A legfontosabb ez esetben is az ismétlés. Megpróbálhatjuk a kisgyermek nevét, és a nap eseményeit is belevonni a mesélésbe, így segítve a napi érzelmek feldolgozását gyermekünk számára, valamint megtanulhatja a gyermek azt is, hogy a történéseket hogyan lehet nyelvi módon leképezni.

+1 Türelem

Ne siettessük, hogy gyermekünk minél hamarabb minél hosszabb mondatokban beszéljen, legyünk vele türelmesek, és hagyjuk, hogy a gyermek a saját tempójában fejlődhessen.

Forrás:
Gyöngy Kinga: Első lépések a művészetek felé I.
Pátria Nyomda Zrt. 2022

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

A kép forrása: pch.vector, Freepik

Back To Top