A játékok varázsa – Gyermekpszichológus rovata
A cikk írója Érsek Szilvia, gyermekpszichológus.
Természetesen pszichológusként igyekszem a környezetemben lévő gyerekeknek mindig olyan játékot vásárolni, ami fejleszti a képességeiket – a kreativitást, a fantáziát, logikai gondolkodást, vagy valamilyen más “pszichológiai” hatása van.
Például a plüssállatoktól sokan az első adandó alkalommal meg akarnak szabadulni, mert gyorsan porosodnak, koszolódnak. . Érdemes lenne tudatosítanunk viszont, , hogy egy puha, szőrös plüssfigura a gyermek biztonságérzetét erősíti. Hozzábújhat, ha szomorú, dobálhatja, ha mérges, dajkálhatja, ha törődésre vágyik vagy ő maga akar törődni vele. .
Egy kellemes pihepuha pokróc alá szintén bebújhat, ha szomorú, ha fél, ha el akar bújni a világ elől, vagy épp szörnyek előtt szeretne láthatatlanná válni – a pokróc a menedék.
A szimbolikus játékok során – orvosos, papás- mamás, főzőcskézés, babázás – tanulja a női-férfi szerepeket, a társadalmi szokásokat és szabályokat, küzdheti le félelmeit (például orvosi látogatás előtt, után, mikor kivizsgálja a maciját). A gyermekek gyakran utánozzák a felnőtteket, mivel ezáltal is tanulnak, így visszahallhatjuk saját tipikus mondatainkat vagy a társadalmi kliséket.
A bábok is hasonló célt szolgálnak. Vannak gyerekek, akik könnyeben veszik fel a kapcsolatot felnőttekkel – orvos, pszichológus, logopédus, tanító néni az oviban épp rajtuk keresztül.
Az összes kreatív játék a homoktól kezdve a gyurmán át a festésig mind az érzelmek és kreativitás kifejező eszközei, felszabadultság érzést biztosítanak , mert a gyerekek közben nyugodtan lehetnek akár piszkosak, festékesek, vizesek is.
Az úgynevezett agresszív játékok (puskák, fegyverek, katonák, box zsák…) nem igazán kedveltek a szülők körében, mivel kevesen tudják, hogy a gyermekek épp ezeken a játékokon keresztül élhetik meg agresszív, barátságtalan érzéseiket és törekvéseiket, mérgüket, frusztrációjukat , ellenséges érzéseiket DE! csakis bizonyos határokon belül- hogy a gyerekek kontrollálni tudják és megtanulják kifejezni és megélni mérgüket, ezáltal csökken a bennük rejlő belső feszültség, idegesség.
Minden játéknak megvan a maga varázslatos ereje, amely könnyebbé, szebbé, gazdagabbá, kiegyensúlyozottabbá teszi a gyerekkort. Válasszunk bátran, nincs rossz választás, nincs mit elrontani.