Gyermekekkel foglalkozom! – Mediáció
- 1.Gyermekekkel foglalkozom! – Eli Misovichova – Coaching
- 2.Gyermekekkel foglalkozom! – Angolnyelv-tanulás
- 3.Gyermekekkel foglalkozom! – Beszélgetés a várandósságról és a csecsemőkről
- 4.Gyermekekkel foglalkozom! – Ing. Pomichal Vajk az álhírekről és játékokról
- 5.Gyermekekkel foglalkozom! – Beszélgetés Bíró Huszár Ágnessel a pedagógiai munkáról és a zenei nevelésről
- 6.Gyermekekkel foglalkozom! – Mediáció
- 7.Gyermekekkel foglalkozom! – Barbi története
- 8.Gyermekekkel foglalkozom! – Beszélgetés Feledi Tímeával a pszichológiáról
Rovatunkban bemutatunk minden hónapban egy-egy gyermekekkel foglalkozó, gyerekeket segítő hivatást régióbeli szakemberekkel. A sorozat a mediátori hivatás bemutatásával veszi kezdetét.
Interjú Dr. Bott Domonkos Líviával
Tulajdonképpen ki az a mediátor?
A mediátor vagy konfliktuskezelési szakember, a latin mediare, azaz közvetítő szóból származik. Egy olyan független, pártatlan kommunikációs szakembert jelent, aki objektíven a felek alternatívái és elképzelése alapján – ami a jogrendszerrel összhangban van természetesen – azok legjobb érdekét figyelembe véve segít a konfliktusok megoldásában.
Mikor hallottál először a mediációról?
Nehéz kérdés , először talán a Szlovákia Gyermekeiért Alapítványban hallottam a Gyermekek Kerekasztala Koalíción, ahol már 2012 táján próbáltak ilyen módszerekkel a családok konfliktusain enyhíteni a gyermekek mentális egészségének maximális szem előtt tartásával.
Miért választottad ezt a szakmát, azonnal azt érezted, hogy te ezt szeretnéd csinálni?
Tetszett a döntés és megegyezés lehetősége, ami a feleken múlik, és tolerancián, empátián alapszik. Motivált továbbá az is, hogy a Minority Kids portál tanácsadójába rendszeresen érkeztek anonim kérdések, melyek nagy része konfliktusokkal kapcsolatos volt. Szerettem volna nekik segíteni.
Milyen jellegű képzést kellett elvégezned ahhoz, hogy mediátor lehess?
A Comenius Egyetem pozsonyi központjában végeztem akkreditált mediátori képzést, egyébként szakmámat tekintve nem jogász, hanem közgazdász vagyok, de inkább a társadalmi kérdések érdekelnek.
Milyen lehetőségei vannak egy mediátornak, milyen területeken tud elhelyezkedni?
Ez nem egy hagyományos 8-tól 4-ig szakma, időpontok és tárgyalások vannak. A mediátor egy szakma, nevezhetjük hivatásnak. A Szlovák Igazságügy-minisztérium jegyzi a mediátorok nyilvántartását.
Milyen esetek kapcsolódnak gyerekekhez?
A váláson kívül – a házasság elválasztását természetesen csak bíróság hajthatja végre – beszélhetünk egy komplex szülői megegyezésről, esetleg a gyermekláthatás, vagy a tartásdíj – az úgynevezett vyživné – kérdésköréről is.
Ha valakinek mediátorra lenne szüksége hol tud magának megfelelő szakembert találni?
A már említett nyilvántartási listán, illetve a helyi bíróságok, vagy munkahivatalok szociális védnökségével is együttműködünk.
Megfelelő szakember referencia, ajánlás alapján, vagy az interneten keresztül is fellelhető szlovák és magyar nyelveken egyaránt.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.