Gyermekbarát nyári feltöltődés
A nyári szünet a szülők számára plusz terhet jelent, hiszen 2 hónapra biztosítani kell a gyermekek számára a felügyeletet, a programot. A gyermekek ezt másként látják, számukra ez a felhőtlen szabadság időszaka, mikor ideiglenesen megszabadulnak a feladatoktól, terhektől, rosszabb esetben a szorongástól, félelmektől, melyeket az iskolaév közbe megélnek. Próbáljuk most kicsit a gyermek szemszögéből megvizsgálni a szünet jelentőségét, fontosságát. Mikor szünetet tartok, akkor egy bizonyos időre felfüggesztek egy adott tevékenységet, a célom pedig ezáltal az, hogy felfrissüljek, kiszabaduljak a monotonitás rabságából, ezáltal pedig új erőre kapjak, és mikor vissza kell térnem a feladatomhoz, akkor újult erővel tudjak nekivágni.
Úgy gondolom, a nyári szünetet teljes mértékben a kikapcsolódásra kellene felhasználni. Olyan tevékenységeket kellene folytatni, amikre évközben nincs lehetőség, mert tanulni kell. Az időjárásból adódóan is sok lehetőség van kint lenni a szabadban, a friss levegőn. Próbáljunk kiszakadni a város forgatagából, és együtt elmenni túrázni a gyerekekkel. Sok szép látnivaló van Szlovákiában, nem okoz gondot választani egy úticélt. Érdemes egy napot teljes egészében rászánni a kirándulásra, és céltudatosan rákészülni. Tehát előre eltervezni, hova megyünk pontosan, mit láthat ott a gyerek, milyen állatokkal, növényekkel találkozhat. Kicsit rá kell készülni, ami újra időt vesz igénybe, de megéri. Hiszen egy ilyen kirándulás alkalmával is sokat tanul a gyerek, annak ellenére, hogy ő ezt azt egészet kirándulásnak fogja fel. Nem az a legjobb módja a nyári szünet eltöltésének, hogy a gyerek bent ül a szobában, és a kiszabott nyári házi feladatait végzi. Igen, való igaz, hogy a nyári szünetben sokat felejt a gyerek, de ennek elejét lehet venni azzal, ha érdekesebbé tesszük számára a tanulást. Ha jól végezzük a dolgunkat, észre sem veszi és rengeteg dolgot átismételt, amit az iskolában is tanultak, csak a játékos tanulás érdekesebb.
A lelki felüdülésre szükség van, ahogy arra is, hogy kicsit kiszakadjon a gyerek abból a közegből, ahol az év nagy részét tölti. Hiszen a gyerek ideje nagy részét az iskolában, osztálytársai között tölti, és a kortársak mindig nagy befolyásoló tényezők a gyermek életében. Viszont a szünetnek köszönhetően kicsit eltávolodik tőlük, több időt tölt otthon, és több idő jut a családi beszélgetésekre. Nem győzöm hangsúlyozni, mekkora hatása van a beszélgetéseknek a gyermek életére nézve. Hiszen megismerheti a szülei nézőpontját, történeteket a gyermekkorból. Itt térnék rá a családi történetek, azok elmesélésének jelentőségére.
Nyáron kicsit lazább az élet, többet süt a nap, hosszabbak az esték, és az ember könnyen kerül nosztalgikus hangulatba. Az ilyen alkalmakat kell megragadni arra, hogy megismertessük a gyerekeket a mi gyermekkorunk legkedvesebb emlékeivel vagy épp azokkal a dolgokkal, melyek kevésbé kedves emlékek, mert valami nem éppen az elképzelésünk szerint történt, de szükség volt a negatívabb történetre is, hogy aztán abból kilábalva és okulva belőle legközelebb ne kövessük el ugyanazt a hibát. Mesélés közben a gyerekek saját kis életük történéseire ismernek, és rájönnek, szüleik is hasonló dolgokon mentek keresztül, mint ők. Tehát egy egyszerű beszélgetés csodákat is művelhet a gyermek lelkével. Nagyon jó, ha őt magát is megismertetjük a saját történetével, azokkal az emlékeinkkel, melyek az ő pici korához kötődnek, de ő azokra a dolgokra még nem emlékezik.
A nyári szünet kiválóan alkalmas mindazoknak a dolgoknak a pótlására, melyekre évközbe nincs idő és lehetőség, viszont a legfontosabb, hogy a gyermeknek lehetőséget teremtsünk arra, hogy lelkileg felfrissülten várja a szeptembert.
A cikk szlovák nyelven is megjelent, itt elérhető.