skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Szexuális Zaklatás

Szexuális zaklatás

A manapság még mindig tabutémának számító szexuális zaklatás enyhébb esetektől egészen a súlyos formákig terjedhet. A szexuális abúzust éretlen gyermekek és serdülők olyan szexuális tevékenységbe való bevonásaként határozhatjuk meg, amelyet ők valójában nem értenek, abba tudatosan beleegyezni nem képesek, vagy olyan szexuális tevékenységként, amely ellenszegül a családi szerepeknek.

Különbséget tehetünk az erőszak fajtáit illetően aszerint, hogy a kapcsolat létrejött-e vagy sem. Előbbi közé sorolható a pornográf fotók, filmek vetítését, készítését. Utóbbi alatt a nemi szervek simogatását, a szexuális kapcsolatot, illetve a tényleges testi közösülést érthetjük. 

Kik lehetnek az áldozatok?

Különböző kutatások szerint az utóbbi időszakban a szexuális visszaélések száma megsokszorozódott, de valószínűsíthető, hogy nemcsak a visszaélések száma nőtt, hanem azok feltárása is javult az elmúlt évtizedekben, továbbá a zaklatások időpontja egyre korábbi életkorra tevődik. Előfordulása leggyakoribb a 10-14 év közötti gyermekek körében, és a lányok aránya lényegesen magasabb. Mivel a fiúkat főként az azonos neműek zaklatják, ez nagyobb szégyent jelent számukra, ezért nehezebben vállalják fel a történteket.

Milyen rizikótényezők növelhetik a szexuális zaklatás előfordulását?

Az abúzus rizikótényezői közé sorolható például a szülők válása, érzelmileg elhanyagoló család, az anya rideg vagy büntető hozzáállása a szexuális témákhoz, az anya alacsony iskolai végzettsége vagy szociális elszigetelődése, a szülők pszichológiai állapota, mint a drogfüggőség, illetve depresszió. Ha a családon belül az apa tekintélyelvű vagy túlságosan gyenge, az anya elzárkózik a családtól, így a férj és a gyerekek egymáshoz fordulnak támaszért, és a házastársi jogoktól megfosztott férj a gyermekek felé fordul. Az alacsony szociális státusz, a munkanélküliség és a szegénység is hozzájárulhat a zaklatáshoz, mivel ezáltal a zaklató fél erősebbnek érezheti önmagát. Az egyik legnagyobb rizikófaktor, ha a szülők maguk is szexuális zaklatás áldozatául estek.

Melyek lehetnek az áldozatok tünetei?

Kívülről megfigyelhető testi tünetek lehetnek:

• Nemi betegségek, húgyúti gyulladás, fájdalmas vizeletürítés.

• Zúzódások, karcolások, harapásnyomok, járási és ülési nehézségek.

• Korai serdülőkori terhesség, főként, ha az apa személye ismeretlen.

• Trehány, szakadt öltözködés, gyakran kifordítva vagy fordítva felhúzva.

• Pszichoszomatikus tünetek, mint a gyakori hasfájás, fejfájás, hányinger, szédülés.

Fontos, hogy a testi tünetek jelentkezését és észrevételét követően mindenképp orvosi segítséget kell kérni, a sokszor nem észrevehető testi tünetek miatt, amelyet csak maga az áldozat érzékel. 

Viselkedéses tünetek:

• A gyerek szóban, rajzban, játékban szexuális jellegű utalásokat tesz.

• Korához képest sokat tud a témáról.

• Gyakori ágybavizelés, megakadások a szobatisztaság terén.

• Serdülőkorú lány viselkedése életkorához képest szexuális szempontból túlérett, magatartása a felnőttekkel szemben kihívó.

• Viselkedése, öltözködése provokatív, könnyen veti bele magát családon kívüli szexuális kapcsolatokba.

• Hirtelen hangulatingadozás, figyelmetlenség, koncentrációs zavarok, tanulási teljesítmény hirtelen romlása, alvászavarok.

• Szociális elszigetelődés, magányosság, bűnözés, alkohol vagy drogfogyasztás, bűnözés, iskolakerülés.

• Evési rendellenességek, étvágytalanság.

• Férfiaktól való erős félelem, felnőttekkel szembeni bizalom elvesztése.

Legsúlyosabb megnyilvánulások az öncsonkítás és öngyilkosság.

Vannak esetek, amikor az iskola nyújt védelmi szerepet, a gyerekek korán mennek reggel, és minél később igyekeznek hazaérni, ezek a gyerekek az iskolában jól teljesítenek.

Mit tehetünk a szexuális zaklatás ellen?

A bántalmazás felismerése nem könnyű a nehezen értékelhető jelek miatt, sokan ezt a témát még ma is tabuként kezelik, illetve saját hibájukként élik meg, nem tartják elfogadottnak. A nemi erőszak gyakran csak akkor kerül a nyilvánosságra, amikor már visszafordíthatatlan vagy tragédia történt. Ezért fontos a szülők gyermekeik felé fordulása, jelzéseikre való érzékenység, nyitottság, a szeretet és elfogadás érzékeltetése, vagyis, hogy az áldozatok képesek legyenek realizálni a történteket és segítséget kérni, mivel a szexuális abúzus hatásai életük végéig elkísérhetik őket, sőt még gyermekeik életét is befolyásolhatják. Mivel a zaklatásnak ilyen szerteágazó hatásai lehetnek, ma már számos szakember foglalkozik ezzel mind személyes terápia keretein belül, mind online segítségnyújtó szervezetek formájában. Fontos, hogy a segítségkérés az első és legfontosabb lépés, amely elszántságot és bátorságot, a félelmekkel való szembenézést igényel, eleinte mély lelki fájdalommal járhat, de elengedhetetlen az egészségesen működő testi és lelki kapcsolatok szempontjából, és minden ember megérdemli az esélyt arra, hogy teljes értékű, kiegyensúlyozott életet élhessen, és ami még nagyon fontos: Bármi is történjék, sosem késő segítségért fordulni!

A cikk szerzője Kovács Dominika, pszichológus

Segítségnyújtási lehetőségek szlovákiai viszonylatban

Szlovákiában a www.centrumslniecko.sk illetve a www.naruc.sk weboldalakon kérhetünk segítséget a szexuális zaklatással kapcsolatosan. 

Back To Top