A 10 játék amire szüksége van a gyereknek
Nem kell feltétlenül a minimalista életmód hívei lennünk ahhoz, hogy belássuk, gyermekeinknek túl sok játéka van. És habár a reklámok azt próbálják sugallni, hogy boldogságunk, illetve gyermekünk boldogság érdekében fontos, hogy megvegyük ezt a szuper menő új játékot, az ellentétje az igaz. Gyerekeinknek nincs szükségük sok játékra ahhoz, hogy boldogak és kreatívak legyenek.
Ma már számos útmutató áll a rendelkezésünkre, ha a minimalizmus jegyében szeretnénk élni, kevesebb tárgyat birtokolni, de amikor a gyerekeinkre nézünk, ez a cél kevésbé tűnik megvalósíthatónak. Egyezzünk meg abban, hogy nincs szükség radikális változtatásokra (természetesen csak bátorítani tudom azokat, akik teljes mértékben vágnak bele az ilyen életmódváltásba). A következő kis útmutató szolgáljon inspirációként, milyen játékokat érdemes beszerezni gyermekeinknek, vagy gyermek ismerőseinknek.
A következő listát Avital Schreiber Levy család coachtól vettem át, aki a békés nevelés jegyében kampányol és ad tanácsokat szülőknek.
Nagyon fontos megjegyezni, hogy az említett lista nem egy „must have” lista. Tehát semmiképpen sem ösztönöz arra, hogy szerezz be mindent, csak egy ajánlás azoknak, akik már elvesztek a halom játékok kínálata, és az otthoni káosz között.
Amire Avital felhívja a figyelmet – és én is osztom a véleményét – hogy próbáljunk mindig minőségi, tartós játékokat beszerezni, amelyek kiállják az idő próbáját, és ha lehet több módon is felhasználhatók a játékban. Tehát az egyik fő szabály: Minőség a mennyiség felett.
Ha minőségi játékokról van szó, gyakran hallani az ellenérvet, miszerint drága az ilyen játék. Nem tagadom, ez tényleg így van. De ha kevesebb olcsó játékot vásárolnánk, időközönként megengedhetnénk magunknak egy-egy drágább ajándékot is, vagy megegyezhetünk a nagyszülőkkel, családdal, hogy egy közös nagy ajándékot adunk a gyerekünknek. Mindig van lehetőség arra is, hogy másodkéz alól jussunk egy-egy különlegesebb játékhoz, ami ezáltal jóval olcsóbb. A gyereknek nem számít, hogy teljesen új vagy már előtte használták, ha tud vele játszani és örömöt szerez neki, az számít igazán.
1. Kockák
Szerintem a kocka témát nem kell részletesen kifejteni. Lehet szó klasszikus Lego-ról, mágneses kockákról, fakockákról, stb. A lényeg, hogy építhessünk valamit.
2. Baba
A gyermek a babajáték által tanul meg gondoskodni másokról, utánozza a felnőtteket, gyakorolja a mindennapi teendőket. És igen, a fiúknak is legyen babájuk! Nem kell egy rózsaszín babára gondolni, vannak már gender-neutrális (nemsemleges) babák, fiúbabák, de az ilyen gondoskodós babajátékokat akár plüssállatokkal is játszhassuk. És egy baba bőven elég!
3. Karakterek
Minden olyan bábu, állatfigura (Lego, fabábuk) amellyel a gyermek különböző élethelyzeteket játszhat el, legyen az város, állatkert, fodrászszalon, orvos, autóműhely, stb.
4. Labda
5. Művészeti kellékek
Festék, papír, színes ceruza, zsírkréta, gyurma, bármi amivel a gyermek alkothat.
6. Sálak, kendők
Mert egy sálat temérdek módon használhatunk fel: lehet királyi palást, zászló, királylányos ruha, folyó, öv – határ a csillagos ég!
7. Motorika fejlesztésére szolgáló játék
Ezen kategóriába minden olyan típusú játék tartozik, amely a mozgásra fókuszál. Tehát lehet itt szó hintáról, tornamatracról, egyensúlyozó tábláról.
8. Járművek
Vonatok, autók, kamionok. És ezek nem csak fiúk számára, a lányok is szívesen játszanak autókkal a fantáziavilágukban.
9. Könyvek
Ez az a kategória, amelyből szerintem soha nem lehet elég 🙂
10. Szenzoros játék
Minden ami homok, kavics, de lehet akár rizs, száraz bab, vagy tészta. Csak egy nagy doboz kell hozzá, pár konyhai szerszám (poharak, merőkanalak) és indulhat is a játék. 🙂 Ez a pénztárcánkat is megkíméli.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.