skip to Main Content
info@minoritykids.sk
A Technológiáknak Nem Szabad úrrá Lenniük  Gyermekeinken- A Pszichológus Tanácsol

A technológiáknak nem szabad úrrá lenniük gyermekeinken- a pszichológus tanácsol

Közismert tény, hogy tudósok különböző tanulmányok alapján nem ajánlják 2, de akár 3 éves korig tablet, mobiltelefon használatát vagy akár televízió nézését gyerekeknek. Mi a helyzet azonban a kisiskolásokkal és idősebb gyerekekkel? Milyen alapelveket kövessünk, hogy az információs és kommunikációs technikák támogassák, és ne korlátozzák gyermekeink fejlődését?

Abban a pillanatban, ahogy a kisgyerek elkezd a családon kívül szocializálódni, tehát belép az óvodába, sokkal több tényező hat rá, mint otthon. Sokféle technológiáról van szó, melyekkel az óvoda falai közt, vagy baráti látogatásokon ismerkedik meg. A gyerekek nagyon kíváncsiak, gyorsan tanulnak, és természetes érzékük van a tabletek és más, egyéb információs és kommunikációs technikák irányításához. Ebben az összefüggésben oda kell figyelni arra, hogy a videók nézése, játszás a tableten vagy a mobiltelefonon, illetve a mesék nézése ne az egyedüli forrásai legyenek a környező világ megismerésének és a szórakozásnak.

A gyerekek sokoldalú és főként egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy szüleik motiválják őket olyan tevékenységekre, melyek mozgásban tartják őket, színesítik a fantáziájukat, fejlesztik a művészi érzéküket, javítják a készségeiket és bővítik a tudásukat. A szülő feladata, hogy megszabja az időtartamot, melyet lánya vagy fia a tabletnek, mobilnak vagy a televíziónak szentelhet. Következetesen kell felügyelnie a tablet használatával kapcsolatos szabályok betartását annak ellenére, hogy a gyermeknek ez nem mindig fog tetszeni és ki fogja akarni tolni a határokat.

A szülőknek mindig tudniuk kell, hogy milyen videókat néz a gyermeke, milyen játékokat tölt le, és eldönteniük, hogy helyes vagy helytelen programokról van szó. Fontos, hogy a szülők beszélgessenek gyermekeikkel a technológiák használatának szabályairól, és megismertessék velük azok veszélyeit helytelen használat esetén. Például a vírusokról, melyeket könnyen letölthetnek a netről, a túlzásba vitt tablethasználat ártalmasságáról, és a biztonságos és felelősségteljes kezelés elengedhetetlenségéről.

Érdeklődjenek a játékok iránt, amelyeket gyermekeik játszanak, kérdezzék meg tőlük, hogy az adott játékon mi tetszik nekik, játsszák őket együtt. Nézzék közösen a videókat és meséket, mert a gyerekek érdeklődő kérdéseire csak akkor fognak tudni választ adni, ha szintén figyelemmel követik. Válasszanak olyan programokat, melyek fejlesztik csemetéik interaktivitását, válaszoljanak a kérdéseikre, énekeljenek, táncoljanak velük, ismételjék együtt a szavakat, melyek szükségesek az egyes feladatok megoldásához és igyekezzenek a tanultakat felhasználni gyakorlatban is.

Ösztönözzék gyermekeiket az egészséges életmódra, vonják be őket a háztartás körüli feladatokba, hogy a család tagjának érezzék magukat, kínálják fel nekik a klasszikus játékokat és töltsenek együtt minél több minőségi időt. Így tehetnek a legtöbbet azért, hogy a technológiák, melyeket gyermekeik használnak, a szolgáik legyenek és ne az uraik, akik irányítják őket.

Az eredeti cikk szlovák nyelven, fordította Jakubecz Erzsébet.

Érsek Silvia

Érsek Silvia

Gyermekpszichológus, játékterápiás szakember az O ďeťoch portál megalkotója. Pszichológiai tanulmányait 2010-ben fejezte be Nagyszombatban. Tapasztalatait tanácsadóközpontokban Érsekújváron és Pozsonyban, valamint a Plamienok non-profit szervezet önkénteseként szerezte. Egy nagy álma teljesült egy egyéves játékterápiás képzés elvégzésével; a mai napig együttműködik egy játékterápiára szakosodó intézettel Pozsonyban. Jelenleg a Kávéra a pszichológussal) projektet vezeti, amelynek célja közelebb hozni az emberekhez a pszichológiát, s emelett óvódai közegben is kamatoztatja ismereteit, tapasztalatait.