skip to Main Content
Alkotás 1

Alkotás 1

Sorozat: Alkotás

3+1 tipp a plasztikus anyagokkal való játékra, alkotásra

Plasztika

Ha a kisgyermekünkkel való közös alkotásról beszélünk, rendszerint mindannyiunknak a színes ceruza és a papír jut csupán eszünkbe. Új cikksorozatunk azzal kapcsolatban ad ötletet a kisgyermekes családok számára, hogy a ceruza-papír kombináción kívül milyen eszközöket és ötleteket lehet érdemes kipróbálnunk otthon gyermekünkkel/gyermekeinkkel.

Sorozatunk első része a plasztikus anyagokkal való alkotás lehetőségeire próbál bővebb rálátást nyújtani. A plasztikus anyagokkal való tevékenykedés általában közelebb áll a legkisebb gyermekekhez, mint például a rajzolás, ezért érdemes lehet akár napi szinten teret biztosítani a kisgyermekek számára a plasztikus anyagokkal való játékra.

1. Homok

Talán elsőre meglepő lehet, hogy a homokkal való játék alkotás, de valójában sokkal több is ennél.

A homok nem csupán alkotásra ad lehetőséget. A homokban való kúszás-mászás, a mozgásfejlődésre is jó hatással van, a homokkal való tevékenykedés lehetőségeinek tárháza pedig szinte kimeríthetetlen. Maga az a tulajdonság, hogy a homok szárazon önthető, nedvesen pedig építésre alkalmas rengeteg lehetőséget rejt magában, melyeknek csak a gyermek fantáziája szabhat határt.

Lehetőségek a homokozóban való tevékenységekre:

  • öntögetés
  • szitálás
  • építés
  • ujjal vagy formákkal való firkálás a homokba
  • egyéb dolgok homokhoz adása (termések, levelek, ágak, kavicsok) melyekkel utak, kerítések, formák alakíthatóak ki
  • a nedves és száraz homok tapintásbeli és természetbeli különbségeinek megtapasztalása
  • nagyobb gyermekek számára szerepjátékhoz való felhasználás (például vizes falevelek bepanírozása, főzőcskézés)
  • ősszel kivájt tök megtöltése homokkal, melyekbe a gyerekek virágokat, leveleket, gallyakat tűzdelhetnek

2. Játék a sárral

Nyáron homok és víz vagy föld és víz összekeverésével a sárban való játékra is lehetőséget biztosíthatunk a gyermekek számára. Hidegebb időben pedig gumicsizmában pacsálhatnak a gyerekek, vagy élvezhetik ahogy nyomokat hagynak a sárban – persze a sárral való játék folyamán próbáljunk mindig előre gondolni a megfelelő öltözet kiválasztására, vagy adott esetben váltóruha biztosítására.

3. Játék a habbal & Buborékfújás

Ha egy nagy tálba habfürdőt teszünk, majd vizet engedünk rá így habot képezve az is egy érdekes játék lehet kisgyermekünk számára. Kergethetjük, formálhatjuk, halászhatjuk a habot, “építkezni” is megpróbálhatunk vele.

+ 1 tipp: Házi buborékfújót készíthetünk egyszerűen, ha a pezsgőtablettás doboz alját levágjuk, kissé lecsiszoljuk, majd a házi készítésű vagy bolti oldatba mártogatva fújjuk. Kisebb gyermekek számára alkalmasabb eszköz lehet, mint a bolti hagyományos gyűrű alakú buborékfújó, ugyanis így egészen közel teheti az eszközt a szájához, és nem kell attól tartanunk, hogy a szájába kerül az oldat.

Forrás:
Gyöngy Kinga: Első lépések a művészetek felé I.
Pátria Nyomda Zrt. 2022

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

A kép forrása: master1305, Freepik

Back To Top