skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Dacszelídítés 4

Dacszelídítés 4

Sorozat: Dacszelídítés

További 2 módszer az akaratosság kezelésére

Következzen cikksorozatunk 4. része, melyben további a dac kezelésére alkalmas módszereket fogunk bemutatni.

Az egyes módszereknél gyakorlati helyzetek, mondatok is le lesznek írva a könnyebb érthetőség érdekében, azonban fontos hogy mikor saját gyermekünkkel beszélünk megtartsuk a saját szóhasználatunkat, és figyelembe vegyük az esetleges előzményeket.

1. Türelmesnek lenni, és tartani magunkat ahhoz, amit mondtunk

Néha nem tudunk mást tenni, egyszerűen várunk. Ezt persze jellemzően csak nem nyilvános helyeken van lehetőségünk megtenni. Néha egyszerűen csak arra van szükség, hogy megvárjuk hogy gyermekünk önmagától lecsillapodjon. Persze mellette maradunk, figyeljük őt, és ha vigasztalásra van szüksége számíthat ránk, de emellett teret engedünk számára, hogy kiadhassa érzelmeit.

Szituáció
A szülő nem adja oda gyermekének a telefonját, pedig a gyermek azzal szeretne játszani, mire a gyermek sírni, toporzékolni kezd

Tükrözhetjük gyermekünk számára az érzéseit ezzel segítve, hogy a jövőben megtanulja szóban kifejezni őket a dackitörés helyett. „Megértem, hogy nagyon dühös vagy most rám.” Fontos, hogy a szülő el tudja viselni és el tudja fogadni gyermeke haragját, és emellett nyugodt tudjon maradni. Nagyon fontos, hogy ne cselekedjünk másképpen azért, hogy „megússzuk” a helyzetet, és főleg ne gondoljuk meg magunkat a döntésünkkel kapcsolatban, hiszen ezzel a saját szavahihetőségünket ásnánk alá.

2. Kiemelni a helyzetből a gyermeket

Ezt a módszert az előzővel ellentétben kültéri, nyilvános helyeken is alkalmazhatjuk. Sokszor előfordul, hogy a gyermek akaratossága egy adott szituációhoz kapcsolódik. Például nem kapott meg a boltban valamit, amit szeretett volna. Ebben az esetben igyekezzünk minél hamarabb elhagyni az üzletet, hogy a gyermek az akaratossága tárgyától mihamarabb eltávolodjon, ezáltal pedig hamarabb megnyugodhasson.

Szituáció
Vendégség folyamán a gyermek zavarban van, hangoskodik, vagy éppen nem fogad szót, nem figyel ránk.

Az idegen szituációk a gyermekek számára sokszor jelenthetnek kellemetlenséget. A túl sok, vagy éppen túl kevés inger ezekben a helyzetekben sokszor eredményezheti azt, hogy a gyermek dacos viselkedésével hívja fel magára a figyelmet. Ezekre a helyzetekre a fegyelmezés helyett megoldást jelenhet a helyszín elhagyása, hiszen nem minden rendezvény alkalmas a kisgyermekek számára. Ha ez éppen nem kivitelezhető – mint az adott szituációban – akkor az egyik szülő átviheti a gyermeket egy másik szobába, ahol a gyermek képes lesz könnyebben megnyugodni. Azért is jelenthet ez jó megoldást az adott helyzetben, mert előfordulhat, hogy a szülőknek kellemetlenséget okoz a vendégek szeme láttára gyermeke dacosságát kezelni.

Forrás:
Deliágia Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?
Kulcslyuk Kiadó 2017

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

A kép forrása: rawpixel.com, Freepik

Back To Top