skip to Main Content
Gyermekbetegségek

Gyermekbetegségek

Milyen betegségekre készülhetünk az óvodába/iskolába kerüléskor, és mikor szükséges orvoshoz fordulni ezekkel? Mindenki csak a koronavírusról beszél manapság, de van ezen kívül más betegség is, melyet gyermekünk közösségben elkaphat? Az alábbi cikkünkben erre a kérdésre adunk választ a szülők számára.

Felső légúti fertőzések

Azt hiszem senkinek sem kell bemutatni a köhögés-orrfolyás kombinációt. Arról azonban eltérnek a vélemények, hogy mikor forduljunk orvoshoz.

Míg áttetsző, könnyen fújható orrfolyásról és enyhe köhögésről van szó, addig nem szükséges orvoshoz fordulnunk, a vény nélkül kapható orrsprayekkel, köptetőkkel, C vitaminnal otthoni pihenéssel otthon lábadozhat gyermekünk. Ha azonban sűrű orrfolyás, fülfájás, láz, hányás, erőteljesebb köhögés jelentkezik már orvoshoz kell fordulni.

Kötőhártya-gyulladás

Tünetei a kipirosodott, erősen csipásodó szem. Mivel egy rendkívül fertőző betegségről van szó nem lehet vele közösségbe menni, és háziorvoshoz kell vele fordulni, mert vényköteles gyógyszerekre van szükség a kezeléséhez.

Hasmenés

Tünete az ismételt laza székletürítés. Kezelésére tilos bélmozgást lassító készítményeket adni, viszont probiotikumot nyugodtan adhatunk gyermekünknek a betegség alatt és után is. A betegség után érdemes 5 napig tejfehérje mentes étkezést tartani.

Fejtetű

Közösségben könnyen terjed. Gyógyszertárban kapható készítményekkel kezelhető. Fontos a fésűk, ágyneműk fertőtlenítése. A család többi tagjára is könnyen átterjedhet, így erre is oda kell figyelni.

Bárányhimlő

Viszkető hólyagos kiütésekkel – főleg a fejbőrön, fül mögött – és lázzal is járhat a betegség. Orvoshoz kell fordulni a tünetek jelentkezésekor.

Kéz-láb-száj betegség

A betegség tünetei a hőemelkedés, torokfájás, a szájban jelentkező vörös foltok, hólyagok, amelyek fekélyessé válhatnak, és a vörös foltok, kiütések, melyek a tenyéren és a talpon, továbbá a karon és lábszáron is megjelenhetnek. A tünetek fokozatosan jelentkeznek. A kiütések fájdalmasak, de nem viszketnek.

Fájdalom- vagy lázcsillapítók adhatóak a gyerekeknek – természetesen csak olyanok, amelyek alkalmazhatók gyerekeknél. Nagy mennyiségű hideg, de nem jeges folyadék fogyasztása ajánlott, azonban mellőzni kell a szénsavas vagy citrusleveket, mert marják a szájüregben található hólyagokat.

Ne adjunk gyermekünknek szájvizet, mert ez szintén csíphet, ehelyett a gyermekorvos javasolhat szájöblítőt vagy spray-t a fájdalom csökkentésére.

Skarlát

Sok apró nem viszkető kiütéssel, rossz közérzettel, kipirosodott szemekkel és magas lázzal járó betegség.

Források:

https://www.webbeteg.hu/cikkek/csecsemo_gyermekneveles/5675/fertozo-gyermekbetegsegek-a-kozossegekben

https://www.webbeteg.hu/cikkek/fertozo_betegseg/23953/kez-lab-szaj-betegseg-okok-tunetek-kezeles

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

 A kép forrása: peoplecreations, Freepik

Back To Top