Leküzdöttem az endometriózist
Ennek a gyakori női betegségnek a jelképe a citromsárga szalag, melyet egyre többször láthatunk figyelemfelhívásként kampányokban, reklámokban, riportokban, újságcikkekben. Büszke vagyok arra, hogy én is leküzdöttem ezt a rejtett betegséget, jól ismerem a kínjait, félelmeit. Ezért szeretnék egy kis áttekintést adni róla azoknak, akik nem ismerik.
Akkor derült ki, hogy én is benne szenvedek, amikor már olyan erős menstruációs görcseim voltak, hogy mozdulni sem bírtam. Évekig gyötörtek ezek a fájdalmak a ciklusom miatt. Fogalmam sem volt róla, hogy ez nem normális. Egy gyors kórkép, és azonnal közölték: endometriózis, a legrosszabb stádiumban. Műteni kell. Ekkor kezdtem el tájékozódni az általam még sosem hallott betegségről.
De mi is az endometriózis?
A méh nyálkahártyasejtjei nem a méhben, hanem máshol, leginkább a méh üregén kívül jelennek meg. Ez legtöbbször a petefészket és a kismedencei hashártya különböző részeit jelenti.
A máshol felbukkanó méhnyálkahártyasejtek több dolog miatt is problémát jelentenek. Gyulladást okoznak, valamint körülöttük összenövések, letapadások alakulnak ki. Ezeket nagyon erős fájdalmak kísérik, és akár meddőséget is okozhatnak. Amikor a petefészekben jelennek meg a nyálkahártyasejtek, úgynevezett endiometrióma alakulhat ki – a benne lévő csokoládébarna váladék miatt ezt emlegetik csokoládécisztaként. Ha növekszik, alhasi fájdalmakkal, nyomási tünetekkel járhat. Ha az endometriózis kiterjedtebb, betörhet a bélfalba és a húgyhólyagba, s emiatt a menstruáció idején a széklet és a vizelet is véres lehet.
A betegség tünetei
Van, hogy évekig nem jelentkeznek tünetek, esetleg nem utalnak rögtön endometriózisra. Azonban az alábbi figyelmeztető jelek okot adnak egy szélesebb körű kivizsgálásra:
- Fájdalmas menstruáció
- Nagyon erős vérzés
- Erősödő kismedencei fájdalom
- Fájdalmas együttlét
- Nem sikerül a teherbe esés
Ha ezeket a jeleket észleljük, szükséges az orvosi vizsgálások megkezdése. A betegség bármilyen korban kialakulhat. Pontos oka egyelőre nem ismert, bár több feltételezést is mérlegelnek a kutatók, mint például: stressz, hormonzavarok, kevés vagy túl sok sport.
Március az endometriózis hónapja, az Endometriózis-világszervezet minden március 13-án nemzetközi összefogást hirdet.
Megdöbbentő adat
A fogamzóképes nők 10–15%-a rendszeresen szenved az endometriózissal járó fájdalmaktól. A nők 25–50%-a azért nem esik teherbe, mert ezzel a betegséggel küzd. Az alhasi panaszok hátterében 15–20%-ban endometriózis áll.
Legtöbb esetben laparoszkópiával, vagyis hastükrözéssel igazolják, hogy ez a betegség a problémák okozója. A vizsgálatot leggyakrabban műtét követi, mikor eltávolítják – ha tudják – a cisztát. Bizonyos esetekben a műtét helyett hosszú távú hormonális kúrákat ajánlanak az orvosok. Sok esetben csökkentette az endometriózis vagy a ciszta nagyságát az életmódváltás, a diéta, a rendszeres testmozgás – esetleg az Aviva torna (hormontorna). És nem utolsósorban a teherbe esés is nagyon hatékony recept lehet. Nekem ez utóbbi segített.
Egy év alatt kétszer műtöttek. A második beavatkozás után szembesítettek a fájdalmas mondattal: „Ha nem esik rövid időn belül teherbe, az endometriózis újra és újra visszatér, és ez felemészti a női szerveket.” Mindezt 24 évesen tudtam meg. Annyira mélyen érintett, hogy mást nem is tartottam fontosnak. Erősen hittem, reméltem, bizakodtam, a lelkem mélyén tudtam és éreztem, hogy hamarosan minden rendbe fog jönni. Egy évvel később életet adtam a kisfiunknak. Idén már négy éves lesz az én „gyógyító” gyermekem. Azóta félévente járok ellenőrzésre, és mindig ugyanazt hallom: a betegség elmúlt. A terhesség kilenc hónapja alatt a női szerveim nyugalmi állapotban voltak és megpihentek. Ez volt az én sikertörténetem.
Remélem, erőt és reményt adhat ez a történet azoknak a nőknek, akik épp nem látják a kiutat az endometriózis miatt. Márciusban még többet gondolok a sorstársakra. Sose adjátok fel!
Az írás a Vasárnap hetilap online felületén is megjelent.