skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Segítség, Zaklatják A Gyermekem!

Segítség, zaklatják a gyermekem!

Valljuk be őszintén, hogy mind nyugodtabbak vagyunk gyermekünk biztonságát illetően, ha szemünk fénye a szoba sarkában nyomkodja a telefonját, mint ha például egyedül sétálna az utcán. Hiszen mi baj is érhetné őt, ha otthon van, igaz? Biztosan csak játszik, és a barátaival beszélget. Nos sajnos most, a 21. században, az internet korában már egyáltalán nem ilyen egyszerű ez a képlet, mint néhány évtizeddel ezelőtt. Az interneten a gyermekünk éppen úgy egy ismeretlen és veszélyes helyen tartózkodik egyedül, mintha csak egy utcán sétálna, és a virtuális világban is éppen úgy bármelyik sarkon veszély leselkedhet rá, ha egyedül tartózkodik a virtuális térben.

Grooming

A gyermekek online becserkészését, vagy behálózását nevezzük groomingnak.

Az elkövető jellemzően magát tizenévesnek kiadó felnőtt, aki információt gyűjt a gyermekről, követi az internetet – becserkészi. A megkeresés után érdeklődő, segítőkész, meghallgatja a gyermeket, a bizalmába férkőzik. Gyakran kéri meg a gyermeket, hogy kapcsolatukat titkolja a szülei, környezete előtt. Miután a gyermek bizalmába férkőzött, a hatalmi helyzetét kihasználva pénzt, szexuális tartalmú felvételeket vagy szexuális kapcsolatot kér a gyermektől, zsarolja. A behálózás sokszor egy felépített stratégiára épül, vannak például visszatérő mondatok.

Hogyan vehetjük észre, hogy baj van?

Az internetes zaklatásnak számos tünete lehet, amit gyermekünkön észrevehetünk.

  • A gyermek visszahúzódóvá, szótlanná válik.
  • Kialvatlan, szorongani kezd vagy agresszíven viselkedik.
  • Félti a telefonját, vagy az eszközt, amin az internetet használja.
  • Előfordulhat, hogy romlik az iskolai teljesítménye

Mit tehetünk, ha a gyermekünkön az online zaklatás tüneteit észleljük?

Először is próbáljunk meg gyermekünkkel beszélgetni. Bátorítsuk őt, hogy beszéljen a problémájáról. Hallgassuk meg figyelmesen. Nagyon fontos, hogy közben végig nyugodtak, együttérzőek, támogatóak maradjunk. Gyermekünk hibáztatása nem jelent megoldást, megronthatja a köztünk lévő bizalmi viszonyt. Tartsuk szem előtt, hogy az online zaklatás feldolgozásához gyermekünknek segítségre van szüksége.

Kérdezzük meg gyermekünk véleményét, hogy hogyan szüntethetnénk meg az online zaklatást közösen, és határozzuk meg az oda vezető konkrét lépéseket. Ha szükséges vonjunk be más felnőtteket is a probléma megoldásába, ez lehet az egyik kulcsa a probléma megoldásának.

Mentsük le a zaklató üzeneteket, képeket, tartalmakat például phintscreennel. Ezeket ne olvasgassuk, nézegessük hosszasan, mivel felzaklathatnak. A mentésre a bizonyítás miatt van szükség. Ha úgy gondoljuk, hogy gyermekünk veszélyben lehet hívjuk a 112-es segélyhívó számot. Azonnali veszélyhelyzet esetén hívjuk a rendőrséget.

Ha tudjuk ki a zaklató – mi vagy gyermekünk be tudja azonosítani (például iskolatárs vagy osztálytárs) – akkor tájékoztassuk az iskolát, és kérjük az ő segítségüket. Ha nem tudjuk, hogy ki a zaklató (például ismeretlen, vagy hamis profilról ír) akkor tegyünk feljelentést a rendőrségen.

Gyermekünkkel közösen is tudathatjuk a zaklatóval, hogy hagyja abba a viselkedését. A zaklatót letilthatjuk, törölhetjük az ismerőseink közül, és jelenthetjük például a profiljukat, vagy az üzeneteiket az internetes felületen. Gyermekünkkel együtt nézzünk utána az oldalak biztonsági beállításainak, melyeket gyermekünk látogat. Végig éreztessük vele támogatásunkat, maradjunk nyugodtak.

A zaklatásnak, zsarolásnak, valamint a szexuális bántalmazás illetve kényszerítés bármely megvalósulásának, továbbá a kiskorúról készített pornográf felvételeknek büntetőjogi következménye is van.

Kérjünk szakmai segítséget (például jogi, szociális, pszichológiai segítséget). További információkat az alábbi segélyvonalakon és az alábbi elérhetőségeken találhatunk:

Linka detskej istoty: www.ldi.sk

www.ipcko.sk

Gyermek lelki segélyszolgálat: 0800 116 111

Segélyvonal az erőszak áldozatainak: 0850 111 321
Felvidéki lelki elsősegély telefonszolgálat: 0918 500 333 (Orange), 0904 400 338 (Telekom)

Általános segélyhívószám: 112

Források:

Kidsafedu

dunaszerdahelyi.sk

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

A kép forrása: Image by user18526052 on Freepik

Back To Top