skip to Main Content
Szorongás A Gyermeknél

Szorongás a gyermeknél

Tanácsra várva

,,13 éves fiam pánikbetegsége minden napos. Először csak hetente, most meg minden napos. Ez véget iskolába se tud elmenni. Ez már 4 hónapja. Segítségre van szüksége, de nem tudunk neki már, hogy segíteni. Kardiologiára járunk, magas vérnyomása véget. Pszihológushoz járunk. Semmi nem segít. Szeretnék neki segítséget kérni.”

Kedves Szülő!

Köszönjük, hogy felénk fordult kérésével, amelyre most igyekszünk válaszolni. Tudnia kell, nagyon általános választ tudok csak adni, hiszen nem ismerem Önöket és a családi működést, ahogy a gyermeket sem.

Már azzal, hogy szakemberhez fordultak és a fia jár terápiára, ez a segítségük egyik legfontosabb formája és mivel ezt már meglépték, inkább arra térnék ki, otthon hogyan tudnak segíteni a fiuknak.

Először is tudni kell mivel lehet segíteni azon az állapoton. A legfontosabb a nyugalom megőrzése, hogy azt lássa a fiuk, támaszkodhat Önökre, biztonságban van. Használhatják a különböző légzéstechnikákat, mély levegő a hasba, lassan kifújva a levegőt. Mutassák, irányítsák a fiukat erre, ezzel kihozva őt a szorongás fizikai tüneteiből. Segíthet, ha a roham után a fizikai kontaktust is érzi, ölelik, átkarolják, simogatják, hogy érezze, szeretve van. (Gondolom, ez megtörténik. )

Van, aki már attól is jobban lesz, ha valaki beszél hozzá, eltereli a figyelmét, de a legfontosabb, hogy maga a szenvedő fél kezdje megérezni, hogy az állapotára van hatása, vagyis az önnyugtatás segít. Azt kell neki visszajelezni, hogy látod, képes voltál megnyugtatni, kezelni ezt az állapotot. Meg kell ugyanis tanulnia kezelni ezt az állapotot, bármilyen nehéz is. Ebben segít a pszichológus is. De vannak relaxációs technikák, amiket meg lehet tanulni és együtt használni, ilyen a mindfullnes is (hatékony módszer).

A fia korából adódóan már lehetséges, hogy átbeszéljék a roham csitulása után, hogy épp most mit érez, és mit gondolt a roham előtt, hogy alakult ki, miből jött? Legtöbbször a válasz a nem tudom, hiszen a pánikrohamok nem racionálisan működik, vagyis nem lehet megmagyarázni miért épp akkor és ott törik az emberre.

Ami fontos, hogy nyugodt állapotban, amikor a gyermeke is szeretné, forduljanak felé a következő kérdésekkel: Mire lenne Önöktől szüksége? Hogyan tudják őt támogatni?

Fontos, hogy elmondják neki, tudják nem találgat, hogy ilyenkor nagyon fél és igyekeznek segíteni neki, hogy biztonságban érezze magát. Semmilyen nyomás nem segít: nem szabad azt mondani, tanuld meg kezelni, ne hisztizz, szedd össze magad, mert ha erre képes lenne, nyilván nem lenne pánikrohama.

A pszichológus dolga az, hogy kiderítse, négy hónapja milyen életesemény, trauma, félelem váltotta ki az állapotot és azt hogyan tudta azt feldolgozni a gyermekük. Sok esetben erre nem lát rá elsőre a gyermek, ehhez kellenek a különböző segédeszközök, módszerek, terápiás közeg. Arra biztatom Önöket, hogy konzultáljanak a szakemberrel, együtt találjanak a megnyugtatáshoz szükséges eszközökre és kapjon teret akár egy családi terápia, ahol Önök a szülők is jelen lennének, hogy jobban megértsék a gyermeküket.

Remélem tudtam adni néhány támpontot.

Kitartást kívánok és mielőbbi jobbulását az állapotnak!

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében.

Nagy Mészáros Krisztina

Nagy Mészáros Krisztina

Mediátor, képzésben lévő családterapeuta, a Mert nőnek lenni jó PT alapító tagja. Az Új Szóban jelennek meg heti rendszerességgel írásai, a Szent Erzsébet főiskola óraadó tanára, aki Dunaszerdahelyen működő irodájában individuális, páros tanácsadóként dolgozik, és kommunikációs, konfliktusoldási technikákat tanít.

Back To Top