skip to Main Content
Bébikomp

Bébikomp

Biztosan sok anyuka találkozott már a bébikomppal, elgondolkozott a megvásárlásán, vagy akár vett is egyet a gyermekének. Hiszen ez egy helyes kis eszköz a csecsemők számára, ami amellett hogy biztonságos módon segíti a járás fejlődését – hiszen a csecsemő nem tud benne elesni – ráadásul még remekül szórakoztatja is a legkisebbeket a rajta lévő kis játékokkal – gondolhatjuk ezt első ránézésre laikusként. Hogy akkor mégis hogy lehet, hogy több ország is betiltotta az eszköz árusítását? Az alábbi cikkből kiderül.

Története

Európában már a 15. században ismerték a bébikompokat. Egy korabeli holland kéziratban található illusztráció a kis Jézust egy fából készült járókeretben ábrázolja. A kerekes változat gyakori történelmi elnevezése gokart volt. A korabeli bébikomp egy párnázott fa karika volt, amelyet a csecsemő derékmagasságában állítottak fel egy rúdra, amelyet a padlóba és a mennyezetbe erősítettek. A babát a gyűrű belsejébe helyezték, és a rúd körül körbe-körbe tudott mozogni. Ez megakadályozta, hogy a csecsemő veszélyes helyekre, például forró kemencék közelébe jusson.

A mai modern eszközöknek kemény műanyagból készült talapzatuk van, amely kerekek tetején ül, és egy felfüggesztett szövetüléssel, valamint két lábnyílással rendelkezik. Az eszköz tetejére jellemzően további műanyag csörgők, játékok vannak rögzítve.

A bébikomp veszélyei a csecsemők testi fejlődésére nézve

A csecsemő nem fejleszti egyensúlyát.

Nem erősödnek meg a medence stabilizáló izmok, amik miatt a magabiztos önálló járás késhet, vagy instabilabb lehet a járás.

A bébikomp egy a járáshoz nem elég erős gerincet kényszerít függőlegesbe, ahelyett, hogy tovább erősítené azt mászással.

Bébikompozás közben a csecsemő teljesen mellőzi a funkcionális járást – sokszor lábujjhegyen löki magát. A lábujjhegyen ugrálás és az, hogy lábhátukkal érintik a talajt, olyan terhelésnek teszi ki a lábfej ízületeit, izomzatát, ami a természetestől teljesen eltér, emiatt nem megfelelően alakulnak ki a talpboltozatok, a talpizmok.

A túl korai erőltetett járás – a még aktív talpi fogóreflexek miatt – nehezíti a baba talajfogását, egyensúlyát, megfelelő terhelését.

Az, hogy a baba nem látja a lábát „járás” közben, tovább nehezíti a megfelelő járáskoordinációt, továbbá az idegrendszeri összehangolódás hiánya alakulhat ki, valamint a járásbiztonság is nehezebben szerveződik meg.

A kompban való járás álstabilitást ad az ágyékának és a csípő izomzatának is, az eleve feszesebb izomzatú babák állapotát tovább rontja.

A gyermek fejlődési szintjének megfelelő mozgásminták gyakorlásától veszi el a lehetőséget, hiszen a szabad mozgását, önmaga felfedezését is korlátozza.

Balesetveszély

Ha a bébikompban járkáló gyerek nagy lendülettel nekimegy a szekrénynek, a magasból olyan nehéz tárgy eshet le, amiről eddig azt gondoltunk, biztonságosan elérhetetlen helyen van. A küszöb, a vezetékek, a lépcső, a szűk átjárók mind újabb veszélyforrást hordozhatnak magukban.

A bébikomp használata miatt a csecsemő nem tanul meg popsit kitolva „szépen” fenékre esni vagy kezére támaszkodni, így a későbbi önálló járás folyamán előforduló esésekből fakadó sérülések is nagyobbak és gyakoribbak lehetnek.

Lehetséges későbbi problémák

Gyakori, hogy tartáshibák alakulnak ki használata miatt (lúdtalp, Xláb, előre billent medence, fokozott ágyéki lordosis, vagy előre esett vállak).

Később számos csípő és/vagy gerinc túlterhelést okoz a rosszul megtanult járás minta miatt.

A lábujjhegyen való mozgásminta következménye a lúdtalp, lábujjhegyező járás, vagy beszűkült bokamozgás a jövőben, tehát az egyenletes erőeloszlás lehetetlenné válik járás során.

Bemerevedhetnek, rövidülhetnek a csípőt hajlító izmok. Az előre dőlés következtében a test súlyvonala előre helyeződik, ami óriási plusz terhelést jelent az alsó végtag, a csípő és a törzs ízületei, izomzata számára. Felnőtt korban derékfájdalom, lumbágó, ischias, porckorongsérv, és farba -, lábakba sugárzó fájdalom lehet a következmény.

Mentális hatások

A bébikomp függőséget okoz, ugyanis a csecsemők élvezik az álló helyzetet – egyrészt, mert rajta kívül mindenki két lábon áll és jár, másrészt, mert a szülők természetes kitörő örömükkel pszichésen is megerősítik a gyerekeket. A gyerekek pedig azt ismételgetik, amivel a szüleiket boldoggá teszik. Ezen kívül a bébikompban a csecsemők olyan sebességet és szabadságot tapasztalhatnak meg, amire az idegrendszerük még nem áll készen, nem tudják megfelelően befogadni az információkat, az átélt élményeket.

Mivel önmaguktól még legtöbbször nem tudnak járni a bébikompot használó babák, és egyedül nem képesek beülni a bébikompba sem, így a babákban stressz alakulhat ki amiatt, hogy nem képesek maguktól elérni a bébikomp által megkapott ingereket.

Továbbá a mászás kimaradása miatt később az iskolában tanulási- és viselkedési problémák fordulhatnak elő, hiszen a mászás az agyi kapcsolatok kialakulásában is fontos szerepet játszik.

A bébikomp helyett

A bébikomp helyett kisebb babáknál érdemes lehet a pihenőszéket, vagy az adamo hintát kipróbálni. Ha a baba nagyon izgő-mozgó, akkor a bébi karámot, hogy édesanyja könnyebben tudjon tevékenykedni. Ha mindenképpen az állást/járást akarjuk forszírozni, akkor a foglalkoztató asztalok is jók lehetnek, mert mellette a baba fel tud állni, és körbe tudja sétálni, miközben még „fejleszti” is magát.

Források:

babamamaakademia.hu

babatornasz.hu

a gyogytornacsepel facebook oldala

wikipedia

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

Kép forrása:

Owen in his Baby Walker” by Nodds is licensed under CC BY-NC-ND 2.0 .

Back To Top