Minden kezdet nehéz ?!
„Minden kezdet nehéz…” Még ha ez a mondat olyan klisészerűen hangzik is, és ma már végképp „nem menő” ezt magunk, de inkább mások előtt bevallani, hogy nem győzzük az egészet „lemenedszelni”?
Nézzük csak meg miféle menedzserek vagyunk, mi anyák, az élet minden terén: háztartási manager, gyermeknevelési manager, konyhatündér az otthon házitüzének „karbantartója”, takarítás- , mosás – felelős, tehát ez az a 29 óra nem fizetett heti munka az OECD adatai alapján, amivel mi, anyák hivatalosan és kimutathatóan nem járulunk hozzá a GDP növeléséhez. ” Reconciling Family Life and Work” tipusú konferenciákon is más tudományos adatok kimutatják, hogy ez így van. Felszólalnak férfi parlamenti képviselők,kutatók,újságírók a vitarovatokban, vagy szakmai publikációkat zárnak azzal, hogy „valami egészen biztosan más valami más rovására válik”. Hallhatjuk azt is, hogy „biztos megsínyli a gyerek”, esetleg feltételezik,hogy” felég a konyha” , efféle vagy ehhez hasonló reakciókat otthon is hallunk, vagy esetleg nálunk jobban hozzáértő, esetleg gyermeket nem is nevelő emberektől.
Visszagondolva a nyári napsütésre és utazásra (ami már gyerekkel persze korántsem szabadság, ezért is fogalmazzunk inkább képletesen) már elég nehéz meleg zoknikban, forró tea mellett a kanapén visszahuppanni ebbe a mókuskerékbe. Még akkor is, ha a gyermek nem ebben az évben megy iskolába, oviba, más intézménybe, ez a „time-management” egy kihívás marad mindig is. Apának, anyának, nagyiknak egyaránt. ezdetkor érezhetjük, hogy egy új kezdet, új évszak, új kötelességek jegyében telik minden, hisz kezdődik a táncos zenés angol, táncos ritmizációs zeneóra, babyfit (igen, van ilyen is, de megnyugtatom a kedves szülőket, nem kell a babának szteppert vagy súlyzót használni) és a sort persze bátran folytathatnánk a csomó modern baby fejlesztő foglalkozással. Szinte azt sem tudjuk, mi mit jelent pontosan.
Manapság egyre teltebb, online órarendeket látunk, szinkronizálunk a gyerek mobiljával, nagyiéval a férjével vagy a főnökével. Szinkronizáljuk a lelkünket is az akaratunkkal? A harmonogram, gyerek- anya- család- munka összehangolás az ugyan tudatos, vagy társadalmilag elvárt folyamat? Van időnk, erőnk, türelmünk mindenre? Minden válasz jó lehet erre a kérdésre. Hisz multifunkciós, gyors világban élő anyák vagyunk.
Nagyon örülök, hogy azt a drága időt, amíg a gyerkem alszik, egy ilyen kollektív szuper erejével elhalmozva tölthetek, rengeteg új szakmai kapcsolat és visszhang mellett. Nem ismétlem, a cél közös, egészséges felvidéki kisgyereket nevelni, kihasználva az összes lehetőséget, amit régiónk intézményei, anyanyelven (is ) beszélő szakemberei kínálnak.
Végezetül pedig következzen egy összefoglaló szeptember- október cikkeit linkelve, őszi hangulató, iskolakezdet és oktatási tematikájú ajánlónkból:
- A profi szülők azaz Profirodic fogalmát sokan nem ismerik, ennek egy valódi történetét írta meg Horváthova Agnes, Dagmar Danielová-Ferenčíková
- Vica Peniašková pedig iskola témával készül, most a jegyekről elmélkedik. A jegyek feleslegesek, a jegyek stresszelik a tanulókat. Mire jók egyáltalán az iskolai jegyek?
- Vlado Horváth , jogász az iskolák, mindenek előtt roma és magyar kisebbségi iskolák jogi keretét és nóhol kényes témáját járja körül, ezt most magyarul is olvashatjátok hála Veress Anita fordítónkat
- Veress Anita indítja,vagyis újra indítja saját projetktjét a Gravid Info tanácsadót, amit bemutat az oldalon
- Bolemant Eva coach, a CoachCentrum vezetője: Az iskola, a nevelés , a sok betegség iskolakezdetkor, a bölcsi, ovi immunihiányos gyerekeknél nagy dilemma lehet egy dolgozni vágyó szülónek, ezért coachunk az oviba adás dilemmájáról betegség esetén valamint az önmotiváció szerepéről is számot ad nekünk.
- A time – management titkaiba Bartalos Tóth Iveta avatja be az olvasókat
- Nem minden az iskola, fontosak az együttanulási szokások, minden nagyban függ a gyermeki motiváció fajtáitól is – erről ír Érsek Szilvia, pszichológus
- Kantner Eva ismét a mesék kapcsán felelt egy nagyon fontos kérdésre, mennyire kerek a Kerekmese?
- A Hurciklub Ágija pedig Indiánokkal toboroz a kötődő nevelás témájában a játszótéren, majd a dunaszerdahelyi Hurciklub szervezte Nemzetközi Hordozónap Programja is felkerül a webre, csak így tovább egyetlen szlovákiai magyar nyelven is működő Hurcicsoport.
- Az alternatív oktatatás alapjaiba is bevezetjük a kedves anyukákat Gálffy Hodosy Marianna cikkében, hisz ilyet Dunaszerdahely is szeretne, elbírna, de nincs (egyelőre).Ami késik, nem múlik. Marianna elindított egy lavinát-
- Mészáros Edina is ilyen lavinaindító anyuka, hisz szívhez szóló cikkében beteg anyukákat toboroz a projektben, szeretne egy offline kibeszélési helyet, online kiélést méginkább kiegészítő találkozás sorozatot is,ebben a Minority Kids is támogatja
- Mi pedig új lappal kezdve, egy új miniprojektek indítunk WOWMOM címmel, ahol minden hónapban érdekes anyukákkal beszélgetve Ti is motiválva lehettek,hogy NEM MINDEN KEZDET NEHÉZ. A rovatot egy független képviselővel kezdtünk, aki a nők és anyák érdekeit védi a parlamentben.
- A WOWMOM cikk Jakubecz Erzsébetnek köszönhetően magyarul is olvasható. Nekem Böbe is WOWMOM és mindenki közületek, aki a 4 fal közt gyermekeket nevelve ilyen és hasonló csodákat ír, fordít, besegít.
Ami pedig a projekt konkrét szorgalmas és dolgos kis csapatát illeti, hát ennek kapcsán megjegyezném:
” Nem, nem minden kezdet nehéz, lehetnek nagyon kellemes meglepetések és átmenetek is barátságok és szakmai együttműködések közt. Köszönöm tehát mindenkinek. Minority Kids – Mindentudó MamaKlub…és bízom benne, hogy mindent tudni akaró is szakemberek tanácsából, hisz vannak „mifelénk” is.
PS : Projektünk STAFF azaz „stáb” csapatához továbbra is keresünk korrektúrákat vállaló (HU SK), fordítókat, marketing, média és PR iránt érdeklődőket egyaránt, moern korunk elengedhetetlen social media manager „fejszbukozóival” egyaránt.Jelentkezhettek a Facebook oldalon vagy ITT