Miért csatlakozz a Cseperedő programjaihoz?
A Cseperedő program a felvidéki kisgyermekes családok igényeit sok éve igyekszik kiszolgálni. Három fő foglalkozás kapcsolódik a programhoz: a Ringató foglalkozások, a Szülők iskolája és a különböző színházak. Emellett már másodszor szervezték meg a Családi napot, idén Dunaszerdahelyen, amely alkalmat teremtett a felvidéki vezetők közös koncertjére, teret adott a családi, közös éneklésnek, de bábjáték is volt, a gyerekek nagy örömére.
Miért jó belekóstolni a Ringató foglalkozások varázsába?
A Ringató foglalkozásokat szakképzett, általában pedagógusok vezetik. Cseperedő mama-baba klubokba hetente várják az érdeklődőket, ahol számít a minőségi idő, ahol felnőtt és gyermek önfeledten játszanak, dúdolnak, ölelnek, ahol a szülők nevelési kérdésekről szakembertől is választ kapnak, ahol barátokra, közösségre lelnek. A Ringató módszer kidolgozója és alapítója Gállné Gróh Ilona zenepedagógus. A hazai program koordinátora Berky Angelika.
Mi a Ringató foglalkozások célja?
A Ringató családi művészeti nevelési program. Mindenekelőtt fontos számukra a zenei élménynyújtás, hogy a résztvevő felnőttek és gyerekek átéljék a közös játék és éneklés örömét. Mintát adnak a szülők számára, hogy hogyan kezdődhet a családban a zenei nevelés. A Ringató nem műsor, nem valamiféle előadás! Közösen – a résztvevő felnőttekkel – hozzák létre a foglalkozás élményét.
Hogy néz ki gyakorlatban?
A harminc perces foglalkozások légköre oldott, felépítése, tartalma előre tervezett, de rugalmasan alkalmazkodik az adott helyzethez. A dalokat, mondókákat sokat ismétlik, egy-egy foglalkozáson belül is, de hétről hétre mindig visszatérnek a régebbiekre. Így az édesanyák könnyen megtanulják azokat.
A foglalkozásokon mindig élő énekszó, vagy a foglalkozásvezető, esetleg meghívott vendég pár perces hangszerjátéka csendül fel, zenei felvételeket soha nem hallgatnak. Kerülik a divatos, múlandó, kevésbé igényes gyerekslágereket is.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében. ( kód: KULTMINOR 24-244-00762)