A bújócska fejlesztő hatása
A bújócska a gyerekek egyik kedvenc játéka, amely a szórakozás mellett kiváló fejlesztő hatással bír.
Megalapozza a szabálykövetést A játékban mindig ugyanaz a forgatókönyv. A hunyó számol, a többiek elbújnak, majd jöhet a keresés. Itt tanulja meg a gyerek, hogy az eseményeknek, játékoknak van egy bizonyos lefolyásuk, melyek előre meghatározott szabályok alapján következnek egymás után.
A gyerek megismeri, felfedezi a környezetét A bújócskát kint a szabadban és bent a lakásban is lehet játszani, ezért kiváló arra is, hogy a lurkó felfedezze a környezetének a sajátosságait. Mi az, ami kicsi-nagy, ami mellé, alá ő maga is elfér. Tájékozódni tanul, illetve a térészlelése is fejlődik. Arra azért kifejezettem vigyázzunk, hogy veszélyes helyekre ne bújjanak a lurkók. A szülő egyik szeme mindig legyen rajtuk.
Csapatmunka Egyénileg és csapatban is játszik a gyerek a játék közben, tehát a szociális, társas kapcsolatait fejleszti. Az eszközhasználat nélküli játék alatt figyel a beszédre, így a szókincse is bővül.
Fejlődnek az érzékszervek A gyerek figyel a mozgásra, a hangokra, a neszekre. Megtanul jobban figyelni és koncentrálni. Felismeri és gyakorolni kezdi a halk és hangos beszédet. Emelett a hunyó a számolásban is egyre ügyesebb lesz.
Mozgás Az egyik legjobb dolog a bújócskában a mozgás. A hunyó, amint számolni kezd, a gyerekek futásnak erednek és amint megtalálják a megfelelő rejtekhelyet, onnantól kezdve mozdulatlanná válnak. Ez pedig egy újabb kézséget fejleszt: a koncentrációt. Az összpontosítás mellett pedig fejlődik a problémamegoldó készségük, az önuralmuk, a reagáló képességük és a türelmük, hiszen a játék során megtanulják kivárni a végkifejletet.
“Ha nem látjuk, attól még létezik” Bele sem gondolunk sokszor, de a bújócska megtanítja a gyereket arra, hogy attól még, ha nem látunk valamit, az még létezik.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.
A kiemelt kép forrása: Freepik