A bunkiépítés fejlesztő hatásai
Ha a díszpárnák és a plédek egymáson tornyosulnak, és a nappali úgy néz ki, mintha kifordult volna a négy sarkából, az csak egyet jelent: készül a bunker!
A bunki – vagy nevezzük fészeknek, erődnek, kuckónak –, egy igazi varázsbirodalom a gyerek számára. Egy olyan hely, ahol biztonságban érzi magát, egyedül lehet és elbújhat minden és mindenki elől. A szűk tér, a kis kuckó a kicsik számára azt az idilli állapotot és biztonságos környezetet idézi, amit még babakorukban éltek át az anyaméhben. Felnőttként ugyanúgy szükségünk van erre az élményre. Ergo, jó, ha a felnőtt számára ugyancsak van egy hely, ahol megpihenhet, töltődhet.
Miért jó a kuckóépítés?
- A bunkizás egy közös elfoglaltság is lehet, mely során a gyerekek szétosztják egymás között a feladatokat, csapatban dolgoznak, fejlesztik a szociális és kommunikációs készségeiket, továbbá a közös cél érdekében egyezkednek, tanakodnak, alkotnak.
- Bekapcsol a kreativitás, kinyílik a fantáziájuk kapuja, valamint a saját tér kialakítása a gyerekek személyiségfejlődésére is pozitív hatást gyakorol.
- Azzal, hogy saját, biztonságos teret hoznak létre maguknak, elkezdik kijelölni a határaikat. A saját tér kiépítése és birtoklása fontos az énkép felismerésében, az önállósodás folyamatában.
- A bunkiépítés közben felfedezik azokat a helyeket, ahová és amiből építeni lehet. Kisebb korban még bent a lakásban, később a szabadban is kipróbálhatják magukat. Csakis az ő leleményességükön múlik, miből készítenek maguknak bunkert.
- A saját kis erődjüket csak ők birtokolhatják. Fontos tudni, hogy kizárólag meghívásos alapon érdemes belépni (bebújni) a kis kuckójukba. Javasolt tiszteletben tartani a vár úrnőjének/urának kérését, ha játékra invitálnak minket. Ezzel erősítjük bennük az együttműködés szándékát és gyakoroljuk a határok kölcsönös tiszteletét.
Amióta világ a világ, a gyerekek imádnak bunkit építeni. Megteremtik a saját kis világukat és olyan tárgyakkal töltik azt meg, ami igazán kedves a számukra. Mi csak annyit tehetünk, hogy támogatjuk őket a fészek kialakításában és átlélegezzük, ha az épp ráncba szedett nappali újfent csatatérré változik.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.
A kiemelt kép forrása: Freepik