skip to Main Content
info@minoritykids.sk
A Gyerek A Család Tükörképe

A gyerek a család tükörképe

Kevésszer hangzik el pozitív kontextusban az, hogy a gyerek a család tükörképe. Legtöbbször akkor kerül terítékre, ha a gyerekkel probléma van. A kérdés viszont az, hogy van-e problémás gyerek vagy csak türelmetlen, fáradt szülő? 

Ha a gyerek nehezen illeszkedik be egy közösségbe, verekszik, tanulási nehézségekkel küzd, és a nevelésében otthon, illetve az óvodában, iskolában is állandó problémák adódnak, feltehetőleg a tünethordozója annak, ami a családban történik. Érdemes ilyenkor az óvónők, tanárok álláspontját meghallgatni (ami természetesen nem mindegy milyen formában és stílusban érkezik a szülőhöz), illetve kompetens szakember segítségét kérni. Ez utóbbi sokak számára még mindig tabu, illetve a szégyen érzésével párosulhat, de nem árt szem előtt tartani, hogy a gyerek fejlődése és a család harmonikus működése a cél. Másrészt, nem a gyerek a probléma forrása, ő sokkal inkább egy otthon átélt, belső feszültség jeleit vetítheti ki. Ami természetesen adódhat abból is, hogy a szülő gyakran fáradt és türelmetlen. De mitől olyan kimerült mostanában anya és miért olyan hirtelenharagú apa? Lépjünk kicsit hátrébb és vizsgáljuk meg egy másik aspektusból is a dolgot. 

A család – ha egy egyszerű hasonlattal szeretnénk élni –, olyan, mint egy kis kert, amiért felelősek vagyunk. A szülő a termőtalaj, amelyből a gyerek, mint egy apró mag, kisarjad, és attól hajt és zölddel, amennyi időt és gondot fordítunk rá. Ugyanakkor, sok külső tényező befolyásolja a család, illetve a kis kert működését: az éghajlat, hogy mennyit süt a nap vagy esik az eső. Ergo, nem mindegy, hogy milyen a társadalmi rendszer, és hogy mennyire gyerek- illetve családközpontú az adott kormány politikája. Úgy van berendezve, hogy a családok és a gyerekek javát szolgálja? Elegendő családbarát munkahely létezik? Esetleg olyan, ahol a többgyerekes anyákat szívesen alkalmazzák? Léteznek olyan támogatások, programok, amelyek arra épülnek, hogy a család több időt tudjon érdemben együtt tölteni? Tudnak olyan munkahelyeket teremteni, és nem utolsó sorban, fizetéseket biztosítani, amitől a szülő motiváltabb lesz? Az állam a család hátszeleként működik? 

Ha megpróbálunk ezekre a kérdésekre válaszolni (ami talán nem is olyan egyszerű), előbb-utóbb arra a következtetésre jutunk, hogy a gyerekek az aktuális társadalmi helyzetet tükrözik vissza. Ez természetesen nem mentesít senkit a szülői felelőssége alól. Mégis elsősorban anyának és apának kell jól lenniük ahhoz, hogy a lehető legjobbat tudják nyújtani csemetéik számára. Ehhez viszont biztos háttérre van szükség. Elvégre az óraszerkezet is csak akkor működik jól és pontosan, ha a nagy fogaskerék tökéletesen illeszkedik a kicsihez, és fordítva. Talán így lehetne mosolygósabb, boldogabb jövőt építeni, ahol több idő jut a kis magok vetésére, gondozására és az értő odafigyeléssel történő nevelésére is.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.

A kiemelt kép forrása: prostooleh, Freepik

Derzsi Betti

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán két mesterképzést végzett (Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudomány, illetve Szlovák nyelv és irodalom szakon). Jelenleg szabadúszó újságíróként tevékenykedik.

Back To Top