A minőségi idő fontosságáról
A gyerek születése után felgyorsul az élet. A teendők csak úgy sorakoznak előttünk, holott a legfontosabb az lenne, hogy minél több időt fordítsunk egymásra. A házimunka sokszor prioritást élvez a családdal szemben, holott néha nem ártana lassítani és engedni, hogy a háztartás, ha akar, szaladjon egy kicsit.
A család az együttlétben virágzik, abban a bizonyos minőségi időben, amit ténylegesen egymásra fordítanak a családtagok. Legyen az egy játék, beszélgetés, közös ebéd vagy program, a lényeg, hogy egymás igényeire, kérdéseire a megfelelő módon, teljes odafigyeléssel tudjanak reagálni, a pillanatot megélni, és a jelenben létezni.
Miért olyan fontos a minőségi idő? Már-már zavaró a „minőségi” jelző, bár óhatatlanul is arra int minket, hogy a figyelmünk rettentően eloszlik a mindennapokban. Arról nem beszélve, hogy a nő figyelme ezen felül osztódik még és millió szálon fut előre, csak hogy mindent megfelelő időben teljesítsen és észben tartson. Egyszóval, ha a gyerekkel vagyunk, de közben egészen máshol jár az eszünk, tervezünk-szervezünk, mobilozunk, a gyerekben igenis egyfajta frusztráció fog megjelenni. Hiszen azt fogja érezni, hogy nem ő anya és apa világának a közepe, hogy nem is olyan fontos az ő létezése, mondanivalója. Pedig az érzelmi biztonság egyik alappillére az, hogy teljesen oda tudjunk figyelni a gyerekeinkre (és egymásra), játszunk velük, tanítsuk őket. Ergo, hogy osztatlan figyelmet kapjanak tőlünk.
Nyilvánvalóan mindezt nagyon nehéz az elején koordinálni, de idővel, ahogy megszületik az újdonsült család, és vele együtt az anyuka és az apuka, megoldható, hogy kialakítsák a saját, közös kis szokásaikat és rituáléjukat. Ebbe beletartozhat az is, hogy minden nap, ugyanabban az időben, csak egymással foglalkoznak, kütyük nélkül. Beszélgessenek, nevessenek, játszanak a gyerkőccel vagy üljenek le közösen az asztalhoz enni.
Ha időt, teret és figyelmet kap a gyerek a felnőttől, az számtalan dologban segíti őt a fejlődésében. Vagyis, bizalommal fog fordulni a szülőhöz, továbbá, ha bármilyen problémája támad, megtanulja kezelni azt, illetve ügyesebben fogja oldani a felbukkanó szorongásokat. A gyereknek a felnőtt a tükörképe, róla veszi a mintát, tehát igyekezzünk a lehető legjobb példával elöl járni. Töltsünk minél több minőségi időt a gyerekünkkel és a családunkkal!
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.
A kiemelt kép forrása: Freepik