skip to Main Content
A Szülő Nyári Rémálma: Kullancscsípés

A szülő nyári rémálma: kullancscsípés

Mit tegyünk, ha kullancsot találunk a gyermekünk testében? Minél gyorsabban távolítsuk el a behatolót!

A kullancsok képesek az állatok és az emberek bőréhez tapadni és a gazdatest véréből táplálkozni. Sajnos nem mindig lehet észrevenni, ha belénk csíp, kapaszkodik a kullancs, ugyanis nyála természetes érzéstelenítőt tartalmaz.

A kullancs önmagában nem okoz betegséget, csak ha fertőzött, akkor viszont Lyme-kórt, agyvelőgyulladást és krímikongói vérzéses lázat is terjeszthet.

Ha magas füves területen kirándulunk érdemes rovarirtó szereket bevetnünk, illetve ajánlott a hosszúszárú nadrág használata is, mert legtöbbször az alsó végtagokban találunk kullancsot.

A gazdatestben a vékony bőrrétegbe fúródik be és 4-6 óra elteltével fúrja be magát a kappiláris érbe, ahol megkezdi a vérszívást. Ha addig elcsípjük a betolakodót, nagy valószínűség szerint megússzuk a fertőzést.

Ha felfedeztünk egyet a gyermekünk testében, semmiképp se nyúljunk a régi trükkökhöz, ami arra irányult, hogy a kullancsot oigénhiányos állapotba hozzuk ( olajjal kenegetni, körkörös mozgást végezve) , mert elősegítheti, hogy épp akkor üríti ki a gyomortartalmát a menekülésre késztetett állat. A legfontosabb, hogy közel a bőrbe fúródott álkapocshoz (fej) fogjuk meg sima csipesszel, vagy ha van, kullancskiszedő -csipesszel, jobb híján az ujjaink segítségével. Ne nyomjuk össze a testét!

Nem kell megijedni, ha a fej, álkapocs a bőrben marad, mert az magában nem okoz kárt és a testünk kilöki magából. Aztán ajánlott jódt oldattal lefertőtleníteni a csípés helyét.

Mi a dolgom ezután?

A fertőzöttek 2/3-nál megjelenik egy halvány pír pár héten belül a csipés helyén, ami egyértelműen utalhat a fertőzésre. Fontos, hogy ilyenkor ezt már jelezzük az orvosunknak, illetve gyanakodjunk akár több héttel egy negatív vérvizsgálat után is arra, hogy kullancscsípés után vagyunk, fpleg ha erős tüneteket tapasztalunk.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében. ( kód: KULTMINOR 24-244-00762)

Nagy Mészáros Krisztina

Nagy Mészáros Krisztina

Mediátor, képzésben lévő családterapeuta, a Mert nőnek lenni jó PT alapító tagja. Az Új Szóban jelennek meg heti rendszerességgel írásai, a Szent Erzsébet főiskola óraadó tanára, aki Dunaszerdahelyen működő irodájában individuális, páros tanácsadóként dolgozik, és kommunikációs, konfliktusoldási technikákat tanít.

Back To Top