Gyermekekkel foglalkozom! – Beszélgetés a várandósságról és a csecsemőkről
- 1.Gyermekekkel foglalkozom! – Eli Misovichova – Coaching
- 2.Gyermekekkel foglalkozom! – Angolnyelv-tanulás
- 3.Gyermekekkel foglalkozom! – Beszélgetés a várandósságról és a csecsemőkről
- 4.Gyermekekkel foglalkozom! – Ing. Pomichal Vajk az álhírekről és játékokról
- 5.Gyermekekkel foglalkozom! – Beszélgetés Bíró Huszár Ágnessel a pedagógiai munkáról és a zenei nevelésről
- 6.Gyermekekkel foglalkozom! – Mediáció
- 7.Gyermekekkel foglalkozom! – Barbi története
- 8.Gyermekekkel foglalkozom! – Beszélgetés Feledi Tímeával a pszichológiáról
Veress Anita szakmai végzettségét tekintve diplomás szülésznő. Egyetemi tanulmányait a pozsonyi Szlovák Egészségügyi Egyetem szülészeti és nőgyógyászati karán végezte, mint szülésznő, baccalaureatusi címet szerezve. Dolgozott a dunaszerdahelyi és galántai kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán szülésznőként. Dolgozott a pozsonyi ProCare rendelőintézet szülészeti és nőgyógyászati rendelőjében is. 2015 októbertől magánvállalkozóként vezeti a Gravid info névre hallgató terhességi és szoptatási tanácsadást, mellette bedolgozik férje projektjeibe is. Számára a gyermek legjobb érdeke már a szülőszobán kezdődik. Fontosnak tartja az egészséges életmódot várandósság idején is.
Tapasztalataid szerint Szlovákiában megfelelően felkészítik az édesanyákat a szakemberek a szülésre és a gyermekágyi időszakra?
Ma már nagyon sok helyen és több formában zajlanak és nyújtanak felkészítőt kismamák számára. Ezeket szakemeberek és a témával kapcsolatosan képzett lektorok tartják. Úgy látom mindezen felkészítők színvonalasak, kitérnek minden olyan témára, problémára, nehézségre, kérdésre, ami foglalkoztatja a várandósokat másállapotuk, szülésük, illetve a gyermekágyi időszakkal kapcsolatban. Nagyon sok hasznos információra, tudnivalóra, gyakorlati ismeretre tehetnek így szert a kismamák. Azonban van egy dolog, amit én is mint felkészítőt nyújtott szülésznő elmondok: valóban hasznosak ezek a tanácsok, ismeretek, de a munka legnagyobb része mégis a kismamától függ, hogy hogyan tudja azokat hasznosítani. És a másik dolog, amit szintén elmondok: egy szülésre, baba érkezésére, gyermekágyas időszakra nem lehet teljes mértékben felkészülni. Nagyon jó, ha van elsajátított gyakorlati rész, viszont a szülés hozhat hirtelen fordulatot. A szülést magát, annak természetes folyamatait és tisztelni kell.
Szlovákiában nincsen védőnői rendszer. Mit gondolsz szükség lenne rá, vagy valami hasonló kismamákat és friss anyukákat segítő rendszerre?
Igen, mindenképpen, szükség van rá! Hisz egy nőnek, aki eddig kismama volt és most már anya lett, minden új, sok segítségre van szüksége és nagyon könnyű elveszni a nagy információdömpingben. Nálunk Szlovákiában jelenleg ami most működik, hogy magán szülésznőt hívhat a friss anyuka az otthonába szakma segítség, tanács, ellenőrzés, lelki támasz gyanánt. Ez a szolgáltatás azonban nem térítésmentes, a biztosító nem állja. Én mint friss anyuka, szülésznőként is szerettem volna ezt igénybe venni, de az adott szülésznőnek már kívül estem a vonzáskörzetén.
Mit kell megváltoztatnia egy nőnek az életében, ha várandós lesz?
Semmit sem kell, ha ő nem akarja és nem látja miért, vagy kiért lenne jó. De hogy ami a legfontosabb: egészséges életvitel. Ami egyébként nem várandósan is kell egy kiegyensúlyozott és egészséges élethez. Figyelni önmagára, és tenni fizikai és lelki egészségéért.
Mit javasolsz mennyi ideig maradjon munkában egy várandós nő, mi az egészséges határ ebben? (ülő munka, könnyű fizikai munka és nehéz fizikai munka esetén, illetve például éjszakai műszakok vagy 24 órázás esetén)
Addig ameddig ő jónak érzi, és nem megterhelő neki. A nőgyógyász a terhesség 34.hetétől írja ki a kismamát anyasági „szabadságra”. Természetesen egy nehezebb munkakörben dolgozó kismamának joga van munkakörének átformálására: kevesebb munkaidő, kevésbé feszített munkatempó, védett helyen végzendő munkafeladatok, a várandósságra és a magzat egészségét veszélyeztető munkakörből való áthelyezés egy olyanba, ahol a kismama és a magzat egészsége nem károsul. Az éjszakai műszakok végképp nem ajánlottak egy várandósnak, ahogy a 24 órázás is kizárt.
Hogyan érdemes egy kismamának felkészülnie a szülésre, mit javasolsz hogyan hangolódjon a várandósság ideje alatt?
Hangolódhat maga szerint is, értem ezt úgy, hogy maga lapozza fel a szakirodalmat, keres egy megbízható szakmai forrást és csak azt követi, nem halmozza el magát minél több információval, mert abból is megárt a sok. Fontosnak tartom a fizikai felkészülést, tehát bármilyen várandósság alatt biztonsággal végezhető mozgásfajta rendszeres végzését, illetve lelki síkon, önismereti szinten is foglalkozni magával. Mit vár el magától a szülés alatt, hogy számára mit jelent szép szülésélmény, milyen fejlődésen megy keresztül személyisége a várandóssága alatt. Mert a másállapot nemcsak egy magzat növekedését jelenti. Az annál sokkal több. Már a pozitív terhességi teszt kimutatása változásokat indít el egy nőben.
Szakemberként mit javasolsz az anyukáknak gyermekük mennyi idős koráig szoptassák őket?
Ameddig kettejüknek, azaz az anya-gyermek kettősnek megfelel, mert véleményem szerint ez nemcsak a babáról szól, hanem az anyáról is. És ez ugye egyénenként változó.
A csecsemők öltöztetésével kapcsolatban mire érdemes odafigyelni?
Amivel ehhez a kérdéshez információval szolgálni tudok az az, hogy mindig egy réteggel többet, mint ahogy mi felnőttek öltözködünk. De ezzel én is gyakran dilemmában vagyok, mint a legtöbb elsőgyermekes anyuka. 🙂
Következzenek az anyukák örök dilemmái, neked mi az álláspontod az alábbi sokat vitatott kérdésekben:
Császármetszés vagy természetes szülés (esetleg más alternatíva)?
Természetes szülés. A császármetszés is a szülés egy formája, azaz műtéti úton hozza világra a kismama a gyermekét. Véleményem szerint van különbség császármetszés és császármetszés között. Viszont elsősorban a temészetes, hüvelyi szülés híve vagyok.
Együtt alvás az újszülöttel vagy külön alvás?
Is-is, egy ágyban is és a baba a kiságyban is aludjon.
Takaró vagy hálózsák?
Hálózsák.
Szoptatás vagy tápszer?
Részemről legalábbis szoptatás. És igen lehet két olyan anyuka a legjobb barátnők, ahol az egyik igény szerint szoptat, a másik pedig tápszert ad babájának. Nekem van ilyen barátnőm.
Bolti üveges vagy saját készítésű babyétel?
Saját készítésű babyétel. Lehet bolti üveges is, ha természetes alapanyagokból készült és mentes minden nem odaillő adalékanyagoktól.
Babahordozás vagy babakocsi?
Is-is. Én magam is hordozok, de néha jó a babakocsi is.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.