skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Kismamáknak Kockázatos

Kismamáknak kockázatos

Már többször hangsúlyoztam, milyen fontos a várandósság előtti, alatti egészséges életvitel. Számos olyan kockázati faktor van, melyet jó már a teherbeesés előtt kiiktatni. Ilyen a dohányzás, az alkoholizálás, a drogfüggőség, vagy akár a túlzott kávéfogyasztás. Kutatások támasztják alá, hogy mindezek károsítják a magzatot, és negatívan hatnak a kismamára is.

Dohányzás

Aktívan vagy passzívan, a várandósság során nemcsak a kismamára hat, a magzatra is káros, ezért jó, ha alkalmazkodnak a család dohányzós tagjai is. Minden cigarettában a nikotinon mellett számos más mérgező anyag is van. Füstje 4000 kémiai anyagot tartalmaz, közöttük rákkeltőket. Ezek a méhlepényen át eljutnak a magzatig, csökkentik a méhen keresztüli véráramlást. A dohányozó nőknél többször fordul elő méhen kívüli terhesség, a méhlepény korai leválása, a terhesség első heteiben pedig jelentősen növeli a spontán vetélés kockázatát. A későbbiekben okozhatja a baba méhen belüli lelassult növekedését és fejlődését, a szülésnél is léphetnek fel nehézségek, komplikációk. Azoknak a nőknek a gyerekei, akik terhességük alatt dohányoztak, bölcsőhalállal veszélyeztettek, könnyű agyi működési, koncentrációs és viselkedési zavarokkal, valamint asztmával és a légző utak fertőzésével. Ideális felhagyni a dohányzással már a babatervezés előtt egy évvel.

Fokozott alkoholfogyasztás

A várandósság legyen alkoholmentes. A rendszeresen és fokozott mennyiségben fogyasztott alkohol káros következményekkel jár. A magzat nem rendelkezik jól megalapozott enzimekkel, melyek segítik felbomlasztani az alkoholt. Az alkoholfogyasztás fokozza a spontán vetélés, a méhlepény korai leválásának kockázatát, és hozzájárul ahhoz, hogy a gyereknél étkezési és viselkedési rendellenesség lépjen fel. Az alkoholtól függő nők gyerekeinél szülés után fetális alkohol szindróma (FAS) jelenik meg – a központi idegrendszer károsodása okozta mentális visszamaradottság, valamint az arc deformációja jellemzi. Fontos, hogy már a próbálkozás időszakában tartózkodjunk az alkoholtól.

Drogok

Olyan anyag, amely az Egészségügyi Világszervezet szerint, ha bejut egy élő szervezetbe, megváltoztathatja annak egy, vagy több funkcióját. A drogfüggők egyharmadát fiatal nők teszik ki, akik legtöbbször metanfetamint, kokaint, fájdalomcsillapítókat és altatókat szednek. A drogfüggő nők teherbeesése általában nem tervezett, gyakran nem menstruálnak, ezért úgy gondolják, nem is tudnak teherbe esni. Nagy részük csak akkor tudatosítja várandóságát, mikor növekszik a pocakjuk, vagy a baba mozgását érzik. A drogok átjutnak a méhlepény alkotta falon, bejutnak a magzat vérkeringésébe, és ő is drogfüggővé válik. A méhen belül és születés után a baba elvonási tünetektől szenved, kis születési súllyal jön a világra, gyakori a bölcsőhalál, és a veleszületett fejlődési zavarok. A baba vesefejlődési rendellenességnek, végtagok deformitásának, mentális retardációnak van kitéve. Legtöbbször koraszülöttek. Egy várandós drogfüggő pszichiáter és nőgyógyász közös gondoskodásába tartozik. Általában nehéz velük az együttműködés, fegyelmezetlenek, nincs megbízható anyagi hátterük, szociálisan problémásak és nehézkes a kommunikáció is. Gyakran nem jelennek meg az ellenőrzéseken, és nem tartják be az ajánlott kezelési módot.

Gyógyszerek

Csak korlátozottan és bizonyos fajtákat használhatnak. Legkritikusabb időszak az első trimeszter, a terhesség első három hónapja. A 17. és 55. nap között megy végbe a szervek kialakulása, és ebben az időben – bizonyos gyógyszerek hatására – kerülhet sor veleszületett fejlődési rendellenességek kialakulására. Konzultáljon a kismama orvosával, mielőtt igénybe vesz gyógyszereket. A fájdalomcsillapítók közül a legbiztonságosabb a paracetamol. Ibuprofent nem szabad bevenni a harmadik trimeszter végén a magzat vérkeringésére kifejtett hatása miatt. Náthánál, vagy influenzánál fontos követni a kombinált készítményekben a hatóanyag tartalmát, hogy elkerüljük a túladagolást. Abban az esetben, ha a nő egy betegség miatt hosszú ideje gyógyszeres kezelés alatt áll, a terhességnek mindenképpen tervezettnek kell lennie. A gyógyszer típusát és adagolását mindig a szakorvos és nőgyógyász együttműködésében kell beállítani, hogy ne veszélyeztesse a terhesség lefolyását.

Fertőzéses megbetegedések

Terhesség alatt képesek veleszületett fejlődési rendellenességeket előidézni. A szifilisz szexuális úton terjedő betegség, méhlepényen keresztül is elkapható. Jelentősen nagy kockázatot jelent a babára nézve. Minél korábban jelentkezik afertőzés a kismamánál, annál nagyobb a magzati károsodás kockázata. A toxoplazmóza néven ismert fertőzés forrása a házi és szabadon élő állatok, jobbára a macskák és azok széklete, de az is csak 48 óra elteltével, amikorra beérnek a toxoplazmóza csírái. Legyen óvatos a kismama, ha kedvencéről gondoskodik. Hobbiszerűen végzett kertészkedésnél is legyen a kismama körültekintő, használjon kesztyűt és mosson alaposan kezet. Rubeolánál komoly veleszületett károsodás kialakulására van esély, mégpedig szívelégtelenséget, a szem fejlődési rendellenességeit és siketséget okozhat. Továbbá a gyerekek kicsik és mentálisan visszamaradottak lehetnek. A HIV fertőzés kiszűrése már a terhesség elején megtörtének. A fertőzés anyáról babára átjuthat a terhesség alatt, szüléskor, de még a gyermekágy idején is. A szülés speciális kórházban, császármetszéssel zajlik. Ha egy nő kismamaként bárányhimlővel küzd, nagyobb a kockázat, mintha egy kisgyerek kapta volna el. Ha a nő gyerekként nem volt bárányhimlős, tanácsos még a tervezett családalapítás előtt beoltatni magát. A genitális herpesz egyszeri előfordulása ritka, gyakoribb a visszatérő herpesz. Az főként szülésnél veszélyes, mert a vírus átvivődhet az újszülöttre. A terhesség 36. hetétől ajánlott megelőzésképpen vírusölő gyógyszereket szedni.

Röntgen, kémiai anyagok és stressz

Előfordulhat, hogy egy nő még nem tud terhességéről és röntgenvizsgálatot végeznek el rajta. A magzatra való kihatás több tényezőtől függ: a sugárzás távolsága a medencétől, a terhesség stádiuma, hogy milyen sokáig érte a nőt a sugárzás. Ha röntgensugárzás éri a nőt még nem tudatosított terhessége alatt, az semmiképpen nem ok a megszakítására. Családalapítás előtt vigyázni kell a különféle kémiai anyagokkal (ólom, peszticidek) és sugárzással. Ha sugárzási típusok és mérgező anyagok nagy adagú és többszörös hatásának van kitéve, az befolyásolhatja a nemzőképességet. A stressz is hatással van a terhesség lefolyására. Családalapítás előtt gondolja át egy nő, miként tudja azt csökkenteni a magánéletében, a munkahelyén. Ne feledkezzen meg az elegendő alvásról sem, hiszen csak akkor van ideje a testnek regenerálódni.

Tudom, kicsit ijesztően hangzik ennyi kockázatról olvasni, viszont, ha odafigyelünk magunkra, testi és lelki egészségünkre, sok minden megelőzhető.

Veress Anita

Veress Anita

Webszerkeszésti munkatárs a projektben, illetve a projekt Facebook oldalának social managere. Szakmai végzettségét tekintve diplomás szülésznő. Egyetemi tanulmányait a pozsonyi Szlovák Egészségügyi Egyetem szülészeti és nőgyógyászati karán végezte, mint szülésznő, baccalaureatusi címet szerezve. Dolgozott a dunaszerdahelyi és galántai kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán szülésznőként. Dolgozott a pozsonyi ProCare rendelőintézet szülészeti és nőgyógyászati rendelőjében is. 2015 októbertől magánvállalkozóként vezeti a Gravid info névre hallgató terhességi és szoptatási tanácsadást, mellette bedolgozik férje projektjeibe is. Számára a gyermek legjobb érdeke már a szülőszobán kezdődik. Fontosnak tartja az egészséges életmódot várandóság idején is.

Back To Top