skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Gyökerek és Szárnyak IX.  Pszichofitness, A Lélek Edzése

Gyökerek és szárnyak IX. Pszichofitness, a lélek edzése

A stressz részese mindennapi életünknek, nem kerülhetjük el, nem iktathatjuk ki teljesen, viszont megtanulhatjuk kezelni. A nehézségekkel, a feszültségekkel való konstruktív megküzdés képességét gyermekeinknek és diákjainknak is el kellene sajátítaniuk (lehetőleg minél korábban), hogy egészséges, boldog felnőttekké válhassanak. Szülőként és pedagógusként vajon mit tehetünk mindennek érdekében? Cikkemben erre a kérdésre igyekszem választ adni.

Jó és rossz stressz

A stressz tulajdonképpen nem más, mint szervezetünk természetes válaszreakciója az őt ért különböző behatásokra. Amennyiben testünk ezeket az ingereket pozitívnak, kellemesnek ítéli meg, akkor eustresszt, azaz jó stresszt élünk át. Ilyenkor aktiválódik az örömközpontunk, endorfin, azaz boldogsághormon termelődik, jól érezzük magunkat a bőrünkben, átjár minket a boldogság. Ezzel szemben, ha a minket ért ingereket kellemetlennek, terhesnek tituláljuk, akkor a distressz romboló állapotában találjuk magunkat. Az izmaink feszülnek, a vérnyomásunk, a vérzsírsav- és a vércukorszintünk megnő, valamint a légzésünk, a keringésünk és a kiválasztásunk is felfokozott működésre kapcsol. Hogyha nem tudunk mit kezdeni ezzel a szituációval, képtelenek vagyunk levezetni ezt az energiát, akkor beszorulunk ebbe az állapotba – testünk és lelkünk is megbetegszik.

Pszichofitness

A fentiek alapján tehát kijelenthetjük: nincs élet stressz nélkül, avagy Selye János szavait idézve: „A stressz az élet sava-borsa.“ A megfelelő mértékű terheltség pozitív hatással van ránk, motivál, tettekre és fejlődésre sarkall minket, megerősödünk tőle. Ha viszont tehetetlennek érezzük magunkat a mindennapi élet során megtapasztalt nehézségekkel, problémákkal szemben, egy idő után testileg és lelkileg is összeroppanunk. Ma már számtalan olyan elismert módszert és gyakorlatot ismerünk, melyek bizonyítottan csökkentik és semlegesítik a distressz káros következményeit, megerősítik jellemünket, valamint lehetővé teszik, hogy minél több eustresszt éljünk át. Sajnos ezeket a technikákat egyáltalán nem, vagy csak nagyon kevés iskolában oktatják, így nagyrészt csupán autodidakta módon sajátíthatjuk el. Dr. Bagdy Emőke professzorasszonynak nagy szívügye, hogy minél több emberrel megismertesse és megtanítsa a szóban forgó, lelki „izomzatot” erősítő gyakorlatokat (pszichofitness). Véleménye szerint ugyanis nem csak a testünket kell karbantartani és erősíteni, hanem a lelkünket, a belső világunkat is edzésben kell tartani – innét a pszichofitness elnevezés.

Tanítsuk meg gyerekeinknek is

A fent megnevezett pszichológus nem titkolt vágya, hogy a pszichofitness kultúráját meghonosítsa a családokban, valamint az oktatással-neveléssel foglalkozó intézményekben is. Hogy a szülők és a pedagógusok hatékonyan tudják fejleszteni gyermekeik és tanítványaik személyiségét, gazdagítani belső világukat, a professzorasszony 2017-ben megjelentetett egy módszertani kézikönyvet, melynek a Pszichofitness gyermekeknek, szülőknek és nevelőknek címet adta (Kulcslyuk Kiadó, Budapest).
A könyv telis tele van kipróbált, tudományosan alátámasztott gyakorlatokkal és a hozzájuk tartozó rövid leírásokkal, használati útmutatókkal. Az életkori sajátosságokat figyelembe véve három nagy csoportba sorolja be ezeket a személyiségfejlesztő technikákat, így a 6-10, a 11-14 és a 14-18 éves gyerekeknek szóló gyakorlatok külön fejezetekben vannak tárgyalva. Mind a három korosztálynál megjelennek a mozgásos és a mentális gyakorlatsorok is. Az előbbinél olyan technikákról van szó, amelyek az aktív mozgás segítségével (pl. az izmok feszítése és nyújtása, a karok lengetése) igyekeznek csökkenteni a káros stresszt, a felesleges feszültséget és növelni a lelki egyensúlyt. A mentális gyakorlatok a belső utak módszerén alapszanak, így erősítve lelkünk izomzatát, a reménységet, optimizmust, jövőbe vetett hitet és a pozitív tulajdonságokra való lelki és viselkedési hajlandóságot.


Én másodéves gimnazista voltam, mikor először találkoztam a relaxáció módszerével és használni kezdtem. Tapasztalatból mondom, valóban működik és nagyon egészséges. Nekem segített a tanulásban, a stressz megfelelő kezelésében, általa kiegyensúlyozottabbá és a világra nyitottabbá váltam. Nyugodt szívvel merem ajánlani mindenkinek!

Péter Molnár

Andragógus, emberi erőforrás tanácsadó. Egyetemi tanulmányait Győrben és Révkomáromban végezte, szakterülete a pályaválasztási- és munkavállalási tanácsadás, valamint a személyiségfejlesztés. Jelenleg a Dunaszerdahelyi Munka-, Szociális és Családügyi Hivatalban dolgozik szaktanácsadóként. Hivatásának tekinti az emberek segítését, életére és munkásságára nagy hatással van a pozitív pszichológia eszmerendszere.

Back To Top