skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Hol Is Kezdjem? – Készüljünk A Tanulásra!

Hol is kezdjem? – Készüljünk a tanulásra!

„A tanulás fejlődésed egyik alapja: nemcsak a szemmel láthatót ismered meg általa, hanem azt is, ami mögötte van, a gondolatot.” (Oroszlány Péter) 

Előző cikkünkben megtudhattuk, hogy milyen célok állhatnak a tanulási motiváció mögött, illetve ezáltal hogyan tudjuk ezt fejleszteni, fenntartani (dicsérettel, a saját teljesítményre való visszacsatolással stb.). Ebben a cikkben pedig közösen végig megyünk az egyes lépéseken, amik eljuttatnak egy hatékony tanulási tevékenység kialakításához.

Mielőtt áttekintenénk a tanulás külső- és belső feltételeit, itt egy kis rávezetés a tanulásra.  

Az otthoni tanulást megkönnyíthetjük azzal, ha a tanulást már az iskolában elkezdi a gyermek. Reggel, az iskolakezdés előtt ráhangolódik, hogy ő ma az iskolában tanulni és az órákon figyelni fog.

Kérdések tanulóknak: Mi jó az iskolában? Mit szeretek benne? Ha tudok valamit, az jó vagy rossz? Miért jó?

Segítség a válaszokhoz:

Azért jó, mert segít eligazodni a világban, nagyszerű dolgokat ismerhetsz meg általa!

Ami mégis rossz, az a kudarc. Amikor tudni kellene valamit, de mégsem tudsz. Erre viszont remek megoldás a tanulás!

A következő tippek, trükkök, tanácsok az otthontanulásról szólnak, mivel szülőként arra van leginkább ráhatásunk. De természetesen ezek érvényesek ugyanúgy az iskolai tanulásra is.

Ráhangolódás

Tegyünk rendet. Készítsük elő a tanuláshoz szükséges eszközöket (írószer, füzet, könyv, iskolatáska, stb.), amire nincs szükség, azt pedig pakoljuk el. Az asztalon csak az legyen elő, amivel éppen foglalkozunk. Nagyon aranyos a sok pihe-puha plüss toll, a színes képek és menő a 24 darabos filckészlet is, azonban ezek könnyen elvonják a figyelmet. Ettől függetlenül is lehet jó hangulatú a tanulási környezet, nem kell az egésznek egy vallató asztalhoz hasonlítania. Az íróasztal legyen tiszta és átlátható.

A szék legyen kényelmes, de azért nem feltétlenül kell prémium masszázsszéken feltett lábakkal nekiállni a tanulásnak… figyeljünk oda a gyermek tartására! Ha már fárad, és teljesen véletlenül elfolyik a széken, csúszkál-mászkál, mocorog, akkor segíthet, ha beiktatunk kisebb-nagyobb szüneteket, amikben átmozgathatja megfáradt tagjait. (Elsősöknél, akik még nincsenek annyira hozzászokva a folyamatos írásmunkához, jó lehet kicsit lerázni a kezet, felállva, nyújtózkodva „almát szedni”, vagy akár az ujjakkal a levegőbe zongorázni, esőesést imitálni, idő előtti ínhüvelygyulladást elkerülni).

Ügyeljünk a fényre! Legideálisabb nappali, természetes fény mellett tanulni. Persze, ha ez nem megoldott, akkor jobb esetben az egész teret bevilágító mesterséges szórt fény mellett célszerű, ha a munkaasztalra elölről, közel függőlegesen érkezik plusz fény is. Így kisebb eséllyel alszik el a gyermek és még látni is fogja, amit tanul. (Bár a legjobb fény ellenére is előfordulhat, hogy egy 2 ismeretlenes egyenlet megoldásán a gyerek kicsit megpihenteti fejét…)

O2 és H2O. Banális dolognak tűnhet, de tanulás közben az agynak különösen szükség van az oxigén ellátásra. Ezen segít a többszöri, alapos szellőztetés, illetve egy-egy jó mély belégzés-kilégzés. Emellett a gondolkodásnak jót tesz egy pohár víz is. Itt rá is térhetünk az alapvető szükségletekre. Éhesen, szomjasan és álmosan nagyon nehéz odafigyelni és nem lesz eredményes a tanulás. Ugyanakkor itt sem kell átesni a ló túloldalára, hiszen egy 3 fogásos családi ebéd után sem lehet könnyű a tanulásra koncentrálni.

Ennek a fránya tanulásnak még ideális hőmérséklete is van?! Gondoljunk csak bele, mennyire lehet kellemes fagypont alatt vagy 35 fok felett tanulni? Ennél jobb közérzetet biztosít, ha 20-22° C között van a szoba hőmérséklete.

Zene vagy csend? Ez már egy individuálisabb kérdés, ugyanis valakinek a zene segít a tanulásban, ami ideális esetben szöveg nélküli és lassúbb tempójú. Viszont van, aki csak csendben tud kellően odafigyelni. Mindenesetre a mindenféle tanuláshoz oda nem illő háttérzajok kellően meg tudják zavarni a koncentrációt.

Belső figyelem. Ha már környezetünk rendezett, a ráhangolódás részeként tegyünk rendet gondolatainkban is. Talán ez lehet az egyik legnehezebb lépés, amihez több gyakorlás is szükséges. A figyelemfejlesztésére ebben a cikkben most külön nem térünk ki, de rengeteg jó gyakorlat van rá. Azonban előfordulhatnak olyan megoldatlan problémák a gyermek életében, amik előbbre lehetnek a tanulásnál, így azokkal érdemes foglalkozni, adott esetben szakember segítségét is kérni.

S ha már gondolatainkat is sikerült összeszedni, rendet tettünk magunkban és környezetünkben, akkor meg is tervezhetjük a tanulást! Ezt a témát járjuk körbe következő cikkünkben a még hatékonyabb tanulás érdekében!

Ajánlott irodalom:

Oroszlány Péter (2013). Tanulásmódszertan. Budapest: METÓDUS.-TAN

Slezak Beatrix

gyógypedagógus, autizmus spektrum pedagógus, a KONRÁDKO PT alapító tagja

Back To Top