skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Mozgással A Fejlődésért

Mozgással a fejlődésért

A féli származású Mikóczi Dominika (27) rendkívül elhivatott. Tanulmányait a pozsonyi Comenius Egyetem Pedagógiai Karán végezte, mellette TSMT terapeutának tanult Budapesten, és mindeközben sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkozott egy központban a szülőfalujában. Egy éve nyitotta meg a somorjai székhelyű SmartKid Fejlesztő Központot, ahova három hónapos kortól tizenkét éves korig várja a gyerekeket LongiKid felmérésre és TSMT tornára. 

– Mesélj magadról! Mindig ilyen céltudatos voltál? 
– Már a középiskolás évek alatt táncot oktattam az ovisoknak a helyi óvodában, ekkor figyeltem fel arra, hogy míg az egyik gyerek könnyen megtanulja a népdalt, addig a másiknak hetekre is szüksége lehet. Ezekben az időkben Tóth Tünde hallásterapeuta által eljutottam egy konferenciára Budapestre. Ott hallottam először a TSMT tornáról és a LongiKid vizsgálatról. A TSMT torna módszerét Lakatos Katalin fejlesztette ki. Az ő örökségét lánya, Fenyősi Fanni viszi tovább.

– Mit jelent a TSMT, más néven az okosító torna? 
– A TSMT betűszó, tervezett szenzo-motoros tréninget jelent. A tervezettség abból adódik, hogy mindig felmérjük a gyerkőcöt, ezáltal tudjuk milyen fejlesztést igényel. A LongiKid teszt egy rendkívül részletes diagnosztikai eljárás, amely alkalmas a gyerek mozgásos és kognitív fejlődésének megfigyelésére. Vagyis, megnézzük milyen a motoros területe, a kognitív képessége. Nézzük a reflexek integrálódását, látását, figyeljük a hallását és a bilaterális motoros területet. Továbbá, a tartását, kisebb babáknál az izomtónust. Nagyobbaknál pedig a kifejező és befogadó nyelvi területet. Ez alapján tudjuk összeállítani a személyre szabott tréninget, amit otthon és a központban is lehet végezni. Aki otthon tornázik, azzal minden hónapban találkozunk és megnézzük, megbeszéljük a fejlődést. Miután elértük a fejlesztési célokat, elvégzünk még egy kontroll felmérést. Ha szükséges, más szakemberhez küldjük a gyereket, mondjuk logopédushoz, vagy a sport felé irányítjuk őket.

– Mikor ajánlott a torna? 
– Ha kicsik a lemaradások, mondjuk a mozgásban van eltérése a gyerkőcnek, gyenge a memóriája vagy problémája van a figyelemével. A torna ajánlott továbbá a disz-tünetekkel rendelkező, a sajátos nevelési igényű gyerekeknek, illetve megkésett mozgás- és beszédfejlődés esetén, valamint az egyidejű, többcsatornás figyelem javítására is tökéletes. Az örökbefogadott gyerekeknél szintén javítja a gyerek és a szülő közti együttműködést, pozitív hatással van a kapcsolatukra. Tizenkét éves korig az idegrendszer mozgatható, új pályákat tudunk megnyitni, de iskolás korban ez már jóval nehezebb. A gyerek akkorra már más rendszerben van. Az olló nyílik, nyílik, de utána már annyira kinyílik, hogy nehéz visszazárni, ergo, a gyerek nem tudja behozni az esetleges lemaradásokat. Azért érdemes a tornát már az óvodás korban elkezdeni.

– Tehát a torna tulajdonképpen megalapozza az iskolaérettséget?
– Pontosan! Ebben az okosító tornában tényleg minden benne van! Gondoljunk csak bele, a mozgást énekkel, mondókával kísérjük, így javul a ritmusérzék, és az egyidejű, többcsatornás figyelem. Ez azt jelenti, hogy a gyerek egyszerre több dologra is megtanul figyelni, ami nagyon fontos az írás és az olvasás elsajátításnál. Utána jöhetnek a kognitív elemek, amit belecsempészünk a tréningbe, mint például a memóriajátékok. A TSMT torna további előnye, hogy kevés eszközzel nagyon kicsi helyen is lehet tornázni.

– Egy éve alapítottad a SmartKid Fejlesztő Központot, amelynek a mottója: Mozgással a fejlődésért. Olyan lett a központ, amilyennek megálmodtad?
– Olyat szerettem volna, ami külsőre is menőnek tűnik. (mosolyog) Fontos, hogy gyerekek és a szülők is lássák, hogy ide nem csak azok járnak, akiknek problémájuk van. Bárki jöhet! A torna úgyis teljesen egyénre van szabva. Igaz, vannak csoportos foglalkozások is, de ott már a fejlettségi szint alapján tesszük őket egy csoportba.

– Egyre több a figyelemzavaros gyerek. Mi lehet ennek az oka?
– Mindennek az alapja a mozgás. Régen a gyerekek rengeteget voltak a szabadban, fára másztak, leestek onnan, tapasztalatot szereztek. Úgy érzem Magyarországon jobban értik már a motorika és az idegrendszer kapcsolódását, az abból adódó fejlődést. Itt nálunk még nem igazán rakják össze, hogy ha egy gyerek figyelemzavaros, akkor miért kell neki mégis mozognia. Azt kérdezik, hogy minek, hiszen úgyis sokat mozog?! Na igen, ha körbe-körbe szaladgál, azzal stimulálja magát, felpörög. Ám ha terápiába rakjuk, és van a tornasorban pörgés, teljesen más hatást tudunk vele elérni, mondjuk úgy, megkapja a kellő ingereket és ezáltal megnyugszik. A mozgással fejleszteni tudunk.

– Naponta találkozol szülőkkel és gyerekekkel. Milyennek látod az itteni, szlovákiai magyar családokat?
– Azt látom, hogy problémás a gyerek és a szülő közti együttműködés. Divat a liberális nevelés, amivel én magam is egyetértek, de a két-három éves gyerek nem mindig tudja, hogy neki mi a jó. Fontos, hogy legyenek határok. Feltehetőleg mindez a Montessori nevelési stílusból adódik, a gyerek azt csinál amit akar, de úgy veszem észre, hogy a szülő ebben sokszor elvérzik. Néha túl megengedőek, néha túl szigorúak, a gyerek pedig nem tud ebben jól lavírozni. 

– Mi üzennél a szülőknek, mikor keressenek fel?
– Ha kíváncsiak, hogy milyen fejlettségi szinten van a gyerekük, keressenek bátran! Tudok segíteni, fejleszteni, illetve más szakembert ajánlani, amennyiben szükséges. Ugyanakkor nagyon jó érzés, ha az tudom mondani a szülőnek, hogy minden rendben van. Sokszor járok ki az óvodákba is, elmondom, mire érdemes odafigyelni. Az óvó nénik a szülővel és velem együtt tudnak gondolkozni és megoldást találni. 

– Egy utolsó kérdés. Mi a hobbid?
– A golf! (nevet) A barátom erre azt mondaná, hogy nem is golfozok, pedig már tanulom. Plusz a mozizás, vacsizás, és jelenleg a munkám a hobbim, amit nagyon élvezek. Most épp a TSMT2 képzést végzem, ami a csoportos tornát jelenti. Szeptembertől már ez is elérhetővé válik a központban!

Mikóczi Dominika TSMT terapeuta elérhetősége: +421910133472 

A somorjai SmartKid Centrum Instagram-oldala: @smartkidcentrum

A SmartKid Fejlesztő Közőpont Facebook-oldala: SmartKid Centrum

A fotókat Gábor Gibbo Art készítette.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.

Derzsi Betti

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán két mesterképzést végzett (Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudomány, illetve Szlovák nyelv és irodalom szakon). Jelenleg szabadúszó újságíróként tevékenykedik.

Back To Top