Milyen tejet igyon a gyermek?- a táplálkozási szakértő válaszol
Mi az igazság a tejjel kapcsolatban? A tej valóban olyan gazdag kalciumban, ahogy azt a reklámok mutatják nekünk? Mikortól adjunk tejet a gyermeknek? Milyen tej a legjobb neki? A tehén-, a juh- vagy a kecsketej? Egy újszülött számára az anyatej a legjobb és legtermészetesebb táplálék, melyet az anya nyújtani tud gyermekének.
Az üzletek választékában ma már több mesterséges tej, azaz tápszer van. A legmegfelelőbb tápszer kiválasztásában a gyermekorvos lehet segítségünkre. „Négyhónapos korod óta házi tehéntejet kaptál, és felnőttél!“ – hangzik el gyakran édesanyám szájából, mikor arra figyelmeztetem, ne készítsen a gyermekeknek csak úgy kakaót. Naivan azt hittem, hogy ezt a hibát a mai anyukák már nem követik el, hiszen minden édesanya tudja, hogy a gyermeknek elsősorban anyatejre van szüksége. Az anyatejjel való táplálás hiánya esetén kell a mesterséges tejhez nyúlni, azaz a tápszerhez, de végképp ne a tehéntej legyen az. A gyermek táplálkozásába a túl korán bevezetett tehéntej kólikás, azaz hasfájós állapotot idézhet elő, és felnőtt korban is jelentkezhetnek egészségügyi problémák emiatt.
A nyers, certifikációval ellátott, organikus tej valóban egyike a legegészségesebb élelmiszereknek a világon, ahogy kitűnő fehérje és kalcium forrásként is szolgál, de a boltokban vagy a tejautomatákban vásárolt tejnek semmi köze az egészséges tejhez. Johnny Bowden, egy táplálkozási szakértő szerint, aki a tejjel kapcsolatos problematikát a 150 legegészségesebb élelmiszer a világon című könyvében magyarázza, a nyers, paszterizátlan tehéntej csakis abban az esetben felel meg egy borjúnak, ahogy az embernek is, ha maga az állat csak legelőkről származó fűvel volt etetve, és nem volt kapcsolatban antibiotikumokkal, szteroidokkal, vagy mesterséges hormonokkal. Manapság nagyon nehéz ilyen egészséges, nyers tejet kapni, emellett fennáll a baktériumokkal történő kontamináció lehetősége. Ebből kifolyólag nem ajánlom a nyers tehéntej bevezetését a gyermek étrendjébe legalább hat éves korig.
A juhtej táplálóbb, mint a tehéntej, sűrűbb is, de a paszterizátlan juhtej nagyon veszélyes lehet a gyermek számára. Az említett tejfajták közül az anyatejhez legnagyobb mértékben hasonló a kecsketej. A kecsketejben található fehérjék és zsírok könnyebben emészthetők, mint a tehéntejben találhatók. Ezen felül több kalciumot, káliumot, magnéziumot és vitamint tartalmaz. Ezért van nagy szerepe a kecsketejnek a rekonvaleszcenció, azaz a lábadozás időszakában, úgy a felnőtteknél, ahogy a gyermekeknél is. Itt érvénybe lép a szabály, miszerint a boltokban vásárolt paszterizált tej, amelynek több hónapnyi élettartama van, elveszíti tápértékét, és egy jó minőségű tejből egy olyan termék lesz, amit ugyan tejnek nevezünk, de szinte nulla tápértékkel rendelkezik. Az én ajánlásom tehát: tehéntej és más állati eredetű tej nem tartozik a gyermek étrendjébe annak három éves koráig. Addig választhatjuk a gyermek korának megfelelő mesterséges tejet. Ha a gyermek étrendjéből kizárjuk a tejet, nem okozunk vele nagy kárt, a gyermek szervezetébe ebben a korban a megfelelő tápanyagok bekerülnek más táplálékból. A boltokban vásárolt állati eredetű tejnek nulla a tápanyagértéke, és ne feledkezzünk meg arról a tényről sem, hogy milyen élelmet, azaz milyen gyógyszereket kaptak ezek az állatok.
Ha mégiscsak állati eredetű tej mellett dönt, válassza a kecsketejet. Találjon egy olyan tenyésztőt, aki saját szükségre tart kecskét, így hozzájuthat házi kecsketejhez. Én előnyben részesítem a növényi eredetű tejet, de ha a lányom állati eredetű tejet szeretne, egyöntetűen kecsketejet választok.
Az eredeti cikk szlovákul jelent meg oldalunkon, itt találjátok, magyarra fordította Veress Anita, az írás korrektúra (Bíró Huszár Ágnes) után került megjelenésre.