skip to Main Content
info@minoritykids.sk
A Java Csak Most Jön #2 (Gravid Info)

A java csak most jön #2 (Gravid Info)

Veress Anita, diplomás szülésznő Gravid Info rovata.

Ahogy ígértem, itt a folytatás.

A következő olyan luxusnak számító dolgot, mint az alvás, szülés után jó ideig nélkülöznöd kell. Ha még terhesség alatt szeretnél feltankolni belőle, akkor ajánlatos még a szülés előtti hetekben jókat aludni. Délután is? Igen délután is. Hiszen nagy pocakkal este mire befészkeled magad a helyes, kényelmes pozíciódba (a sokadik alkalom után, mikor pisilni mész), addigra a férjed már az igazak álmát alussza, és reggel szinte érthetetlenül áll a tények előtt, miszerint te ingerült vagy. Megint. És ezért, ha napközben szunyókálsz annyit, amennyi jót tesz neked, ne legyen lelkiismeret-furdalásod.

Miért is nem tudsz majd aludni szülés után? Ekkor sokan vannak úgy, hogy minden kis apró neszre felébrednek. Mivel a baba megszületése után egy aprócska kis emberkével osztjátok meg a szobátokat, akinek még a lélegzését is figyelni kell, meg hogy nem fázik-e, vagy nincs-e melege, így érthető a dolog. Emellett ő még nem tudja, hogy éjjel van-e vagy nappal, és bizony éjjel is többször kikéri magának a cicis adagját, így sokszor felébreszti az anyukáját. Szóval nem könnyű, de ki mondta, hogy az lesz…

Ezért ha azt mondják a tapasztaltabbak, hogy te is aludj, mikor a baba alszik, hát fogadd meg a tanácsot. Mert nincs rosszabb egy kialvatlan, fáradt anyánál, aki túlvállalva magát feszülten, idegesen és ingerülten fordul kis csöppsége felé, aki ezért szintén ingerülten, idegesen kezd el viselkedni, majd sírásban tör ki. Remélem, érthető, amit mondani szeretnék: amilyen állapotban van az anya, úgy reagál a baba is, szóval anya és gyermeke oda-vissza hatnak egymásra.

Én-idő. Gondolom most mindenki nagy szemekkel meredten néz, és kérdezi, „úristenazmegmi”? Igenis kell az én-idő! Hogy mikor? Talán az elején, mikor még a szülés utáni hónapokban történik az összeszokás, mint egy új kis család, és ekkor a baba körüli teendőkből az apa is bőven kiveheti a részét. Nem azt mondom, hogy csak segítőként legyen jelen, hanem mint apa és férj. Aki vigyáz a csöppségre, míg te zuhanyozol, vagy megiszod a kávédat a teraszon, vagy elmész kicsit sétálni (de azért előtte szoptasd meg a picit, nehogy már séta közben spricceljen a tej). Jó esetben a fürdetésnél is ott van, vagy kiviszi a szemetet, ha szükséges, és ha még egy szakács is rejtőzködik benne, akkor készít egy gyors vacsorát a bor mellé, amíg te rázkódsz vissza a normál kerékvágásba (de most már egy babával együtt, aki bizony 24 órás ellátást igényel). Illetve a férjed az, akivel este, az egész napos gagyogás után, felnőtt témákról beszélgethetsz – eleinte elsősorban ő a segítséged. És mikor már nagyobb a gyermek, akkor van nagyszülő, keresztszülő, egy jó tesó feleségestül, akiknek nyugodtan fel lehet ajánlani egy-két babás órát. Ez azért is jó, mert mire visszaszolgáltatják neked a picit, te megpihenve, újult erővel tudsz vele foglalkozni.

Ja, igen, a bor és a szoptatás, hogy fér meg egy csárdásban? Ma már számos olyan szakmai cikk terjeng a nagyvilágban arról, hogy a szoptatós anyukáknak nem kell mindent megvonni maguktól, és nem kell a végletekig elmenniük. Mindenből ehetnek mértékkel, de ne fűszerezzenek csípősen. Amiről tudod, hogy a gyomrodnak nem esik jól, akkor azt ki kell hagyni, de ezen felül gyümölcsöt, zöldséget, húst, salátákat, halat, ízletes leveseket, jogurtokat szabad fogyasztani, sőt kell is, hiszen csak ezeken keresztül jut az anyuka rostokhoz, vitaminokhoz, kalciumhoz, vashoz, probiotikumhoz, melyekre a gyermekágyi időszakban a legjobban szüksége van. Na de hogy végre a borról is szó essen: igen lehet inni, alkalmanként, egy húzós nap után, mikor csend és nyugalom van körülötted, felhörpinthetsz pár korty bort – ezt lehet, hiszen ilyen kis mennyiségű borból szinte elenyészően kevés alkohol jut át az anyatejbe.

És miért is jó egészségesen, változatosan enni? Mert amilyen ízeket fogyaszt az anya, olyan ízű lesz az anyatej, így a pici még jóval a hozzátáplálás előtt új ízekkel ismerkedik meg, ami a későbbiekben csak az anya hasznára válik. Természetesen a baba részesüljön minél tovább a szoptatás előnyeiben és örömeiben – ez nagyon fontos.

Folyt.köv.

 

 

 

Veress Anita

Veress Anita

Webszerkeszésti munkatárs a projektben, illetve a projekt Facebook oldalának social managere. Szakmai végzettségét tekintve diplomás szülésznő. Egyetemi tanulmányait a pozsonyi Szlovák Egészségügyi Egyetem szülészeti és nőgyógyászati karán végezte, mint szülésznő, baccalaureatusi címet szerezve. Dolgozott a dunaszerdahelyi és galántai kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán szülésznőként. Dolgozott a pozsonyi ProCare rendelőintézet szülészeti és nőgyógyászati rendelőjében is. 2015 októbertől magánvállalkozóként vezeti a Gravid info névre hallgató terhességi és szoptatási tanácsadást, mellette bedolgozik férje projektjeibe is. Számára a gyermek legjobb érdeke már a szülőszobán kezdődik. Fontosnak tartja az egészséges életmódot várandóság idején is.