skip to Main Content
Nevelhető-e Az Alfa Generáció Pofonnal 2.rész

Nevelhető-e az alfa generáció pofonnal 2.rész

Írásom első részében kitértem arra, milyen ellenérvek vannak a pofon ellen.

Másrészt arról is igyekeztem valós képet festeni, hogy az anyaság, az apasággal járó stressz kezelése valóban nem egyszerű feladat. Talán arról is kellene beszélni, hogy bizony a szülőség nem csupán rózsaszín ködfelhőben lebegés, sokkal inkább folyamatos tanulás. S ebben a tanulásban elkövetünk hibákat, és van, amit nagyon jól csinálunk. Valószínűleg több az, amit jól, de ezek felett könnyen elsiklunk.

Meghatározza az ember működését rengeteg hozott minta, a kapcsolatunk a nevelőinkkel, a körülöttünk, bennünket meghatározó emberekkel, a társadalom, amiben felnőttünk, partnereink, barátaink. Vannak átírható és átírhatatlan részeink, így az ember működése jóval bonyolultabb, mint azt gondolnánk. Mégis, létezik egyféle tudatosság, a szülői feladatok tekintetében bizonyos irányelvek alapján, amely minőségi változást hoz a gyermekünkkel kialakított kapcsolatban. Ez a tudatosság azt jelenti, hogy aggodalom, düh vagy szorongás állapotában nem ösztönszerű válaszreakciókat adunk, hanem értékelem magamban a helyzetet és józanul cselekszem.

Ehhez a tudatossághoz elengedhetetlen az önismeret, vagyis a felnőtt működés akkor lehetséges, ha nagyjából ismerjük a saját traumáinkat, megismertük és feldolgoztuk a gyermekkorunk nehézségeit. Az mindenképp segítség, ha erre rá tudunk nézni, milyen módon neveltek a saját szüleink és az esetleges hibákat miért követték el.

Tudatosítani kell, hogy nincs tökéletes gyerekkor.

Csak elég jó szülők, akik fejlődnek a saját gyermekeik igényeit is figyelembe véve.

Azonban még egy fontos dolgot tudatosítani kell: az a szülő tud válaszkész lenni a gyermekeinek, aki jóban van önmagával is. Aki időt szán a feltöltődésre. Vagyis akkor tudok adni magamból, ha fel vagyok vértezve pozitív behatásokkal.

Nevelni nem könnyű, jó példát mutatni még nehezebb. A pofonnal a példamutatás a fizikai bántalmazás lesz. Vajon ez a gyerek legjobb érdeke?

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében.

Nagy Mészáros Krisztina

Nagy Mészáros Krisztina

Mediátor, képzésben lévő családterapeuta, a Mert nőnek lenni jó PT alapító tagja. Az Új Szóban jelennek meg heti rendszerességgel írásai, a Szent Erzsébet főiskola óraadó tanára, aki Dunaszerdahelyen működő irodájában individuális, páros tanácsadóként dolgozik, és kommunikációs, konfliktusoldási technikákat tanít.

Back To Top