skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Gravid Info, Szülésznő Rovata: Mit Történik A Szülőszobán?

Gravid Info, szülésznő rovata: Mit történik a szülőszobán?

A cikk szerzője Veress Anita, a Gravid Info tanácsadója.

Minden attól függ, hogy melyik fázisában érkezel a szülésnek, azaz milyen erősen taposta a gázpedált a kormánynál ülő férfi egyed. Ha már a kitolása szakaszban értél oda, nem fognak arról faggatni, mikor volt az első menzid, vagy milyen betegségeken estél át gyerekkorodban. Azonban az allergiára rákérdeznek. Ez fontos információ a szülési pólus (az ott lenn)  dezinfekciós szerrel történő letisztítása miatt. Ha minden úgy megy, ahogy a könyvekben írják és minta páciens vagy aki soha nem kérdez, akkor első dologként civil ruhádból kivetkőzve, de nyugalmadat meghagyva, hálóingben ülsz a kivizsgálóban, ahol lezajlik a  dolog felvételi, azaz dokumentációs része. Ezt követően rákapcsolnak 20 percre a CTG gépre, hadd hallgasd ritmusban kisbabád szívverését. Ha ezzel is megvolnánk, jön a doki, aki az első belső vizsgálattal feltérképezi a helyzetet, majd annak függvényében rendeli el a szükséges lépéseket.

szuletes

Maga a vajúdás, azaz a tágulási szakasz az első szülési szakasz, amit a fájások rendszeres, aktív jelentkezésétől egészen a kitolási szakasz kezdetéig számítunk, amikor a méhszáj teljes 10 cm-re kitágult, ami egy sárgadinnye átmérőjének felel meg. Ez az idő minden, de tényleg minden nő esetében eltérő. Annak a felvetésnek semmi alapja nincs, miszerint, ha te hamar megszülettél, akkor a te gyermeked is hamar világra jön. A vajúdás alatt, ha párodnak szerencséje van, nem látja a 12 órás fájdalmakat, amiket okozott. Ha ezt tudja, neki se fog a dolog élvezetes részének.

A kitolási szakasz, azaz amikor a magzat az erős tolófájások és az édesanya hasprésének segítségével a szülőcsatornán keresztül kilökődik a méhből, a második szülési szakasz. Azt, hogy mikor is kell nyomni, egy megmagyarázhatatlan nyomási kényszer sugallja az Anyukának. Ezt a baba beékelődött fejecskéje a szülőcsatornába okozza, ami nyomást gyakorol a végbélre is, ezért is kell úgy nyomni, mikor a mellékhelyiségben sokat erőlködsz, hogy termeljél is valamit. Ez a szakasz először szülőknél fél órát is tarthat, másodszor, vagy többedszer szülőknél ez az idő jóval rövidebb. Nyomáskor érzéseidnek hangot is adhatsz, de nem kell túlzásba esni, csak energiát vesz el Tőled, és a végén még a pici is visszabújik, ahol tompábbak a hangok. Szülés után, ha a baba és Anyukája állapota engedi, megtörténik az első SKIN TO SKIN, azaz BŐR A BŐRÖN kapcsolat, ami megismételhetetlen alkalom!

Miután kinn a bébi, de még a köldökzsinór ellátását megelőzően, kezdődik meg a harmadik szülési szakasz, a lepényi szakasz. Ekkor megvárjuk míg (vagyis meg kellene) a méhlepény spontán leválik a méhfalról. Ezt a folyamatot szintén méhöszzehúzódások kísérik, melyeket az Anyuka a kitolási szakaszban érzett tolófájásokkal ellentétben jóval enyhébbnek érez. Ha a méhlepény egészben távozott a méhből, sor kerül a gátmetszés ellátására. És itt legalább százszor fogod hallani: Anyuka lazítson, így nem tudom bevarrni. Te meg magadban gondolva: jó lazítok, ha Te meg türelmes vagy.

A negyedik szakasz, a megfigyelési szakasz. Az Anyuka szülés után még két órát tölt a szülőszobán. Ez idő alatt többször ellenőrzik a fiziológiai funkciókat (vérnyomás, pulzus, láz), a szülés utáni vérzést a méhből (ami a hüvelyen át távozik), külső tapintással figyelik, mennyire húzódott össze a méh, illetve ellenőrzik a kezelt szülési sérüléseket, azaz a varrást. Amennyiben a szülés komplikációmentes volt, az újszülött az Anyuka mellett lehet a megfigyelési szakaszban. A szövődménymentes két óra után az Anyukát a gyermekágyi osztályra helyezik át, ahol kezdetét veszi egy új, kalandos korszak: életed végéig ANYA leszel.

 

Save

Veress Anita

Veress Anita

Webszerkeszésti munkatárs a projektben, illetve a projekt Facebook oldalának social managere. Szakmai végzettségét tekintve diplomás szülésznő. Egyetemi tanulmányait a pozsonyi Szlovák Egészségügyi Egyetem szülészeti és nőgyógyászati karán végezte, mint szülésznő, baccalaureatusi címet szerezve. Dolgozott a dunaszerdahelyi és galántai kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán szülésznőként. Dolgozott a pozsonyi ProCare rendelőintézet szülészeti és nőgyógyászati rendelőjében is. 2015 októbertől magánvállalkozóként vezeti a Gravid info névre hallgató terhességi és szoptatási tanácsadást, mellette bedolgozik férje projektjeibe is. Számára a gyermek legjobb érdeke már a szülőszobán kezdődik. Fontosnak tartja az egészséges életmódot várandóság idején is.

Back To Top