NOVEMBER 14. A cukorbetegek világnapja
Sokat hallunk a cukorbetegségről, egyes vagy kettes típusú, várandósság alatti cukorbetegség és még sorolhatnánk. Ma azt fogjuk tisztába tenni, hogy mi is az a cukorbetegség, milyen típusú cukorbetegségek léteznek, mik a veszélyei, és hogyan ismerjük fel, hogyha baj van. Kezdetnek ha van kedved töltsd ki ezt a rövid kvízt, ezután a cikkből tájékozódhatsz részletesebben a témáról.
Mi az a cukorbetegség?
A cukorbetegség a glükózfeldolgozás zavara, aminek oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia) esetleg mindkettő. A szükséges mennyiségű inzulin hiányában a sejtek nem képesek a vérből a glükóz felvételére, ezért a vércukorszint megemelkedik. Ezek együttesen okozzák a betegség fő tüneteit. Egyelőre még egyik típusú cukorbetegség sem gyógyítható, azonban számtalan kísérlet folyik a világon, hogy megtalálják mi az oka a cukorbetegség kialakulásának, és mi lehetne a gyógyító eljárása.
A cukorbetegség legjellemzőbb típusai, és rövid jellemzésük
1-es típusú diabétesz
Az 1-es típusú diabetes mellitus egy autoimmun betegség, amelyet az abszolút inzulinhiány okoz. Hátterében az áll, hogy a szervezet immunrendszere idegenként ismeri fel a saját sejtek egy részét, és autoimmun gyulladás következtében elpusztulnak a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei. Ez a diabétesz bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban gyermek- és fiatal felnőttkorban jelentkezik. Általában korábban egészséges embereket támad meg, akik normál testsúllyal rendelkeznek. Pontos oka nem ismert, de kutatások szerint a csecsemőkori tehéntej fogyasztás hajlamosító tényező lehet, valamint vannak genetikai hajlamosító tényezők is. Ez a típus a cukorbetegek 10%át teszi ki.
Szövődmények lehetnek: Lisztérzékenység, a gyomor részleges bénulása, fertőzések, további hormonzavarok.
2-es típusú diabétesz
A 2-es típusú cukorbetegség jellemzője az inzulinrezisztencia, mely kombinálódhat a viszonylagosan csökkent inzulin-elválasztással. A testszövetek hiányos érzékenységéhez az inzulinra egyesek szerint az inzulinreceptornak is köze lehet, ám a konkrét hiányosságok nem ismertek. A betegeknél gyakori, hogy prediabéteszt, azaz cukorbetegséget megelőző állapotot mutattak ki korábban. A betegség előrehaladása megállítható, sőt visszafordítható, az inzulin iránti érzékenységet növelő, vagy a glükoneogenezist csökkentő gyógyszerekkel, illetve inzulinnal.
A 2-es típus elsődleges okai a genetika és az életmód. Több tényező is ismert, ami hozzájárul kialakulásához: elhízás, mozgáshiány, táplálkozási hiányosságok, stressz, urbanizáció. A cukorbetegek 90%a ebben a típusban szenved.
Szövődmények lehetnek:
Vakság, lábamputáció, érelmeszesedés, infarktus és impotencia.
MODY típusú diabétesz – azaz felnőttkori diabétesz, mely gyermekeknél jelentkezik
Ez egy ritka, sajátos cukorbetegség forma, amely a glükóz anyagcsere génjeinek mutációja miatt alakul ki. A betegség dominánsan öröklődő, genetikai alapú rendellenesség. A nevéből eredően már gyerek- vagy fiatal felnőttkorban felléphet, a kezeléséhez a kezdetekben nem szükséges inzulin. A diabéteszes esetek 2–5%-a tartozik ebbe a formába.
Terhességi diabétesz
Ez a típus általában a terhesség harmadik trimeszterében manifesztálódik, és a terhesség végével általában eltűnik. Habár a kialakulásának okai nem teljesen ismertek, feltételezhető, hogy a terhesség során a méhlepény által termelt hormonok hatására létrejövő anyagcsere-változás. Az alábbi rizikófaktorok növelik a terhességi diabétesz kialakulásának esélyét: családban előforduló 2-es típusú diabétesz, a terhes nő kora (idősebbeknél gyakoribb), 4000 gramm feletti súlyú újszülött korábbi terhesség során, terhességi diabétesz korábbi terhesség során, elhízás, dohányzás.
A cukorbetegség tünetei lehetnek:
- Általános tünetek: fáradtság, teljesítménycsökkenés.
- Emelkedett vérinzulinszint miatt kialakuló tünetek (a 2-es típus kezdeti fázisa): farkasétvágy, izzadás, fejfájás.
- Magas vércukorszint (hiperglikémia) miatt jelentkező tünetek: nagy mennyiségű vizelet gyakori ürítése (polyuria), szomjúságérzet, nagy mennyiségű víz ivása (polydipsia), testsúlycsökkenés.
- Folyadék és elektrolitháztartási zavar (homeosztázis zavara) miatt jelentkező tünetek: éjszakai vádligörcsök, látászavarok (a szemlencse víztartalmának változása miatt).
- Bőrtünetek: viszketés (pruritus) (gyakran a nemi szervek (genitáliák) és a végbélnyílás (anus) környékén), bakteriális és gombás bőrfertőzések, vöröses arcszín (rubeosis diabetica).
- Potencia- vagy menstruációs zavarok.
Források:
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Cukorbetegs%C3%A9g
A kép forrása: jcomp, Freepik