skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Gravid Info: A Java Csak Most Jön #3 – A Szoptatás

Gravid Info: A java csak most jön #3 – A szoptatás

Most egy kicsit merüljünk el mélyebben a szoptatás témájában. Munkám során gyakran találkozom a kérdéssel, vagy inkább kijelentéssel, miszerint „meglátjuk, fogok-e tudni szoptatni, lesz-e tejem”. Sok tévhit kering ezzel kapcsolatban. Először is a szoptatás nem megy az egyik napról a másikra. Igen, idő kell hozzá, sok idő és kitartás, hogy valaki el tudja mondani magáról, hogy tud szoptatni. Senki sem rázza ki a kisujjából rögtön, azonban vannak, akik kicsit hamarabb ráéreznek a dolog gyakorlati részére. Elsősorban a kezdetek a fontosak: hogy már a terhesség alatt magadba szívd a lehető legtöbb tudnivalót ezzel kapcsolatban. Hogy tisztában legyél vele, igenis lesznek mélypontok, hogy a szoptatás nem sikerül mindjárt az első mellre tétellel. Fontos, hogy elsajátítsd (egy babán) a helyes tartás és mellre helyezés pontjait, és hogy hogyan lehet oldani a kríziseket. Ez mindenképp erősíti benned azt a gondolatot, hogy nem adod fel, kitartasz.

Gyakorlás és gyakorlás. Biciklizni sem tanultál meg elsőre. Gyakorolni kellett, és nem feladni, arra gondolni, hogy már pedig menni fog. Ez a nagy helyzet a szoptatással is. Anya és gyermeke csak a gyakorlás segítségével, azaz azzal, hogy az anya minél többször teszi mellre a babát, sajátítja el, amit kell.

Először is, ami fontos: az anya helyes testhelyzete. Szoptatáskor kényelemesen helyezkedj el. Tanácsos kialakítani egy helyet a szobában, vagy a házban, ahol folynak majd a szoptatások. Az ülő pozíciónál kényelmesen, egyenes háttal (amit rendesen kipárnáztál) és felsőtestet egyenesen kissé előre döntve kell elhelyezkedni. Következő lépésként azt kell betartani, hogy ha a babát a ball melledre teszed, akkor a jobb kezeddel tartsd. Ez az átlós tartás: a feje jobb kezed tenyerében fekszik, a négy ujjad szorosan egymáshoz illeszkedik (mintha egy kispárnát alakítanál ki velük), a hüvelykujjad a pici füle felé irányul, így a feje az egész szoptatás alatt kissé hátra van döntve. Ebben a pozícióban a baba kis teste az alkarodon fekszik mellkassal kicsit feléd fordulva. Így van köztetek szemkontaktus, valamint a popsiját és két lábát a könyököddel szorosan a testedhez fixálod. A másik kezeddel, ami épp szabad, kissé emeld meg a melledet, ujjaidat C alakban tartva, alulról vagy oldalról, így feszesebben áll a mellszövet. A jobb mellre való helyezésnél pedig a bal kezeddel tartod őt. A futball labda póználhónalj tartásnál – is ugyanígy jársz el, csak akkor a jobb kézzel tartott babát a jobb melledre, a bal kézzel tartott kicsit a bal melledre teszed. Fontos, hogy ennél a pozíciónál legyen több hely a hátad mögött a pici altestének. Minden mellre helyezéskor először a baba álla érjen a mellhez, ezzel elfoglalva a legnagyobb részt a melludvarból, majd a szája tapadjon rá a mellbimbóra (a felső ajaknál nagyobb rész látszik a melludvarból), végül az orra és a mell között rés kell, hogy maradjon.

Megfigyelés – ez a szó jól vésődjön bele az eszedbe. Minden olyan kérdésre – mint pl. mennyi tejet eszik, mikor elég neki, melyik pózban tartsam őt, elég- e neki a tejem –, a választ megfigyeléseid alapján kapod meg. A szoptatásnál nem beszélhetünk pontos időtartamról, sem mértékegységekről. Minden baba más, így minden babának a táplálásra vonatkozóan is mások az igényei. Ha megértjük, hogy szoptatáskor mit jelent valójában az a bizonyos szünet a pici állának mozgásában, akkor tudni fogjuk, mennyi az annyi. Tehát amit figyelni kell: a pici szélesre tátja a száját, szünetet tart az álla mozgásában, majd becsukja a száját és nyel. Minél tovább tart ez a szünet annál több tej jut a szájába. Ha az álla gyorsan mozog, nem jut tej a szájába, azaz csak erőlködik, de nem jön semmi a mellből.

Mellkompresszió. Ezt akkor vetheted be, ha a pici a kezdetleges aktív ivás után kezd bealudni a mellen szoptatás közben, vagy éppenséggel mérgelődik. Ezzel arra reagál, hogy a tej áramlása lelassult, és nem azért nem szívja, mert lusta, vagy esetleg hisztizni akar. Ahogy alátámasztottad a melledet, úgy nyomd össze, pár pillanatig tartsd a nyomást, addig az érzetig, míg nem tapasztalsz fájdalmat. Így gyorsíthatod a tej áramlását, és segítheted a baba aktív ivását. Ezt elkövetheted többször egymás után, majd ha ennek ellenére később újból megváltozik a baba viselkedése, jöhet a másik mell, és folytathatod a szoptatást a másik mellből.

folyt. köv.

Veress Anita, a Gravid Info tanácsadója.

Veress Anita

Veress Anita

Webszerkeszésti munkatárs a projektben, illetve a projekt Facebook oldalának social managere. Szakmai végzettségét tekintve diplomás szülésznő. Egyetemi tanulmányait a pozsonyi Szlovák Egészségügyi Egyetem szülészeti és nőgyógyászati karán végezte, mint szülésznő, baccalaureatusi címet szerezve. Dolgozott a dunaszerdahelyi és galántai kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán szülésznőként. Dolgozott a pozsonyi ProCare rendelőintézet szülészeti és nőgyógyászati rendelőjében is. 2015 októbertől magánvállalkozóként vezeti a Gravid info névre hallgató terhességi és szoptatási tanácsadást, mellette bedolgozik férje projektjeibe is. Számára a gyermek legjobb érdeke már a szülőszobán kezdődik. Fontosnak tartja az egészséges életmódot várandóság idején is.

Back To Top