Nyíltan a lombikról
„Nekik is úgy lett gyerekük…” A legcsúnyább mondat, amit valaha hallottam. Mit jelent az, hogy úgy? Úgy, hogy teljes szívükből szülővé szerettek volna válni? Úgy, hogy megszenvedtek a betegségekkel? Úgy, hogy minden kis százalék egy hatalmas lehetőség volt számukra? Úgy, hogy semmitől sem riadtak vissza és belekezdtek? Netán úgy, hogy a legnagyobb vágyuk egy gyermek fogantatása volt? Mert akkor igenis büszkén mondjuk, hogy úgy lett gyermekünk.
Napjainkban még mindig tabu téma a lombik. Főleg azoknál a pároknál, akik kapcsolatba kerültek vele. Titkolják, hogy ne érje őket bántás, sértés másoktól. Gyakran hallottam, hogy „én csak ránézek a feleségemre és már terhes is.” Na, szuper, köszi, pont ezt akarja hallani az, akinek nem ilyen könnyű ez a dolog. Ám ezek a párok nagyon is szenvednek minden hónapban. Még hosszú évek után is, ha minden hónapban a sikertelenség derül ki, és nem akar megjelenni a két csík a terhességi teszten. Rengeteg ok állhat a háttérben, ami miatt nem érkezik a gyermekáldás.
Meddő. Nem szeretem a meddő szót. A jelentése számomra negatív: terméketlen. Mindenkire, aki nehezen vagy egyáltalán nem esik teherbe, ráakasztják a címkét, hogy meddő pár. Meddő nő. Én is megkaptam, hogy meddő vagyok. Azonban nincs lehetetlen, hiszen ma már egy kétéves anyukája vagyok. Ma már furcsa és egyre ritkább, ha valaki fiatalon, a húszas éveiben várandós. Tapasztalatból tudom, hiszen furcsán néztek rám 24 évesen kismamaként. Ők a társadalom szerint még nem értek meg arra, hogy anyák legyenek. Hiszen ott egy csomó elvárás: egyetem befejezése,
hiperszuper jó munkahely, pénz, saját otthon, a jelszó, hogy élj még. És ugye nem utolsó sorban a nagy Ő megtalálása, akivel azért csak-csak el kell töltenünk pár évet, hogy rájönnünk tényleg ő az igazi. Ha viszont kiderül három év után, hogy nem ugyanarra vágyik a két fél, újra kell kezdeni egy új kapcsolatot. Így a „kedves” társadalmi elvárások után a nő már kacsingat a harminc felé, vagy már pár évvel át is lépte. A média pedig ömleszti: ej-ej,
harmincas nők, ketyeg a biológiai órátok, vigyázzatok…
Szóval már ez is egy olyan tényező, ami időben nagyon kitolja a várandóságot. És még nem esett szó a megannyi egészségügyi okról, ami szintén befolyásolja a családról álmodók hétköznapjait, olyan problémák, amiről egy kamaszlány fiatalon tudomást sem vesz. Mindkét félnél előfordulnak betegségek, melyek közrejátszanak. A statisztikák szerint az esetek 30 %- ában a nőnél, 25%-ban a férfinél és 15%-ban fordul elő, hogy mindkét félnél problémát diagnosztizáltak. Azonban olyan is előfordul, hogy egészségügyileg minden rendben, csak a gólya nem akar jönni hosszú ideig.
A fiatal pár eldönti, hogy szeretnének gyereket, ugyanis ez az, ami hiányzik az életükből. Igazából ekkor az agyban már megszületik az anya, aki már vágyódik egy kisbabára, de több hónap múlásával sem történik semmi. Ha szükség van vizsgálatokra, akkor a babatervezés első lépéseként ajánlatos mindkét félnek a teljes kivizsgálást választani. Ebben nincs semmi ciki. Mindenki a legjobbat akarja a gyermekének, és érdemes akarnunk azt már a tervezéskor is. A nőknél hormonvizsgálat, ultrahangos kivizsgálás és az orvosunk javaslatainak meghallgatása. A piacon már sok féle vitamint lehet kapni, melyeket a teherbeesés előtt érdemes szedni. Fontos az egészségesebb élet, étkezés, káros dolgok elhagyása (cigaretta, alkohol, túlzott koffeinfogyasztás), és még ott az a fránya pszichika (hogy ugye ne görcsölj rá, jön, ha jönnie kell, és egyéb jó tanácsok sorozata).
Szlovákiában jelenleg 6 intézmény foglalkozik a mesterséges megtermékenyítéssel.
Ezek a következők:
GYN-FIV: Pozsony, Nyitra, Zsolna
ISCARE: Pozsony, Túrócszentmárton
HELIOS: Túrócszentmárton
GYNCARE: Kassa
FERTICENT: Pozsony
SPLN: Kassa
Ezek az intézmények az első konzultációt ingyenesen kínálják, melyben felvilágosítást nyújtanak az eljárás menetéről, kivizsgálásokról, az egészségügyi biztosító által térített összegekről. Az orvos előtt igazán nincs tabu, nincs szégyelleni való téma. Bízzunk az orvosban, kérdezzünk rá bármire, ami nem világos. Kérjünk kis tájékoztató könyvecskét, amit
otthon nyugodtan át tudunk olvasni.
Akik eljutnak oda, hogy ilyen intézményhez fordulva kérjenek segítséget, azok már lelkileg sokat szenvedtek. Úgy gondolom ez egy kivételes dolog, hiszen biztosan mindent megtett már a pár, nem számít az eljárással járó heti többszöri ultrahang vizsgálat, a kétnaponta zajló vérvételek vagy a napi szinten szúrt hormon injekció. És sajnos van, hogy a teherbe esés többszöri nekifutásra sikerül. Azonban ezek már a cél előtti pillanatok. Az alagút eleje, ahol már látni a fényt. Titkos belső fülünkben hallani a gyereksírást.
Egy gyermek érkezése csodálatos dolog. Csodálatos, hogy mire képes egy pici sejt a testünkben. Már a fogantatás is egy hihetetlen nagy csoda, hogy a két pici sejt összeolvadásával létrejön a pár milliméteres embrió. Milyen csodálatos ez az orvostudomány.
Csodálkozzunk erre is rá!
A mesterséges megtermékenyítésben nincs semmi takargatni való. Fel a fejjel lombikos anyák és apák! Csodálatosak vagytok, sikerülni fog! Aki szeretne gyereket, annak kívánom, hogy teljesüljön a szíve vágya. Szülessen a földre sok-sok csodálatos család.