skip to Main Content
info@minoritykids.sk
RendSZERETET – Avagy A Tiszta Gyerekszoba

RendSZERETET – avagy a tiszta gyerekszoba

Kezdjünk neki a minimalista rendszerezésnek az új évben?

Kidobál, rendszerez, lomtalanít – ez lehetne jelszó az újévi fogadalmak mellé. Nem is kell ahhoz rendmániás rendszeretőnek lenni, hogy az ember neki kezdjen a nagy rendetlenség lomtalanításához, sokkal inkább kreatív rendszerezőnek lenni kisgyerekek mellett. Van olyan, hogy csak pár szobával boldogulunk és a gyerekszoba mindig a jéghegy csúcsa, van olyan is, hogy csak napi egy polccal bírunk el, vagy egypár régebbi játék megjavítása, ami sokszor elég is.

Miért is fontos az újévi rendszerezés?

A legújabb kutatások kimutatták, hogy minél kevesebb dolga van egy embernek annál egyszerűbb az élete. Ez még inkább igaz kisgyerekesekre, mivel ott aztán a gyerekszoba egy igazi játék-nagyraktár lehet.  Azt mondják, ha kapunk egy új karácsony ajándékot, egyet tegyünk el, vagy ajándékozzunk. Idén első alkalommal egy közösségi gyűjtést szerveztünk decemberben a helyi szociálisan hátrányosabb családok számára a polgári kezdeményezésünkkel.  Egy új tárgy helyett, egyet ajándékozzunk. Ezt fontos már gyerekkorban is megtanítani, mivel a jó példa ragadós. Az is szép történet lehet, hogy a tárgyaink elvándorolnak, a játékainkkal más gyerek játszik majd.

-Ha van egy játékból egyformánk, adjuk a szegény gyerekeknek

-Anya, de ha minden játékot elajándékozunk, akkor mi is szegények leszünk.

Nagyon jó alkalom nyílhat egy esetleges gyermekszoba nagytakarítás alatt a szociális problémák, világkép, vagy aktuális gazdasági helyzet elmagyarázására. Persze csak egyszerűen.

Hogyan kezdjünk hozzá?

Kizárólag olyan nyugodt korszakban ajánlatos a kidobálós rendszerezés, mikor viszonylag sokat alszunk és jól emlékszünk arra, mit hova teszünk. Kategóriánként haladhatunk. Mindent, ami a ruhához tartozik, egy helyhez kell kötni, a ruhákat a ruhásszekrénybe, tehát irány a gardrób. Ha szeretem a ruhám, tárgyam, kacatom, megtartom, ha nem, el kell engedni. A KonMari módszer kicsit idealisztikus. KonMari, japán nevén Marie Kondo  az otthonszervezési tanácsadó azt tanácsolja, nem árt a tárgyak helyét megtalálni, s egyáltalán megkérdőjelezni, hogy tényleg szükségünk van-e rá, szolgál- e valamire, milyen gyakran használjuk és milyen a kapcsolatunk velük? Milyen érzés tölt el bennünket, ha a kezünkbe vesszük, milyen emlékeket idéz elő.  Beszélgetni a tárgyakkal és az otthonunkkal, hogy maradjanak vagy menjenek? Mi nem köszönünk az otthonunknak, de azért maga a rendszer, mint olyan belefér, hátha a végén  megbarátkozunk, és mégis köszönőviszonyba kerülünk tárgyainkkal. Addigis  adunk egy  ízelítőt a takarításról, mint szakmáról, élsportról.

RENDSZEREZZ, NE SZEREZZ ÚJ KACATOKAT

AZ UFYH rendszert a lehetőségek hazájában találták fel otthon unatkozó, mégis nagyon elfoglalt háziasszonyoknak. Maga a jelentése elég viccesnek hangzik első hallásra, viszont ha a gyerekeket is szeretnénk rendre tanítani, ez a szokáson alapuló módszer tűnhet a legalkalmasabbnak.

Ez a rövidítés azt jelenti, hagyj fel a szokásaiddal, ami a rossz szokást jelenti, s nem is alkalmas gyerek előtt az angol verzió teljes hangzását megemlíteni. Marie Kondo egyes fokozatai 15 percig igényelnek minket naponta. Próbálj a gyakori feladatokból jó szokásokat kovácsolni. Az első nap fényesítsd ki a mosogatódat, a második nap moss fel, a harmadik nap a konyha bútorban rendszerezd a tányérokat. Lényeg a lényeg, hogy csinálj valamit – UFHY, unfuckyourhabbit, hagyj fel a szokásaiddal.  Nekem ez a felettébb nyers és kicsit rendszertörő- mottó bejött, mert tettekre késztet. Nem kell napi RUTIN, CSAK VALAMI LEGYEN.  UFYH – Jobb vagy, mint a rendetlenséged. Az egész koncepció azokat célozza meg, akik félnek Marie Kondótól, viszont unalmasnak tartja a FlyLadyt, ami szintén egy amerikai csemege, magyar fordításban „szárnyaljon hölgyem.” A FlyLady program szerint minden változtatható. Ezt is csinálhatnánk, de gyerek mellett nem is lehet minden nap, valljuk be, csak „mikor eszembe jut” alapon. A nagy lomtalanító kacattisztítás után a rendszerezések beállnak. Zónákon belül fel kell írni a teendőket. A Flylady program arra fókuszál, hogy mindennapossá váljanak szokásaink.  Ne csak le rakd, hanem a helyére tedd a dolgokat, találj neki helyet. Vidd el a helyéig, ne csak rakosgasd, és majd máskor máshova rakd. Nem azok tesznek valakivé, akik körbevesznek. Biztosan mindenki elfoglalt év elején. DE EGYSZER MEGÉRI.

Bott Lívia

Bott Lívia

A Minority Kids projekt menedzsere és megálmodója. Közgazdász, régiófejlesztést és európai tanulmányokat tanult a pozsonyi Comenius Egyetem Management Karán. A Gyermekek órájában (Hodina deťom) és a Gyermekekért koalíció szervezetekben került közel a gyermekeket érintő össztársadalmi kérdésekhez, mint project manager. Két gyermek boldog édesanyja, mindemellett a FutuReg Polgári Társulás elnöke és európai projekt tanácsadó. Hobbija az olvasás és szervezés. Ha tud, segít a jó ügy érdekében, mert szereti, ha a fejlődés irányába változnak körülötte a dolgok.

Back To Top