skip to Main Content
A Tanulási Nehézségekről

A tanulási nehézségekről

A cikk írója Vica Peniašková gyermekpszichológus.

Ebben a cikkben a gyermekek tanulási nehézségeiről szeretnék írni. Nem tudom, sikerül-e mindent leírnom, amit fontosnak tartok a témában, és egyben érthető cikket is alkotni. Úgy érzem, túlságosan komplex ez a problematika, mivel sok önmagában is összetett témakört érint.

Mik azok a tanulási nehézségek?

Képzeljünk el egy átlagosan, vagy annál jobban teljesítő tanulót, aki bizonyos, jól körülhatárolható iskolai feladatokban – pl. az írás, olvasás, számolás bizonyos területei -, önmagához képest jelentősen gyengébb eredményeket ér el. Ez azt jelenti, hogy általános képességeit tekintve „mindene megvan” ahhoz, hogy átlagosan teljesítsen. Az ő tanulási nehézségeinek hátterében olyan speciális, ú.n. részképességek zavarai állnak, melyek csak az említett konkrét feladatok elvégzésében korlátolják őt.

De mik azok a részképességek? Nem is gondolnánk, hogy egy olyan (egyszerű?) művelethez, mint az írás vagy az olvasás, mennyi apró kis készségnek kell megfelelően kifejlődnie és összehangolódnia a gyermek központi idegrendszerében! Szüksége van például térbeli orientációra, hogy ne vesszen el a sok apró jel között a papírlapon. Tudnia kell különbséget tenni az egymáshoz vízszintes vagy függőleges tükrözés szerint nagyon hasonló betűk és számok között (pl.: a – e, n – u, b – d – p, 1- l – I, és a többi). Képesnek kell lennie követni a tekintetével a ceruzát vezető kezének finom mozdulatait. Ez utóbbit nevezzük szem-kéz koordinációnak.

Miért fontos odafigyelni a tanulási nehézségekre?

Képzeljük el, hogy a fent említett nebuló matek dolgozatot ír. Mivel átlagos képességei vannak, azt feltételezzük, hogy képes legalább 3-as teljesítményt nyújtani (abban ugye mindenki egyetért, hogy az iskolai jegyek között a 3-as az átlag). Csakhogy míg a feladatok szövegét olvassa, és próbálja megfejteni a szeme előtt egymás alteregójává változó betűk értelmét, jelentős időt veszít…

Több okból is fontos odafigyelni a tanulók részképességeinek esetleges zavaraira. Mivel az oktatásunkban jelentős szerepet játszik az értékelés (jegyek), fontos, hogy azt értékeljük, amit értékelni akartunk. Ha tehát a tanuló matematikai tudását akartuk felmérni, ne hagyjuk, hogy „bezavarjon” az olvasás zavara! A jegyeknél azonban sokkal fontosabb, hogy a részképességek zavara megfelelő szakmai vezetés és kellő gyakorlás révén enyhíthető. Arról se feledkezzünk meg, hogy a tanulási nehézséggel küzdő tanulők énképe is sérülhet. A sok kudarc, vagy kívülről érkező meg nem értés, teljesíthetetlen elvárások hatására lassan elhiheti, hogy ő tényleg semmire sem képes. Pedig csak nem ugyanarról a vonalról startolt, mint a többiek…. A tanulási nehézségek diagnosztizálásának legnagyobb jelentősége az, hogy időben megfelelő szakmai segítséget kaphassanak az érintett tanulók.

 

Back To Top