Fogyasszon a gyerek húst vagy ne? A táplálkozási szakértő válaszol
Az utóbbi időben egyre több szakvélemény születik a húsfogyasztásról, főként a gyerekekre vonatkozóan. Miért nem kell kizárni a gyermek étrendjéből a húst? Melyek a legalkalmasabb húsfajták gyermekek számára? Melyek azok a húsok, amelyeknél óvatosnak kell lenünk?
A hús a legjobb fehérjeforrás, és a gyerekeknek a növekedés és fejlődés miatt kétszeresen szükségük van rá, mint a felnőtteknek. Természetesen a szükséges mennyiség a gyermek korát és nemét szempontba véve változik. A másik fontos szempont, hogy a gyermek mennyit mozog: aktívan sportol, vagy nem éppen nagy sportkedvelő.
Az állati eredetű fehérjék teljes értékű fehérjék, melyek tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat. A húsban megtalálható az a fontos állati eredetű vas, amely hatékonyabban szívódik fel a testben, mint a növényi eredetű vas. A hús B-vitaminokat tartalmaz, mindenekelőtt B12-t, amely fontos szerepet tölt be a gyermek növekedésében és fejlődésében. Ez a vitamin javítja a gyermek emlékező és összpontosító képességét. A vegetáriánusok ezt a vitamint kénytelenek rendszeresen pótolni.
A 2014-es év fordulóján elvégzett megfigyelések szerint a csirkehús fogyasztása túlsúlyban volt a gyermekek étrendjében, és ennek következtében vashiány lépett fel néhány gyermeknél. Ebből az okból kifolyólag szükséges a gyermekek étrendjébe más fajta hús fogyasztását is bevezetni. Az étrendből semmiképp nem kell kizárni a borjúhúst, a marhahúst, a pulykahúst, vagy a nyúlhúst sem. Azonban felhívom a figyelmet arra, hogy a gyermek egészségének érdekében nagyon fontos teljesen kihagyni az étkezésből a húsok zsíros fajtáit, a füstölteket, a félkész húsos termékeket, mint a virsli, vagy felvágott (még a gyermekeknek készülteket is), illetve a konzerveket is, amikkel az édesanyák gyakran egyszerűsítik le az étkezéseket. Ugyanúgy nem valók egy gyermek étrendjébe a belsőségek, egészen három éves korig. A hús bevezetését az étrendbe mindenképpen a sovány húsokkal kell kezdeni, tehát fehér hússal, mint a pulyka, nyúl vagy a csirke. Vörös húst csak a gyermek nyolc hónapos korától adjunk.
Tisztában vagyok azzal, hogy egyszerűbb füstölt hústerméket kínálni a gyereknek (ez még a jobbik alternatíva), majd felvágni és azt tenni az asztalra, vagy a kenyeret kenővel és felvágottal adni, de az ilyen típusú élelmiszerek nem tartoznak egy gyermek egészséges étrendjébe. Az említett hústermékek sok káros anyagot tartalmaznak: nagy százalékban sót, zsírt, konzerváláshoz szükséges anyagokat és színezékeket, melyek irritálják a gyermek emésztőrendszerét. A hús legjobb elkészítési formája a főzés, és nem a füstölés, megsütés. Ez főleg kezdetben fontos, mikor a gyermeknél bevezetjük az étrendbe a hús fogyasztását.
A vásárláskor fektessünk nagy hangsúlyt arra is, hogy honnan szerezzük be a húst, tehát annak forrására is figyeljünk. Például az én tapasztalatom az üzletláncok polcairól beszerzett hússal kapcsolatban, hogy fogyasztása a lányomnál túl gyors mellnövekedést okozott, viszont amikor az ilyen hús fogyasztását kizártuk az étrendünkből, lányom hormonrendszere normalizálódott. Ezért minden édesanyának, akinek fontos családja egészsége, azt ajánlom, hogy keressen egy megbízható tenyésztőt, akinek nemcsak a mennyiség, de a minőség is számít. Higgyék el, biztosan vannak ilyen állattenyésztők. Az egészségünk érdekében mi már nem vásárolunk fagyasztott húst.
A hús fogyasztásakor is fontos a mérték betartása. Elégséges, ha hetente négy alkalommal kerül húsos étel az asztalra. A többi napon a hús helyettesíthető hüvelyesekkel vagy tojásfehérjével. Ne feledkezzen meg arról, hogy a gyermekeknek, de nekünk felnőtteknek is, színes és kiegyensúlyozott étrendre van szükségünk, amelyből a minőségi nyersanyagok nem hiányozhatnak.
Az eredeti, szlovák cikk Kováč Rozáliatól származik, magyarra fordította Veress Anita.