skip to Main Content
info@minoritykids.sk
A Babalátogatás Aranyszabályai

A babalátogatás aranyszabályai

Miután megérkezik a családba, baráti társaságba a várva várt utód mindenki izgulva vágyakozik a pillanatra, mikor csodálhatja meg személyesen is a jövevényt. Az újszülött korszak nagyon érzékeny: nem csak a babára nézve – az édesanyára is tekintettel kell lennünk. Mindenképp a család igényeit szem előtt tartva. Minden családnál más-más a szokás. Ezeket a szokásokat tiszteletben kell tartani. Valahol meg kell várni a hat hét leteltét, hogy vendégek érkezzenek a házhoz. Valahol szinte már a kórházból hazatérve érkeznek a látogatók (bár személyszerint ez nem tudom mennyire jó ötlet).

Betegen NE!!!

Véleményem szerint ezt a legfontosabb szem előtt tartani. Ami számunkra, felnőtt szervezetnek egy kis orrfolyás és torok kaparás, fejfájás, az bizony a csecsemői friss szervezetnek a veszélyes. Ilyen esetben inkább mondjuk le a találkozót. A család nagyon értékelni fogja, ha nem a lakás ajtóban állva közöljük, hogy ″hisz csak az orrom folyik, semmiség…″

Kézmosás

Ezt szerintem nem is kell túlmagyarázni. Alapszabály: érkezés után a fürdőben kezet mosunk.

Üres kézzel  ne érkezzünk

Nem drága játékokra gondolok, vagy márkás ruhákra, amit a baba szempillantás alatt kinő. Hanem esetleg általunk elkészített főtt ételre, kisebb bevásárlásra… A friss zöldségeknek vagy pékárunak is épp úgy megörül az édesanya, mint egy csomag pelenkának. Az első hetek zűrzavaros időszakában, a szoptatás, altatás, böfiztetés közben a legjobb dolog, ha a hűtőt kinyitva gyorsan van mit a pocakba pakolni. Így nem lopja el a fakanál forgatása az időt. Gyakran ideje sincs enni az édesanyának. Ne várjuk el a vendég várás szabályait egy újszülött látogatásakor. Érjük be egy kávéval, esetleg süteménnyel.

Ajándék. De milyen?

Mindenki szeretne a picinek kedveskedni valami aprósággal. Rengeteg bababolt áruházlánc kínálja a szebbnél szebb ruhákat, bodykat. Nem biztos, hogy a mi ízlésünk egyezik a kismama ízlésvilágával. Érdemes ilyenkor kicsit előrelátóan ajándékot vásárolni. Egyre felkapottabbak a handmade, kézzel készült, egyedi termékek, horgolt maci, névvel ellátott takarók és párnák, babanapló az első egy évről, születési nagysággal és súllyal, névvel gravírozott képkeret. Az édesanyáknak is tetszeni szoktak az ilyen termékek, mivel azok örök emlékek. Ezek a dolgok jóval tovább részesei lesznek a pici növekedésnek, mint egy body, ami párszori viselés után már kicsi is lesz a babának.

Segítség a konyhában

Ki ne ismerné azt, mikor a vendégsereg haza indul: a tányérok, poharak és evőeszközök mosatlanul sorakoznak a  konyhában. Segítsünk szívesen. Ha fogyasztottunk valamit, a poharat, tányért mossuk el magunk után. Természetesen először engedélyt kérve a családtól, hogy használhasd a konyhát. Ezzel is könnyítsük a távozásunk utáni rendrakást.

Időben haza

A beszélgetést ne húzzuk sokáig. Amennyiben a család marasztal, örülnek a  társaságunknak. Vegyük észre mikor már elég időt töltöttünk másoknál. A babának fontos a napirendje: szoptatási idő, alvás és a pici ébrenléti ideje (mégha kevésnek is tűnik). Bizony ″csak″ ennyiből áll egy újszülött babás nap.

Nincs puszi

Kérdezzük meg, kézbe vehetjük e a kisbabát. Tilos kikapni az anyuka kezéből vagy a kiságyból, babakocsiból. Egy angyali kisbaba láttán szinte mindenkiben előtör a vágy a babusgatás, dajkálás, ringatás iránt. Ha a baba sír a karunkban, azonnal adjuk vissza az édesanyjának. Ne akarjuk mi megnyugtatni.  Az újszülöttet nem szabad puszilgatni. (Még ha szívünk szerint szétpuszilnánk a pöttöm kezét, orrocskáját, pofiját.)

Ha alszik a baba, ne ébresszük fel

A babának fontos a megszokott napirend, ami épphogy kialakul, vagy csak kialakulóban van az első hetekben (hónapokban). Ha a látogatásunk során alszik a kisbaba, ne akarjuk mindenáron felébreszteni. Esetleg kérdezzünk rá, hogy mennyit szeret szundikálni, és megtörténhet, hogy a látogatás közben megébred még. Ne zökkentsük ki a megszokott rutinból. Így az édesanya is könnyebben elbeszélget a rég látott barátokkal, rokonokkal, kollegákkal.

Negatív gondolatoktól és megjegyzésektől mentesen

Sok kérdés, bizonytalanság merül fel egy friss édesanya lelkében naponta. Érzékeny időszak ez. Biztos jól csinálom? Eleget eszik, alszik, hízik, stb. a gyerekem?  Nem kell hasonlítgatni a szomszéd unokájához, az ismerős gyermekéhez. Nyugtassuk meg az édesanyát, hogy minden úgy van jól, ahogy: minden baba másképp fejlődik, és nő, más az alvásigénye és az étvágya. Ne osztogassuk a kéretlen tanácsokat, hacsak az édesanya nem kér pár tippet. Dicsérjük meg többször a babát és az anyukát is. Nagyon jót tesz a lelkének. Kerüljük a negatív témákat, ne okozzunk egy-egy meggondolatlan kijelentésünkkel kellemetlenséget.

Vanek Mária

A nyitrai Konstantin Filozófiai Egyetemen végezte tanulmányait bilingvális mediátor szakon. Édesanya, feleség és nő. A futás nála kedvelt időtöltéssé nőtte ki magát, ami feltölti és kikapcsolja. Szereti még a gasztronómiát és az írásban is kitelejesedik. Az egyik legjobb érzés számára, ha mosolyt lát szeretett kisfia arcán.

Back To Top