
A válás hatása a gyermekre
„Nem önmagában a szülők válása az, ami a gyermekeknél problémák jelentkezéséhez vezethet, hanem az olyan válás, amely a szülők közötti konfliktusokhoz, az egyik szülő hiányához, a nem megfelelő családi légkörhöz stb…..kapcsolódik.” – állítja Comino .

Ms. Comino(a Baszkföldi Egyetem Pszichológia Fakultásának kutatója) behatóan vizsgálódott, így jutott a következő megállapításra: „Valójában a válás csak akkor számít problémának, ha egyéb kockázati tényezőkkel is társul, mint például a szülők közötti konfliktusok, a nem megfelelő „pótszülő” (az új társ), a gyermekek napi rutinjának a megváltozása vagy maguknak az elvált szülőknek a pszichológiai problémái.”
„Ha a szülők pozitívan adaptálódnak a váláshoz (ez az adaptáció úgy értendő, mint a pozitív kontextus ösztönzése, az új társ, vagyis a pótszülő és a gyermekek közötti megfelelő kapcsolat és maguknak az elvált szülőknek – a válás révén – a lecsökkent problémái), akkor a gyermekeknek nem lesz több viselkedési problémájuk, mint a házasságban élő szülők gyermekeinek. Az elvált szülők adaptációja és a gyermekek adjusztálása közötti kapcsolat megerősítése alapvető fontosságú abból a szempontból, hogy hogyan lehet együtt dolgozni a szülőkkel és annak során olyan előnyökre szert tenni, amelyek mind maguknál a szülőknél, mind a gyermekeiknél jelentkeznek.” – vonta le a végső következtetést a pszichológusnő.
(fotó: mukodoparkapcsolat.hu)

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében. ( kód: KULTMINOR 24-244-00762)