Anya a munkahelyen (JOG)
Fordítás: VEress Anita
1.Vállalhat-e munkát az anya a gyermekgondozási „szabadság“ idején?
A gyermekgondozási és szülői szabadság ideje alatt is lehetséges a munkavállalás anélkül, hogy az anya elvesztené jogosultságát a gondozási és szülői segélyre. Ugyanolyan munkaszerződést köthet, mint a GYES igénybevétele előtt, de új szerződést kell kötnie, akkor is, ha az eredeti munkáltatójánál marad. A szülői szabadság esetében az anyának a szociális biztosítóból ki kell jelentkeznie, hogy a nyugdíjbiztosítást az állam fizesse helyette.
2.Milyen törvények vonatkoznak a részmunkaidőben dolgozó anyákra? Törvényileg szabályozott valamilyen módon, hogy a nagyvállalatoknak kötelességük ilyet kialakítani?
Az ilyen munkahelyek kialakítását nem írja elő törvény, viszont a munkaadók egyre inkább élnek ezzel a lehetőséggel, főként presztízskérdésként kezelve azt. A részmunkaidős szerződésekre ugyanúgy érvényes a felmondási idő és a védettség ideje is.
3.Megengedett a gyermeket bevinni a munkahelyre? Vannak bölcsődék, amelyek a vállalatok mellett működnek?
A gyermekek jelenléte addig megegedett a munkahelyen, amíg nem zavarják a munkavégzést, vagy amíg a munkaadó nem dönt másképp. Mindenképpen ajánlott a gyernekkel való érkezést a munkahelyen előre bejelenteni.
4.MiIyen törvény érvényes a szoptató anyákra? Hol és milyen hosszan szoptathatják gyermeküket?
A szopató anyákra vonatkozólag a Munka törvénykönyve egyértelműen kimondja, hogy a gyermek 6 hónapos koráig az anya 2 félórás szünetet tarthat egy nap, illetve a munkaváltás alatt. Hathónapostól egyéves korig ez leszűkül napi 1 alkalomra. Mivel félórás szünetekről van szó, a törvényhozó feltételezi, hogy a szoptatás a munkahelyen, illetve annak közelében történik, egyébként ezt gyakorlatilag képtelenség lenne megvalósítani.