skip to Main Content
Hogyan Kommunikálj A Gyermekeddel és Hogyan Tanítsd Együttműködésre?

Hogyan kommunikálj a gyermekeddel és hogyan tanítsd együttműködésre?

Sorozatunk célja, hogy adott, akár mindennapos élethelyzet megoldási módját, lehetőségét adjuk a szülők, nevelők kezébe. Fontosnak tartjuk, hogy ezek a tanácsok kiindulópontok legyenek, része a megoldásnak, ne az egyetlen lehetőség, hisz minden gyermek más habitussal, személyiségjegyekkel, szociális háttérrel rendelkezik. A helyzet megoldási stratégiáját alakítsuk, formáljuk magunkhoz és a gyermekhez, de legfőképpen az adott helyzethez.


Szülőként a gyermekeimet a kényes, nehéz élethelyzetek során az együttműködés felé terelem. Ezt úgy érem el, hogy:

  1. megnyugszom mielőtt reagálok: adok időt magamnak, hogy mérlegeljem a helyzet súlyát, tisztázzam amgamban a céljaimat, és végiggondoljam a mondanivalómat,
  2. megvárom, amikor a gyerek is nyugodtabb lesz,
  3. négyszemközt, elsősorban az illetékesekkel (a két szülővel és a gyerekkel, vagy csak az egyik szülővel és a gyerekkel) tisztázom a problémát, fennakadást,
  4. a beszélgetés során kerülöm: a kioktatást, a megalázást, a sértegetést, ezért a saját érzéseimről, meglátásaimról, tapasztalataimról beszélek, és sosem minősítem a másikat,
  5. meghallgatom a gyereket,
  6. megerősítem, hogy érdekel amit mond, és próbálom megérteni, mi játszódik le benne legbelül,
  7. visszaigazolom, hogy megértettem, elismétlem a mondatait,
  8. keresem és elmondom a javaslatomat a probléma megoldására,
  9. kikérem róla a véleményét, és egyeztetek a feltételekről,
  10. megegyezünk a feltételek és a további folytatás lépcsőiben, és azok be nem tartásának következményeiben,
  11. következetesen betartom az egyezséget, és tőle is ezt várom,
  12. ha az egyezség valami oknál fogva nem működik, újra leülök egyeztetni, és új szabályokról döntünk.

Ezek a lépések segítenek, hogy a kisgyermekkel tisztelettudóan, mégis határok mentén erősödjön a kommunikáció. Így a gyermek megtanulja, hogy mi a tettei következményei (a be nem tartott szabályok esetében), megtanul meghallgatni másokat, érvelni és együtt érezni másokkal.

Ez a kommunikációs folyamat először minden bizonnyal nehéz lesz, mert a felnőttnek meg kell tanulnia uralkodnia a saját indulatain, és a gyermeknek is hozzá kell szoknia, hogy a büntetés, kioktatás, fenyítés után a szülő pálforduláson megy keresztül, és innentől meghallgatja az ő érzéseit, érveit, véleményét. A kezdetleges bizlamatlanság hamar oldódik, ha a gyerek a hozzáállásunkat valódinak és nem egyszeri helyzetmegoldásnak látja.

Nehéz praktizálni ezt akkor is, ha valamilyen kritikusan súlyos helyzetben találjuk magunkat: úgy összeverekedtek a tetsvérek, hogy valamelyik komoly sérülést szerzett, stb.! Ilyenkor fontos, hogy belássuk, a félelmeink ösztönösen kiabálást, és a régi nevelési eszközök bevetését eredményezik. Mégis, miután elláttuk a sérültet, megnyugodtunk, térjünk vissza a módszerhez, és próbáljunk higgadtan beszélni a gyermekünkkel, akinek lehet olyan információja, érve, amely tudtában máshogy látjuk az adott helyzetet.

A legfontosabb tanítás, tanulság pedig az, hogy nekünk szülőknek kell a mintának lennünk és a bukásainkból felállva bizonyítani, hogy a fejlődésünk, az akaratunk, a szeretetünk erősebb a kényelemnél. Tehát sorozatunk első részében a pozitív fegyelmezés, asszertív kommunikáció alapjait olvashatták, a következő részben pedig konkrét esetekre térek ki, amelyekhez segítségül kokrét válaszokat is adok.

Nagy Mészáros Krisztina

Nagy Mészáros Krisztina

Mediátor, képzésben lévő családterapeuta, a Mert nőnek lenni jó PT alapító tagja. Az Új Szóban jelennek meg heti rendszerességgel írásai, a Szent Erzsébet főiskola óraadó tanára, aki Dunaszerdahelyen működő irodájában individuális, páros tanácsadóként dolgozik, és kommunikációs, konfliktusoldási technikákat tanít.

Back To Top